Projektor a kino v obýváku. Není to jen tak, ale stojí to za to!

Projektor, domácí kino
Projektor a kino v obýváku

Technologie jdou kupředu závratným tempem, a tak ani mnohdy nestačíme registrovat všechny technologické vychytávky, které máme k dispozici. Příkladem může být i projektor. Projektory za poslední roky ušly velmi dlouhou cestu, aby se dostaly až do těsné blízkosti domácností.

Otevřít své dveře projektorům a udělat jim místo v obýváku je dnes možné s relativně nízkými náklady. Cena projektorů se dostala na úroveň srovnatelnou s moderními televizemi. Oproti televizím však projektory nabízejí přitom podstatně větší uhlopříčku a především nepřekonatelné divácké zážitky – ano, právě takové, jaké jsme si doposud užívali zejména v kině.

Projektory pro domácí kino

Pokud patříte k filmovým fanouškům anebo si chcete v pohodlí svého obýváku užít například velké sportovní přenosy nebo třeba kulturní představení, projektor vám jistě přijde vhod. Jeho příznivá cena vás možná překvapí, ale než se začnete radovat z výhodného nákupu, myslete na to, že má vyšší nároky než televize.

Jde především o prostor

Zatímco televizi můžete umístit téměř kamkoli, zapnout a jednoduše koukat, s projektorem to tak jednoduché nebude. Projektor vyžaduje určitý prostor, aby mohl poskytnout dostatečně kvalitní obraz. Promítat se také pochopitelně nedá kamkoli. Oproti televizi, která poskytuje obraz téměř kdekoliv a kdykoliv, promítaný obraz bude kvalitní pouze s dostatečným zastíněním. Je to podobné jako v kině, tam je také tma.

Projektor

Projektor a jeho příslušenství

Televize se obejde bez jakéhokoliv příslušenství, to se o projektoru říct nedá. Předně bude třeba projektor někam umístit, ideálně na strop s pomocí držáku projektoru. Promítat se dá na holou stěnu –  jenže kdo by chtěl v obýváku holou stěnu? Výhodnější než před každým promítáním sundávat dolů ze stěny obrázky či jiné dekorace je pořízení a instalace promítacího plátna. Promítací plátno vám mj. umožní vymalovat stěny obýváku tmavšími barvami, pokud byste na stěnu chtěli promítat, vhodnější jsou barvy světlé. A nakonec je třeba vyřešit ještě zatemnění, běžné závěsy často nemusejí stačit.

Tím však starosti s projektorem nekončí. Provoz projektoru totiž není tak bezúdržbový jak jsme zvyklí u televize. Projektor je náchylný na prach a znečištění. Ve srovnání s televizí se také připravte na vyšší hlučnost a sálající teplo, kterému se nikdy při promítání zcela nevyhnete.

Připravte se také na to, že DLP projektory, které v současnosti nabízejí ten nejlepší poměr cena/výkon, fungují díky projektorové lampě s omezenou životností. Existují sice tipy na zvýšení životnosti lampy, tak či tak, dříve či později budete muset u svého projektoru lampu prostě vyměnit. Nejde o náročnou operaci, ale projektorová lampa pochopitelně něco stojí. Jde o další výdaj, se kterým je třeba při pořizování projektoru počítat.

Jdete do toho?

To všechno jsou úskalí, které při promítání zažijete. Znovu však připomínáme především divácké zážitky, neporovnatelné s televizí. Trocha námahy za to jistě stojí.

Tento článek sponzorují

Tento článek zatím nemá sponzora. Buďte první!

Pod tento příspěvek můžete přidat vlastní odkaz jako reklamu

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..