Bylinky na nespavost

Spánek a nespavost
Bylinky na nespavost

Spánek. Tolik opomíjený a přitom tak důležitý pro fyzické a psychické zdraví! Spánek je základem regenerace organismu, který funguje na základě rovnováhy, rovnováhy mezi aktivitou a pasivitou, mezi prací a odpočinkem.

Nespavost pěkně potrápí

Stresující životní styl a rychlá doba se odráží v nespavosti a poruchách spánku. Potíže spojené se stresem se tak ještě prohlubují. Dlouhodobý nedostatek spánku vede k mnoha potížím fyzického i psychického charakteru, proto je nutné nespavost řešit.

K dispozici jsou sice nejrůznější léky na nespavost, ale ty nesou také negativní účinky, způsobují závislost a zdraví zrovna nepřidají. Pak je tu ještě druhá varianta v podobě přírodních preparátů anebo přímo bylinek, které se v tradičním lidovém léčitelství uplatňují odjakživa. Bylinky na nespavost slibují účinnou a nenásilnou pomoc pro kvalitní spánek.

Kozlík lékařský
Kozlík lékařský – Valeriana officinalis

Jaké bylinky přijdou vhod?

Jde-li o spánek, o slovo se v první řadě hlásí kozlík lékařský (Valeriana officinalis), resp. kozlíkové kapky, známé také jako baldriánské kapky nebo valeriánské kapky (alkoholový extrakt z kozlíku). Chuť a vůně kozlíku sice moc příjemná není, ale jeho účinky zpříjemní noc i den. Zajímavostí je, že kozlík voní kočkám, podobně jako další bylinka na nespavost – šanta kočičí. Ta však už nabízí i vůni, která přijde po chuti i lidem. Navíc funguje jako bylinka proti stresu, tím podporuje kvalitní spánek. Podobně působí i meduňka lékařská, chmel otáčivý, dobromysl obecná, třezalka tečkovaná a další…

A co víc?

Pokud chcete nespavost skutečně řešit, vyplatí se hledat podstatu problému. Nezřídka je nespavost pouze projevem, často například právě přemíry stresu. Stresu se vyhýbá jen těžko, ale dá se proti němu bojovat nejenom bylinkami, ale také antistresovými technikami. Mají různou podobu, mj. třeba podobu meditace mindfulness anebo jógy proti stresu.

Tags from the story
, ,
Written By
More from rakri
Bergamot – přírodní antidepresivum s vůní citrusů. Znáte ho?
Bergamot patří k těm méně známým citrusům. Zatímco pomeranče nebo citrony, jeho...
Čtěte více
Leave a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *