Výhody relaxační a meditační hudby – staňme se harmonií

Výhody relaxační a meditační hudby – staňme se harmonií

Celý svět je tvořen vibracemi, těm vibracím, které slyšíme, říkáme zvuk. Zvuk nás může uklidnit, harmonizovat, uspat, stimulovat i vyděsit. Naučme se hudbu používat jako podpůrný prostředek ke spokojenějšímu žití.

Jak velký na nás má vliv hudba, kterou posloucháme? Naše doba je specifická tím, že potřebujeme silné stimuly – výrazné jídlo, akční scény a hlasité krátké hity.

Tyto požitky nás krátkodobě nakopnou, ale dlouhodobě vyčerpávají. Podobně jako když žijeme na energetický dluh díky kofeinu.

Účelné užití hudby

Vybavte si, kdy na vás hudba opravdu silně zapůsobila, například hlasitá symfonie v kině během válečné vřavy, reklama na boty, po které jste byli přesvědčeni, že už skoro sportujete nebo videoklipy se záběry demonstrací, ze kterých fyzicky cítíte davovou psychózu. 

Tato hudba vás možná nadchne, ale záhy ponechá rozhozené a unavené. Naštěstí logicky existuje opačný pól. 

Relaxační a meditační hudba, mantry, tibetské mísy, gregoriánské chorály, didgeridoo a další mají potenciál vás zklidnit, nabít, uzemnit i zharmonizovat vaše hemisféry…

Působení hudby na vodu

Mnoho vědců se věnuje vlivu hudby i pozitivních slov na tvorbu krystalů vody. Voda, které pouštěli jemnou pozitivní hudby, tvořila symetrické nádherné krystaly podobné mandalám. Voda, které se pouštěl metal, tvořila roztříštěnou změť. 

Do podobných prostorových obrazců se však seskupuje i prach a do jisté míry jistě i pevné látky. Máme tak na výběr, zda chceme být tvořeni harmonicky uspořádanými vazbami a mikroskopickými mandalami nebo chaosem. Možná, že nejsme jen to, co jíme, ale i to, co posloucháme.

Hudba před narozením

Sluch a hmat jsou naše nejstarší smysly, vyvíjejí se v prenatálním životě mezi prvními. Nenarozené dítě vnímá zvuk ještě před tím, než má plně vyvinuté sluchové ústrojí. S cíleným pozitivním působením hudby můžeme tedy začít už u miminka v břiše. 

Podle měření srdečního tepu si v tomto období děti užívají klidnou, jemnou a mantricky se opakující hudbu. Působením hudby a vlastním zpěvem děti stimulujeme k hudebnímu citu a nadání. 

zena

Navíc je zvuky, na které jsou zvyklé z dělohy, mohou uklidnit i po narození. Například speciální nahrávka s relaxační hudbou na spaní tak může pomoci mamince usnout během těhotenství a jejímu potomkovi posléze. 

To, že nás uklidňují zvuky, na které jsme zvyklí z dělohy, lze možná dokázat obecnou oblibou poslechu šumění moře a rytmického zvuku bubnů.

Meditace proti stresu

Vliv hudby oceníme v mnohých aspektech našeho života. Různé frekvence stimulují různé části našeho mozku, hudba nám tak může pomoci se lépe soustředit, učit a posléze opět zklidnit. 

Meditace proti stresu

Učíme-li se meditovat, relaxační hudba může být skvělým podpůrným prostředkem, abychom se rychleji ponořili do sebe. Meditační hudba je příjemným podkladem k řízeným meditacím, hlubokému jógovému spánku, tzv. yoganidře, k autogennímu tréninku nebo prostě jen pro vytvoření příjemné atmosféry.

Existují dokonce nahrávky speciálně vytvořené na harmonizaci čaker nebo určitých orgánů. Stejně jako ambientní hudba navržená pro konkrétní denní dobu, například indické rágy. 

Důležité je především poslouchat sebe, jak na určitou hudbu reagujete, zda je vám příjemná. Pozor si dejte jen při poslechu relaxační hudby při řízení automobilu.

Autor: Poznani-knihy

Tags from the story
Written By
More from PR článek
Zahrádkářem díky kvalitnímu skleníku
Ať už patříte mezi zkušené zahradníky, nebo se zahradničením teprve začínáte, nic...
Čtěte více
Leave a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *