S léčbou křečových žil začněte co nejdříve. Využít se dají různé metody

S léčbou křečových žil začněte co nejdříve. Využít se dají různé metody

Křečové žíly jsou nepříjemným onemocněním dolních končetin a často mohou vést k dalším závažným zdravotním komplikacím. S jejich léčbou je proto vhodné začít co nejdříve. 

Chronická žilní nedostatečnost projevující se tvorbou křečových žil je chronickým onemocněním. Pokud zanedbáte léčbu křečových žil v raném stádiu, mohou se v budoucnu objevit další nepříjemné komplikace. K léčbě křečových žil je vhodné přistupovat preventivně a v případě nutnosti podstoupit odstranění křečových žil na specializovaném pracovišti, jako je například pražská klinika estetické a cévní medicíny BcD Clinic. Moderní medicína nabízí řadu šetrných metod, kterých se rozhodně nemusíte bát.

Odstranění křečových žil

Křečové žíly se dají snadno odstranit pomocí metod, které jsou šetrné nejen z hlediska provedení, ale také z hlediska následující rekonvalescence. Pojďme si je představit.

Operace křečových žil laserem

Jedna z metod laserové léčby křečových žil se nazývá EVLT metoda. Jedná se o šetrnější variantu operativního odstranění křečových žil. Laserová operace křečových žil se provádí pouze v lokální anestezii, kdy se pomocí laserové energie postupně smršťují a uzavírají postižené žíly. Pomocí drobného vpichu se do žíly zavede vlákno laseru a jeho paprsek zastaví průtok krve žilou. Tato metoda se volí zejména u velkých povrchových žil, kde dochází k velkému refluxu, tzv. zpětnému proudění.

Odstranění drobných žilek laserem NdYAG

U drobnějších izolovaných metličkových žilek se využívá ošetření pomocí NdYAG laseru.  Laserový paprsek se v hloubce 2-3 mm promění ve světelnou energii, která se uvnitř cév mění na teplo, které uzavírá postiženou cévu, stahuje ji a postupně dojde k jejímu vstřebání. Tato metoda je vhodná pro ošetření žilek do průměru 2 mm. Využívá se také při doléčení po operaci žil nebo skleroterapii. 

Metoda flebektomie

Pro menší křečové žíly se využívá metoda zvaná flebektomie. Jedná se o miniinvazivní zákrok prováděný při lokálním znecitlivění, kdy jsou drobnými, 2-3 mm rankami v rozestupech 6-10 cm odstraňovány křečové žíly za pomoci speciálních nástrojů. Malé ranky není ve většině případů potřeba po zákroku šít, podlitiny se tvoří jen minimálně a kosmetický výsledek je velmi dobrý. Tato metoda není vhodná u všech typů onemocnění žil, hlavně.  Po zákroku by měl pacient minimálně 14 dní nosit kompresní punčochy nebo elastické bandáže a 3-6 týdnů by neměl intenzivně sportovat. 

Léčba křečových žil pomocí sklerotizace

U středních a menších křečových žil (0,5 mm až několik cm) se využívá také léčba zvaná sklerotizace. Do nemocných žil je pomocí jehly aplikován roztok nebo pěna tvořené látkou aethoxysklerol. Ta v místě působení vyvolává cílenou lehkou zánětlivou reakci, při které dochází k narušení cévní stěny, žíla se slepí, změní se na vazivový pruh a ten se časem vstřebá. Po zákroku je nutné 2-3 týdny nosit kompresní punčochy.

Více o léčbě křečových žil si můžete přečíst ZDE.

Co pomáhá na křečové žíly?

Pokud s křečovými žilami bojujete, existují konzervativní způsoby léčby, které samotné žíly neodstraní ani nevyléčí, ale mohou působit jako úlevový prostředek. Rovněž mohou přispět k oddálení vzniku komplikací spojených s křečovými žilami.

  • Kompresní punčochy – nošením speciálních kompresních elastických punčoch výrazně pomůžete navracení žilní krve a lymfy ze spodních částí končetin. Punčochy působí cíleným odstupňovaným tlakem, který je největší v oblasti kotníku a směrem vzhůru se snižuje. Jako prevenci lze nosit také podpůrné punčochy s nižšími tlaky, než mají kompresní punčochy.
  • Medikamenty – jako součást konzervativní léčby se využívají také venofarmaka, která mají pozitivní vliv na průtok krve tím, že zpevňují žilní stěnu. Užívají se zejména při zánětech žil, při bolestech nebo během letních měsíců, kdy je nošení kompresních punčoch nepohodlné.
  • Léčba ortopedických vad – v rámci prevence při léčbě křečových žil je důležité věnovat pozornost léčbě ortopedických vad a komplexní starosti o dolní končetiny.

Pokud i vás trápí křečové žíly, nebojte se konzultovat jejich léčbu s odborníky. Odstranění křečových žil vám přinese úlevu a do budoucna se nebudete muset bát dalších přidružených zdravotních komplikací.

Další užitečné informace o křečových žilách se dočtete například na wikipedii.

Tags from the story
, ,
Written By
More from PR článek
Co je Home Staging?
Chystáte se na prodej vaší nemovitosti? Anebo uvažujete o pronájmu? Chcete dům...
Čtěte více
Leave a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *