Superpotraviny – velký přehled

Superpotraviny, peruánské superpotraviny
Superpotraviny – velký přehled

Superpotraviny jsou fenoménem. Každý o nich mluví, každý by je chtěl mít, každý je konzumuje, dokonce i ti, kteří je už z principu zavrhují. Superpotraviny nejsou nic nového, nic nepřirozeného a rozhodně nic špatného. Jsou to prostě potraviny, které jsou super.

Co je na superpotravinách tak super?

Superpotraviny výjimečně výživné složení, a tím i celé spektrum účinků. Superpotraviny mají komplexní účinky na lidské zdraví, vitalitu a kondici. Pomáhají posilovat obranyschopnost organismu, ale jsou prospěšné i pro další systémy a orgány lidského těla. To platí obecně pro všechny superpotraviny, mezi kterými najdeme celou paletu nejrůznějších potravin.

Spojuje je jejich vysoká výživná hodnota, komplexní účinky na lidské zdraví a také to, že to jsou čisté potraviny, mají přírodní původ a namíchala je sama příroda. Žádný chemický preparát nemůže jejich složení a účinky nikdy nahradit. Na druhé straně jsou superpotraviny velmi širokou a různorodou skupinou nejrůznějších plodů přírody.

Celá paleta superpotravin

Najdeme mezi nimi i ty nejexotičtější plody, rostliny z těch nejextrémnějších klimatických podmínek, ale i české potraviny, pro které si prostě můžeme zajít do lesa anebo je prostě pěstovat na zahrádce. Je na čase v těch superpotravinách udělat pořádek! Přinášíme proto seznam superpotravin, základní přehled pro představu, jak pestrou skupinou superpotraviny jsou.

Ale pozor, seznam určitě není úplný. Neustále přibývají nové a nové superpotraviny. Nejde o žádné novodobé vynálezy, ale o novodobé objevy, kdy stále znovu a znovu přicházíme na to, že některé potraviny jsou super.

Například teprve od nedávna máme i my v Evropě možnost okusit peruánské byliny a plody, které dodávali vitalitu a zdraví již Starým Inkům. Až nyní se tyto peruánské superpotraviny dostávají do celého světa, a tak si je můžeme dopřát i my. A tak to s těmi superpotravinami je, peruánské superpotraviny jsou přitom pouze jednou z mnoha skupin superpotravin. Někde však začít musíme, a tak začneme právě v Peru, zemi mnoha krás, zemi výjimečného kulturního a přírodního dědictví.

Peru, peruánské superpotraviny
I takto vypadá Peru, země, která stojí za pozornost

Peruánské superpotraviny

Peru je pobřežním státem, který leží v Jižní Americe. Pyšní se nádhernou přírodou, ve které nechybí tropické amazonské pralesy, ale i velehory Andy. K těm patří horské masivy, ale i pozoruhodné náhorní plošiny, kde rostou rostliny, které nerostou jinde na světě. Peru je výjimečné i tím, že polovina obyvatel náleží k indiánským domorodcům, mnozí z nich jsou potomky starých Inků a mohou tak zprostředkovat něco z jejich kultury. Odkazem Inků jsou i peruánské byliny jako třeba kočičí dráp a superpotraviny, které umožňují obstát i v extrémních životních podmínkách.

Peruánské superpotraviny jsou zdrojem energie a vitality, která je potřebná v drsných klimatických podmínkách, ale i současném světě plném stresu. A tak peruánské superpotraviny přijdou dnes vhod každému. A o jaké superpotraviny jde?

  • Bude to například maca – peruánský ženšen, kořen spojovaný s plodností a vitalitou. S vitalitou, odolností a silou se pojí i strom označovaný jako vilcacora, kočičí dráp.
  • Za pozornost stojí i kořen, resp. hlízy jakonu. Jakon je pozoruhodnou rostlinou, která za sezónu vytvoří obrovskou zelenou masu, s ní i podzemní hlízy, které sice na pohled nevypadají lákavě, ale mají nezvykle šťavnatou a křupavou konzistenci a sladce ovocnou chuť. Více o jakonu…
  • V Peru najdeme i skutečně sladké ovocné plody, například v podobě plodů stromu lucuma. Jde sice o ovoce, ale nabízí složení jako žádné jiné. Lucuma mj. obsahuje velkou dávku bílkovin a vitamínů skupiny B, které běžně v ovoci najdeme jen stěží. Lahodnou chuť nabízí i mochyně peruánská (peruánská třešeň), zajímavé plody, které si na rozdíl od lucumy můžeme vypěstovat i v našich podmínkách. Jen si obstarat sazeničku.
  • Domov v Jižní Americe mají i takové superpotraviny jako jsou semínka chia, merlík čilský (quinoa) nebo méně známá canihua, zrníčka s podobným složením a využitím jako quinoa.

Tím však přehled superpotraviny zdaleka nekončí.

Na další superpotraviny se můžete těšit v pokračování našeho seriálu o superpotravinách.

Written By
More from rakri
Chlorofyl aneb když potřebujete do šedivých zimních dnů dodat něco zeleného
Už je té zimy příliš, nemyslíte? A to si na jaro ještě...
Čtěte více
Leave a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *