Superpotraviny – velký přehled

Superpotraviny, peruánské superpotraviny
Superpotraviny – velký přehled

Superpotraviny jsou fenoménem. Každý o nich mluví, každý by je chtěl mít, každý je konzumuje, dokonce i ti, kteří je už z principu zavrhují. Superpotraviny nejsou nic nového, nic nepřirozeného a rozhodně nic špatného. Jsou to prostě potraviny, které jsou super.

Co je na superpotravinách tak super?

Superpotraviny výjimečně výživné složení, a tím i celé spektrum účinků. Superpotraviny mají komplexní účinky na lidské zdraví, vitalitu a kondici. Pomáhají posilovat obranyschopnost organismu, ale jsou prospěšné i pro další systémy a orgány lidského těla. To platí obecně pro všechny superpotraviny, mezi kterými najdeme celou paletu nejrůznějších potravin.

Spojuje je jejich vysoká výživná hodnota, komplexní účinky na lidské zdraví a také to, že to jsou čisté potraviny, mají přírodní původ a namíchala je sama příroda. Žádný chemický preparát nemůže jejich složení a účinky nikdy nahradit. Na druhé straně jsou superpotraviny velmi širokou a různorodou skupinou nejrůznějších plodů přírody.

Celá paleta superpotravin

Najdeme mezi nimi i ty nejexotičtější plody, rostliny z těch nejextrémnějších klimatických podmínek, ale i české potraviny, pro které si prostě můžeme zajít do lesa anebo je prostě pěstovat na zahrádce. Je na čase v těch superpotravinách udělat pořádek! Přinášíme proto seznam superpotravin, základní přehled pro představu, jak pestrou skupinou superpotraviny jsou.

Ale pozor, seznam určitě není úplný. Neustále přibývají nové a nové superpotraviny. Nejde o žádné novodobé vynálezy, ale o novodobé objevy, kdy stále znovu a znovu přicházíme na to, že některé potraviny jsou super.

Například teprve od nedávna máme i my v Evropě možnost okusit peruánské byliny a plody, které dodávali vitalitu a zdraví již Starým Inkům. Až nyní se tyto peruánské superpotraviny dostávají do celého světa, a tak si je můžeme dopřát i my. A tak to s těmi superpotravinami je, peruánské superpotraviny jsou přitom pouze jednou z mnoha skupin superpotravin. Někde však začít musíme, a tak začneme právě v Peru, zemi mnoha krás, zemi výjimečného kulturního a přírodního dědictví.

Peru, peruánské superpotraviny

I takto vypadá Peru, země, která stojí za pozornost

Peruánské superpotraviny

Peru je pobřežním státem, který leží v Jižní Americe. Pyšní se nádhernou přírodou, ve které nechybí tropické amazonské pralesy, ale i velehory Andy. K těm patří horské masivy, ale i pozoruhodné náhorní plošiny, kde rostou rostliny, které nerostou jinde na světě. Peru je výjimečné i tím, že polovina obyvatel náleží k indiánským domorodcům, mnozí z nich jsou potomky starých Inků a mohou tak zprostředkovat něco z jejich kultury. Odkazem Inků jsou i peruánské byliny a superpotraviny, které umožňují obstát i v extrémních životních podmínkách.

Peruánské superpotraviny jsou zdrojem energie a vitality, která je potřebná v drsných klimatických podmínkách, ale i současném světě plném stresu. A tak peruánské superpotraviny přijdou dnes vhod každému. A o jaké superpotraviny jde?

  • Bude to například maca – peruánský ženšen, kořen spojovaný s plodností a vitalitou.
  • Za pozornost stojí i kořen, resp. hlízy jakonu. Jakon je pozoruhodnou rostlinou, která za sezónu vytvoří obrovskou zelenou masu, s ní i podzemní hlízy, které sice na pohled nevypadají lákavě, ale mají nezvykle šťavnatou a křupavou konzistenci a sladce ovocnou chuť. Více o jakonu…
  • V Peru najdeme i skutečně sladké ovocné plody, například v podobě plodů stromu lucuma. Jde sice o ovoce, ale nabízí složení jako žádné jiné. Lucuma mj. obsahuje velkou dávku bílkovin a vitamínů skupiny B, které běžně v ovoci najdeme jen stěží. Lahodnou chuť nabízí i mochyně peruánská (peruánská třešeň), zajímavé plody, které si na rozdíl od lucumy můžeme vypěstovat i v našich podmínkách. Jen si obstarat sazeničku.
  • Domov v Jižní Americe mají i takové superpotraviny jako jsou semínka chia, merlík čilský (quinoa) nebo méně známá canihua, zrníčka s podobným složením a využitím jako quinoa.

Tím však přehled superpotraviny zdaleka nekončí.

Na další superpotraviny se můžete těšit v pokračování našeho seriálu o superpotravinách.


Podpoř autora:
close

Send a tip

Approximate value: 0.1 USD

loading...

Tento článek sponzorují

Tento článek zatím nemá sponzora. Buďte první!

Pod tento příspěvek můžete přidat vlastní odkaz jako reklamu

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.