Smoothie očista: tradiční jarní očista v moderním provedení

Smoothie očista
Smoothie očista: tradiční jarní očista v moderním provedení

Období od masopustu do Velikonoc, tedy asi 40 dnů těsně před jarem, je dle křesťanské tradice dobou očisty. Křesťané se v tuto dobu tradičně postí, ale zdaleka nejsou jediní. Čas končící zimy a přicházejícího jara spojuje s očistou také východní medicína. I zde najdeme nejrůznější očistné rituály, které vrcholí právě v tuto dobu.

Jarní očista má tisíciletou tradici a své opodstatnění má bezesporu i dnes. Jednoduše jde o přechod ze zimy do jara, kdy je lidské tělo pod vlivem těžkého zimního jídelníčku zanesené a chybějí mu bioaktivní látky. Jarní očista je způsobem, jak se zbavit zimních nánosů a současně organismu dodat cenné vitamíny, minerály a další bioaktivní živiny.

Jarní očista – jak na to?

Jarní očista může mít mnoho podob. Jinak na ni nahlížejí křesťanské tradice, jinak východní medicína, jinak člověk moderní doby, který je neustále ve stresu a žádné drastické omezování nebo strádání hladem pro něho pochopitelně není žádoucí. Přesto se nemusí jarní očistě zcela vyhýbat, jarní očista může mít i nenásilnou podobu, která neublíží a naopak udělá dobře. Skvělým způsobem, jak takovou detoxikaci organismu realizovat, jsou ovocné a zeleninové šťávy nebo ještě lépe smoothies, které na rozdíl od šťáv organismu dodávají i dávku potřebné vlákniny. Vláknina se přitom v zažívacím traktu stará o očistu střev.

Nejvýznamnějším detoxikačním orgánem jsou játra, právě játra v tomto období pracují na plný výkon, aby v organismu neutralizovala všechny škodliviny. Detoxikace organismu spočívá v tom, že se odlehčí játrům, aby se mohla věnovat svojí práci. Činnost jater lze podpořit i prostřednictvím jarních bylinek, zelené zeleniny a zelených potravin (mladý ječmen, zelená pšenice, spirulina, chlorella). Přitom není problém bylinky, zeleninu i zelené potraviny přimíchat do smoothie a ještě tak znásobit očistné působení tohoto výživného nápoje…

Zelené smoothie
Zelené smoothie – jarní očista má zelenou!

Smoothie očista

Jídelníček ovlivňuje mnohé. Může tělo negativně zatížit, ale může mu také ulehčit. Odlehčený jídelníček pochopitelně neobsahuje žádné tučné pokrmy, rafinované potraviny, instantní jídla. Naopak v něm převládají čerstvé potraviny s vysokým podílem zeleniny a ovoce. Smoothie je ideální zeleninový, ovocný nebo ovocně-zeleninový nápoj, který se skvěle hodí do zdravého jídelníčku, dokonce skvěle zapadne i do jídelníčku detoxikačního.

Stačí si alespoň jednou denně dát detoxikační smoothie ze zeleniny, ovoce, případně očistných bylinek nebo zelených potravin. Smoothie se může stát také základem třídenní očisty, kdy denně pijeme pouze 1,5 – 2 litry čerstvého smoothie, raději zeleninového.

Smoothie nezatěžuje trávicí trakt, snadno se vstřebává a okamžitě dodává organismu dávku vitamínů, minerálů a živých enzymů.

Smoothie recepty

Zásady jarní očisty

  • Vybírejte čerstvé potraviny, sezónní ovoce a zeleninu.
  • Doplňte jídelníček o jarní bylinky, které mají mimořádné očistné vlastnosti.
  • Nezapomínejte na pitný režim, ideální je voda, ale také slabé bylinné čaje (právě z očistných bylinek).
  • Zaměřte se na pohybové aktivity, choďte co nejvíce ven načerpat energii ze slunečních paprsků.
  • Myslete na odpočinek a nepodceňujte význam kvalitního spánku.
  • Vyhýbejte se stresu, ten má negativní vliv na činnost jater, ale i dalších vnitřních orgánů.
Written By
More from rakri
3 klíčové bylinky proti nespavosti
Spánek je nezbytná součást života, přesto si to často neuvědomujeme – anebo...
Čtěte více
Leave a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *