Superpotraviny pro sportovce

Superpotraviny pro sportovce
Superpotraviny pro sportovce

Superpotraviny. Jejich výčet je snad nekonečný a stále přibývají nové a nové. Přesto se v našem seriálu chceme pokusit vytvořit přehled všemožných superpotravin. V tomto článku je řada na superpotraviny zvláštní tím, že budou prospěšné pro sportovce.

Všechny superpotraviny obecně podporují fyzické výkony, dokonce i výkony psychické. Mají celou škálu příznivých účinků, jsou prospěšné pro všechny orgány a systémy lidského těla, jsou užitečné pro celkové zdraví a vitalitu. Příroda v podobě superpotravin prostě namíchala blahodárný bioaktivní koktejl mnoha cenných živin, který ocení takřka každý. Sportovcům pak přijdou vhod zejména ty superpotraviny, které nesou povzbuzující účinky a také superpotraviny s vysokým podílem bílkovin. Bílkoviny jsou totiž základní stavební jednotkou svalů a pro správnou činnost svalového systému je nutné bílkoviny přijímat zvenčí prostřednictvím stravy.

Superpotraviny bohaté na bílkoviny

Zejména po sportovním výkonu je potřebné doplnit energii, kterou tělo využilo na fyzickou aktivitu. A zdrojem energie je pochopitelně strava. Hodí se zejména strava bohatá na bílkoviny, která pomáhá regeneraci svalů a podporuje také jejich nárůst.

Bílkoviny (proteiny) však zdaleka neslouží jenom pro budování svalové hmoty. Jsou také užitečné proti únavě, zajišťují psychickou pohodu nebo hormonální nerovnováhu. Ocení je nejenom sportovci, kteří usilují o nárůst svalů, ale i ti, kteří sportují kvůli hubnutí. Bílkoviny mj. pomáhají eliminovat pocity hladu. Zajímá vás dietní jídelníček plný bílkovin? Najdete ho tady…

Živiny ve stravě
Zdravá strava: základní živiny. Znáte je?

Kde hledat bílkoviny mezi superpotravinami?

Vysokým podílem bílkovin zaujme jeden druh ovoce. Oproti jiným ovocným plodům, které jsou převážně tvořeny sacharidy a bílkovin obsahují minimum, je toto ovoce výjimečné. Jedná se o plody peruánského stromu lucuma. Jedná se o zvláštní druh ovoce, který se řadí mezi peruánské superpotraviny. Je zvláštní zejména svým složením s obsahem bílkovin a vitamínů skupiny B.

Lucuma je zvláštním zdrojem bílkovin, ale pokud budeme hledat dál, musíme se od ovoce přesunout jinam. Mezi ty nejbohatší zdroje bílkovin mezi superpotravinami najdeme zejména luštěniny. Ať již to bude fazole, čočka, hrách nebo třeba sója, vždy dodá dávku kvalitních rostlinných bílkovin. A to zdaleka nekončíme.

Smoothie očista
Zelený nápoj ze zelených potravin, bohatý zdroj bílkovin

Zelená má zelenou

Mezi ty nejhodnotnější zdroje bílkovin řadíme mořské řasy. Ano, jde o tzv. zelené superpotraviny, které jsou výjimečné obsahem chlorofylu. Ten nese mj. protizánětlivé účinky (mimichodem i ty sportovcům jistě přijdou vhod). Zelené superpotraviny jako spirulina nebo chlorella navíc mají tu zvláštnost, že pocházejí z vody, celý život žijí ve vodě, ať již sladkovodní (chlorella) nebo mořské (spirulina).

Spirulina je jednobuněčná modrozelená řasa s typickými spirálovitými vlákny. Nabízí ve své složení tolik bílkovin (více než 50 %), že se řadí mezi ty nejbohatší přírodní zdroje. Obsahuje hned osm esenciálních aminokyselin, navíc v lehce vstřebatelné podobě. Jako superpotravina se však pyšní i obsahem dalších cenných živin. Jde o vitamíny skupiny B, vitamín E, vitamín K, provitamín A nebo minerální látky jako je vápník, hořčík, železo, fosfor, draslík, zinek aj. Je proto vhodná nejenom pro sportovce nebo ty, kteří chtějí zhubnout, ale pro každého, kdo chce podpořit své zdraví, zvýšit vitalitu nebo zlepšit náladu. To vše spirulina slibuje.

Povolený doping

A když už jsme u té lepší nálady a zvýšené vitality, musíme zmínit jednu superpotravinu, na kterou by žádný sportovec neměl zapomínat. Je to jedna z těch peruánských superpotravin, ale tentokrát se nesbírá ve vysokých korunách stromů, ani ve vodě, je v zemi. Jde o kořen maca (maka), přezdívaný jako peruánský ženšen.

Maca peruánská nabízí dávku bílkovin, dvaceti aminokyselin, z toho sedmi esenciálních. V jejím složení najdeme i vitamíny, minerály a stopové prvky, vedle toho i rostlinné steroly, třísloviny, saponiny, terpenoidy nebo vlákninu. Funguje jako povolený přírodní doping.

Written By
More from rakri
Svatá Lucie noci upije. Polozapomenutý svátek přináší mnohé tradice
Advent znamená přípravu na Vánoce, největší svátky v roce. Nese však celou...
Čtěte více
Leave a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *