Krok po kroku: Výběr domovní ČOV

Krok po kroku: Výběr domovní ČOV

Uvažujete nad pořízením domovní čističky odpadu? ČOV je neustále oblíbenější zařízení, které si domů pořizuje čím dál víc rodin. Přináší totiž rodinám mnoho výhod, které rozhodně stojí alespoň za zamyšlení. Díky ČOV již nadále nepotřebujete žádnou žumpu či jiné způsoby řešení odpadu. ČOV je v mnoha ohledech budoucnost.

Jak si ČOV ale vybrat? Na co je třeba myslet? Je docela složité se správně rozhodnout, obzvlášť pokud jste s ČOV v minulosti neměli žádné zkušenosti. Přirozeně nejlepší je obrátit se na specializovanou firmu, i tak vám ale nabídneme několik tipů.

1. Lokalita je stěžejní.

Kam ČOV vlastně umístíte? To je nutné dopředu promyslet a podle toho specifický typ ČOV vybrat. Do různých objektů se hodí různé značky nebo varianty. A do některých objektů se třeba nehodí vůbec! Záleží na odlišných faktorech. Jedná se o dům, chatu nebo firmu? Jak je to s vodovodním připojením? Je možné zajistit stálý přísun odpadní vody? Toto je skutečně nejlepší prodiskutovat s odborníkem.

2. Jak velké bude její využití?

Víte, kolik asi lidí bude ČOV pravidelně využívat? To je totiž taky důležité zvážit. Čističky mají různé kapacity a výkon. Pokud je vás víc, nevybírejte si levné a nízkokapacitní. Přemýšlejte do budoucna a plánujte.  

3. Účel ČOVky

Závisí také na účelu – jedná se o čistě osobní? Možná je v objektu také kancelář, kam dochází vícero pracovníků. Možná objekt sdílíte třeba s autoservisem nebo kadeřnictvím. Uvažujte nad tím, zda nepoužívají chemické prostředky, které pak vypouští do odpadu. Jsou různé čističky a některé si s tím neumí tak úplně poradit.

4. Způsob vypouštění

Jak budete ventilovat vyčištěnou vodu? To je důležité, protože existuje hned několik způsobů. Můžete ji vypouštět do půdy, nechat odtékat po povrchu nebo vypustit do kanalizace. Každý způsob má svá omezení. Jsou také odlišná pravidla regulující jejich použití.

5. Povolení od úřadů

Podle zvolené cesty, jak odpad vypouštět, je třeba pak získat povolení od úřadů. Ta se obvykle získávají přes klasické ohlášky nebo skrze takzvané vodoprávní řízení. Oboje má své pro i proti samozřejmě. Trvají odlišnou dobu a jsou různá povinnosti, která se k nim pojí.

Kromě těchto bodů ale samozřejmě je celá řada dalších věcí ke zvážení. Mimo jiné stěžejní je celkový výpočet nákladů a ten se bude lišit od každého jednotlivého případu. Možná jsou tedy s ČOV starosti, jak vidíte, ale stojí to za to, protože vám pak odpadne mnoho problémů k řešení.

Written By
More from PR článek
Co je Home Staging?
Chystáte se na prodej vaší nemovitosti? Anebo uvažujete o pronájmu? Chcete dům...
Čtěte více
Leave a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *