Podzim – jeho slasti i strasti

Podzim - jeho slasti a strasti
Podzim - jeho slasti a strasti

Včera bylo kouzelně a dnes? Od rána se ten den tváří tak, jako by si vůbec nebyl jistý sám sebou. Obloha je nudně šedivá, počasí takové nijaké a nálada podzimně melancholická. Podzim má mnoho podob…

Podzimní čas je nádherný svými barvami, jen je musí ozářit hřejivé sluneční paprsky. Jakmile je schová divná mlha, vše barvy podzimu jsou rázem utlumené. I takový je podzim.

Je čas na zimní spánek, bohužel, jak pro koho

Podzimní počasí, chladno, vlhko, nedostatek světla a kratší dny se zákonitě odrážejí i na lidské psychice. Únava je všudypřítomná, jako by se i člověk chtěl uložit k zimnímu spánku – ale nemůže.

I na podzim se od nás očekávají plné výkony. Vždyť přece máme po letní dovolené, je čas pustit se do práce a vydat se do školy!

Naštěstí i podzim nabízí řešení. Podzim je totiž také dobou hojnosti. Je tu sklizeň a podzimní plody, které člověku dodají přesně to, co potřebuje. Podzimní plody jsou plné hřejivé sluneční energie a cenných živin, které pomůžou náročné podzimní období lépe zvládnout.

I obyčejná jablka, hrušky nebo švestky v sobě ukrývají neobyčejnou dávku životodárné energie. Navíc jsou chutné a dají se využít na tisíc způsobů! Chutnají jen tak, ale stačí je rozmixovat do podoby hutného smoothies a skvělý podzimní životabudič je rázem na světě!

Receptů není nikdy dost, tady je jen několik málo pro podzimní inspiraci:

Něco proti únavě?

Pokud vás na podzim přece jenom únava přemáhá a vy hledáte silného pomocníka jak ji zvládnout, zaměřte se na sílu, zaměřte se na železo. Z mikroživin, které ovlivňují pocity únavy jmenují odborníci vitamín C, vitamín B5 a některé minerální látky – selen, zinek, draslík, hořčík a zejména železo. Právě únava je jedním z indikátorů nedostatku železa v těle. Hledáte-li energii a nevíte, jak vypadá – radíme – hledejte železo. A ještě další nápověda – najdete ho v červeném mase a zejména vnitřnostech, ale také rostlinných zdrojích: v listové zelenině, bylinkách a zelených potravinách obecně (spirulina, chlorella, mladý ječmen), také v droždí, sóje, luštěninách, obilovinách, houbách aj.

Sáhnout můžete i po bylinkách. Na podzim se bude hodit třeba hřejivý rozmarýn, mateřídouška, levandule, meduňka nebo třezalka. Zklidní podrážděné nervy a povzbudí vás! Užitečné bude i koření jako je zázvor nebo skořice, které vám pomůže znovuobnovit síly a připravit se na chladnou zimu.

Zdroje a další tipy proti podzimní únavě:

Tags from the story
, , ,
Written By
More from rakri
Vánoční tradice tradiční i méně tradiční
Tak je to tu zase. Po roce Vánoce, Vánoce přicházejí… A s...
Čtěte více
Leave a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *