Historie rulety

Historie rulety

Ruleta existuje již několik století, má za se dlouholetou cestu přeměn, které vedly k její dnešní podobě. Pojďme si o nich říct.

První náznak rulety

Historie sahá až do dob řecko – římských, kdy římští vojáci používali kolo vozu, aby určili vítěze. Mechanismus této „hry“ také zahrnoval šipku, která ukazovala na jeden z 10 výherních prostorů na zemi. Lidé pak sázeli na místo, kde se kolo zastaví. Otáčivé kolo postupně získávalo své funkce a v polovině 17. století byl tento herní systém v Evropě tak oblíbený, že dostal název „Hoca“. 

Dokonce i kardinál Mazarin, hlavní ministr Francie otevřel kasina nabízející hry Hoca s cílem vybírat peníze pro ministerstvo financí. Základem byl kruhový stůl a 40 pohárů. Tři ze 40 šálků označených nulou byly poháry, patřící tehdejšímu „casinu“ – zisk byl asi o 7,5 % více než hráči.

Ruleta v Evropě

Když se francouzský fyzik, vynálezce a matematik Blaise Pascal pokoušel vymyslet „stroj neustálého pohybu“, netušil, že se stane autorem hry, která bude oblíbená na celém světě. Ruleta procházela řadou let jistým změnám. Zajímavostí je, že číslo 0 na ruletě vůbec neexistovalo, a to až do poloviny 19. století. V roce 184 Lois Blanc navrhl kolo rulety s jednou nulou, určené speciálně pro krále Monaka Karla III. Tento počin dal ruletě mnohem větší možnosti, které posléze Monaku zajistili daleko větší příjmy – navíc v té době Francie zakázala hazardní hry, tudíž pro Monte Carlo se stává symbolem kultury.

Ruleta v Americe

Ruleta se v Americe stala velmi populární, a to zejména v období zlaté horečky. Avšak většina kasin v USA začala nabízet druh rulety, kde se nacházela dvojitá 0 – pro jejich majitele byla tato americká ruleta výhodnější. Od té doby se rozdělila na ruletu americkou a francouzskou – čili evropskou. Díky své oblíbenosti se stala skvělým zdrojem příjmů pro podvodníky, a tak musel být design stolu pozměněn a kolo rulety bylo umístěno v horní části, což zabránilo případným podvodům.

Číst:  Existují mimozemšťané? To je otázka, která dnes hýbe světem

Ruleta dnes

Dnešní ruletové hry se nacházejí nejen v kamenných kasinech a dalších zařízeních pro hazardní hry, ale lze je také hrát na internetu. První internetová kasina Gaming Club a InterCasino byla zahájena v roce 1995 a 1996. Tato data jsou považována za výchozí bod online ruletové hry. Hráči mohou peníze získat i v nových variantách rulety – například Multi ruleta (lze vyzkoušet zdarma).

Tento článek sponzorují

Tento článek zatím nemá sponzora. Buďte první!

Pod tento příspěvek můžete přidat vlastní odkaz jako reklamu

Štítky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..