Cíl: pracovat ve zdravém prostředí

Několik let se zájmem sleduji soutěž CBRE Zasedačka roku. Kdy to začalo přesně nevím. Asi v době, kdy jsem pracovala v Economii a celý moloch se přestěhoval do Prahy 8. Karlín zrovna ožíval. Pořád v této lokalitě probíhá intenzivní výstava administrativních budov. Začala jsem se zajímat o vývoj kancelářského prostředí a výstavbu nových kanceláří. To už byl jen krůček k tomu, abych na soutěž narazila.

Kategorie Zdravá kancelář

Jednou z kategorií soutěže (má jich dohromady 8 + 1) je kategorie Zdravá kancelář (hodnocena Českou radou pro šetrné budovy), které velmi fandím:

Kategorie Zdravá kancelář hodnotí aspekty v kanceláři ovlivňující zdraví a duševní pohodu. Jedná se především o kvalitu vnitřního vzduchu, akustiku, světlo, ergonomii pracovního místa či koncept interiéru. Pokud považujete vaše kanceláře za příjemné místo pro každodenní práci, přihlaste je.

Zdroj: zasedackaroku.cz/kategorie/

Soutěž CBRE Zasedačka roku je důkazem toho, jak se podmínky v kancelářích zlepšují. Každý ročník je více patrné, že zaměstnavatelé kladou větší důraz na zaměstnance a jeho pohodlí uvnitř budovy. Společnosti si uvědomují, že vyšší investice do zdravého prostředí je správné rozhodnutí s vysokou návratností. Zdravé kanceláře snižují náklady na lidské zdroje. Zaměstnanci mají o důvod méně z firmy „utéct“. Příjemné a komfortní pracovní zázemí je vyhledávaným zaměstnaneckým benefitem a konkurenční výhodou.

Ročníky minulé

Před nedávnem odstartoval pátý ročník soutěže CBRE Zasedačka roku a do 21.října se můžete registrovat do jakékoliv kategorie. Jsem zvědavá, jaké firmy se registrují a kdo nakonec vyhraje. Minulý rok vyhrála kategorii Zdravá kancelář firma SCS Software z Prahy 4.

SCS Software - Zdravá kancelář 2017

SCS Software – Zdravá kancelář 2017, zdroj:estav.cz

Vítězové starších ročníků jsou:

 • LIKO-S (2015)
 • Kentico Software (2016)

V Liko-Noe sídlí část společnosti LIKO-S, zdroj:ihned.cz

Jak vlastně vypadá zdravá kancelář?

Samozřejmě nepatřím do poroty a nikdy v ní nebudu. Ale jak je uvedeno výše: „Jedná se především o kvalitu vnitřního vzduchu, akustiku, světlo, ergonomii pracovního místa či koncept interiéru.“

V rámci této kategorie se hledají firmy, které svým zaměstnancům nabízí kvalitní prostředí, které zaměstnanci milují. Co by taková zdravá kancelář měla umožňovat?

 • Pohyb – mít možnost protáhnout se, zakopat si s míčem před kanceláří, zaskákat si na míči. Nebo se aspoň projít po kanceláři.
 • Správně nastavené pracovní prostředí – dostatečně velký stůl pro optimální rozložení pomůcek na pracovním stole, výška monitoru, židle, atd.
 • Čerstvý vzduch a zdravé světlo – dbejte na správně vymyšlené větrání, LED osvětlení, květiny v kanceláři.
 • Pitný režim a zásoba zdravého mlsání – zaměstnanci i klienti musí mít možnost napít se zdravé kohoutkové vody.
 • Relaxace – zaměstnanci oceňují možnost odpočinku. Místo, kde si mohou vypít kávu, ideálně trochu zalenošit.
 • Soukromí – každý si občas potřebuje nerušeně popovídat. S kolegou nebo s někým z rodiny po telefonu. V Economii jsme měli telefonní budky.

Certifikát WELL Building Standard™

Prakticky se to velmi podobá aspektům, které musí splnit administrativní budova, pokud chce získat Certifikát WELL Building Standard™ (u nás v ČR jsou to zatím 2 budovy, které byly na dobré cestě k certifikaci: Visionary a Praga Studios. Ale tyto aspekty se nevztahují na firmu, ale na celou kancelářskou budov (a budou nesporně mnohem přísnější, než v soutěži CBRE Zasedačka roku):

 • Kvalitní vzduch (AIR)
 • Dobrá voda (WATER)
 • Čerstvé a zdravé potraviny (NOURISHMENT)
 • Zdravé světlo (LIGHT)
 • Kondice a zdraví (FITNESS)
 • Ergonomie a komfort (COMFORT)
 • Myšlení (MIND)
 • Inovace (INNOVATION)

Tento článek sponzorují

Tento článek zatím nemá sponzora. Buďte první!

Pod tento příspěvek můžete přidat vlastní odkaz jako reklamu

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..