Mug cake – hrníčkový dort hotový za 5 minut!

Mug cake – hrníčkový dort hotový za 5 minut!
Mug cake – hrníčkový dort hotový za 5 minut!

Mug cake je mimořádným kulinářským dílem, mimořádným v tom, že je velmi jednoduchý na přípravu, přitom maximálně výživný, zdravý a chutný. Navíc nabízí nespočet variací s mnoha a mnoha ingrediencemi, takže se nikdy neomrzí. Uplatní se jako zdravá snídaně, ale také svačina, svačinka nebo dokonce dezert.

Základem jsou tři suroviny

Mug cake je ve své podstatě velmi jednoduchý, stačí tři základní suroviny. Klíčovou ingrediencí je banán, který zajistí příjemnou konzistenci dortíku, k tomu je třeba vejce (případně veganské alternativy vejce) a pak ovesné vločky, které se právem řadí mezi superpotraviny.

Už banán, vejce a ovesné vločky stačí k tomu, aby vznikl báječný hrníčkový dort. Stačí vše řádně promíchat a vložit na několik minut do mikrovlnné trouby. Dort bude příjemně nadýchaný a lákavý ještě za tepla.

Hrníčkový dort však není jenom pro ty, kteří využívají mikrovlnnou troubu. Ta má totiž i své odpůrce, i ti si však mohou báječný mug cake dopřát – jednoduše se dá připravit i v klasické troubě. Peče se na 250°C asi deset minut.

Hrníčkový dort - mug cake

Fantazii se meze nekladou

Fajnšmekři mohou do hrníčkového dortu přidat prášek do pečiva, dort bude ještě nadýchanější. Vláčnost mu dodá zase trocha jogurtu nebo tvarohu. A milovníci sladkého mohou do ingrediencí dortíku přidat i med. Samozřejmě je možné dortík obohatit o nejrůznější ovoce, ale i mnohé další ingredience, třeba semínka a oříšky, kokosový olej nebo koření jako je voňavá skořice, kardamon, kurkuma aj.

Recept: zelený mug cake

Hrníčkový dort je na rozdíl od klasických dortů, dezertů a moučníků nabitý energií a živinami. Dodává organismu mnohé vitamíny a minerály, pochopitelně s ohledem na použité ingredience. Do dortíku se bez potíží dají přidat superpotraviny, dokonce zelené superpotraviny jako vynikající zdroj mnoha cenných bioaktivních látek.

Zelené potraviny se pyšní obsahem vitamínů skupiny B (B1, B2, B9 – kyselina listová, B12), vitamínu C, vitamínu D nebo vitamínu E, také obsahem minerálních látek jako je železo, draslík, vápník, chrom, měď, hořčík, mangan, selen, fosfor, zinek nebo sodík. Za pozornost stojí také obsah nenasycených mastných kyselin (například GLA), chlorofylu, xantofylu, betakarotenu a dalších barviv. Velkou část složení zelených potravin přitom tvoří kvalitní proteiny.

Jak si takový zelený mug cake se zelenými potravinami připravit?

Vedle zelených potravin (hned čtyři zelené potraviny nabízí směs Blendea SUPERGREENS) budete potřebovat také banán, vejce, rostlinný olej, bezlepkovou mouku, mandlové mléko a med.

Všechny ingredience důkladně rozmíchejte (k tomu skvěle poslouží mixér), vložte do hrníčku a dejte „péct“ do mikrovlnné trouby asi na 2 minuty. Že je dortík hotový poznáte podle toho, že se odlepuje od stěn hrníčku. Pak se do něho můžete pustit – buď rovnou z hrníčku, anebo ho vyklopte na talíř. Nakonec ho můžete ještě ozdobit ovocem, semínky, oříšky, strouhaným kokosem, čokoládovými boby apod.

Celý recept tady…

Recept: proteinový mug cake

Není pochyb o tom, že proteiny potřebuje každý, nejenom sportovci, kteří proteiny hojně užívají i v koncentrované podobě. Proteiny jsou základním stavebním materiálem pro každý lidský organismus, přijdou proto vhod každému. Zdrojem kvalitních proteinů jsou zmiňované zelené potraviny. Proteiny si můžete dopřát i v podobě proteinového prášku, ze kterého se připravuje proteinový nápoj. Sušený proteinový nápoj se však dá snadno přidat i do hrníčkového dortu a zvýšit tak jeho výživnou hodnotu.

Jak si připravit proteinový mug cake?

Vedle proteinového prášku (asi lžíce) budete potřebovat dva bílky, špetku jedlé sody a lžíci rostlinného mléka. Příchuť dortu dodá zejména příchuť proteinového prášku, může být třeba čokoládová, vanilková, banánová a mnohé další. Záleží jen na vašich chutích.

Všechny ingredience důkladně rozmíchejte a vlijte je do hrnečku. Pak můžete dortík ochutit ještě arašídovým máslem, tvarohem nebo ovocem. Dejte ho zapéct na několik minut do mikrovlnné trouby a pak už si jen vychutnejte dávku proteinů! Dobrou chuť!

Tags from the story
, ,
Written By
More from rakri
Detoxikace a mýty s ní spojené
Detoxikace již dle svého označení znamená to, že se organismus zbavuje toxinů...
Čtěte více
Leave a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *