Projektor a kino v obýváku. Není to jen tak, ale stojí to za to!

Projektor, domácí kino
Projektor a kino v obýváku

Technologie jdou kupředu závratným tempem, a tak ani mnohdy nestačíme registrovat všechny technologické vychytávky, které máme k dispozici. Příkladem může být i projektor. Projektory za poslední roky ušly velmi dlouhou cestu, aby se dostaly až do těsné blízkosti domácností.

Otevřít své dveře projektorům a udělat jim místo v obýváku je dnes možné s relativně nízkými náklady. Cena projektorů se dostala na úroveň srovnatelnou s moderními televizemi. Oproti televizím však projektory nabízejí přitom podstatně větší uhlopříčku a především nepřekonatelné divácké zážitky – ano, právě takové, jaké jsme si doposud užívali zejména v kině.

Projektory pro domácí kino

Pokud patříte k filmovým fanouškům anebo si chcete v pohodlí svého obýváku užít například velké sportovní přenosy nebo třeba kulturní představení, projektor vám jistě přijde vhod. Jeho příznivá cena vás možná překvapí, ale než se začnete radovat z výhodného nákupu, myslete na to, že má vyšší nároky než televize.

Jde především o prostor

Zatímco televizi můžete umístit téměř kamkoli, zapnout a jednoduše koukat, s projektorem to tak jednoduché nebude. Projektor vyžaduje určitý prostor, aby mohl poskytnout dostatečně kvalitní obraz. Promítat se také pochopitelně nedá kamkoli. Oproti televizi, která poskytuje obraz téměř kdekoliv a kdykoliv, promítaný obraz bude kvalitní pouze s dostatečným zastíněním. Je to podobné jako v kině, tam je také tma.

Projektor

Projektor a jeho příslušenství

Televize se obejde bez jakéhokoliv příslušenství, to se o projektoru říct nedá. Předně bude třeba projektor někam umístit, ideálně na strop s pomocí držáku projektoru. Promítat se dá na holou stěnu –  jenže kdo by chtěl v obýváku holou stěnu? Výhodnější než před každým promítáním sundávat dolů ze stěny obrázky či jiné dekorace je pořízení a instalace promítacího plátna. Promítací plátno vám mj. umožní vymalovat stěny obýváku tmavšími barvami, pokud byste na stěnu chtěli promítat, vhodnější jsou barvy světlé. A nakonec je třeba vyřešit ještě zatemnění, běžné závěsy často nemusejí stačit.

Tím však starosti s projektorem nekončí. Provoz projektoru totiž není tak bezúdržbový jak jsme zvyklí u televize. Projektor je náchylný na prach a znečištění. Ve srovnání s televizí se také připravte na vyšší hlučnost a sálající teplo, kterému se nikdy při promítání zcela nevyhnete.

Připravte se také na to, že DLP projektory, které v současnosti nabízejí ten nejlepší poměr cena/výkon, fungují díky projektorové lampě s omezenou životností. Existují sice tipy na zvýšení životnosti lampy, tak či tak, dříve či později budete muset u svého projektoru lampu prostě vyměnit. Nejde o náročnou operaci, ale projektorová lampa pochopitelně něco stojí. Jde o další výdaj, se kterým je třeba při pořizování projektoru počítat.

Jdete do toho?

To všechno jsou úskalí, které při promítání zažijete. Znovu však připomínáme především divácké zážitky, neporovnatelné s televizí. Trocha námahy za to jistě stojí.

Tags from the story
, ,
Written By
More from rakri
Pupalka – bylinka pro ženy
Pupalka dvouletá je zařazována mezi rostliny třetího tisíciletí. Nabízí totiž široké spektrum...
Čtěte více
Leave a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *