Aspergerův syndrom

Aspergerův syndrom

Aspergerův syndrom je typ pervazivních vývojové poruchy (PDD). PDDs je skupina podmínek, které zahrnuje zameškanou vývoj mnoha základních dovedností, zejména schopnost navazovat vztahy s ostatními, komunikovat a využívat fantazii. Přestože Aspergerův syndrom je v určitých oblastech podobný autismu, existují výrazně rozdíly mezi těmito dvěma onemocněními. Děti s Aspergerovým syndromem fungují obvykle v běžném životě lépe než ty s autismem. Kromě toho děti s Aspergerovým syndromem mají obecně normální inteligenci, ba přímo až nadprůměrnou. Je známo, že lidé s tímto onemocněním vynikají v matematice, fyzice a přírodních vědách. Výjimkou nebývá ani zvláštní zdatnost v jazycích nebo v hudbě. Povětšinou vynikají jen v jedné oblasti. Na rozdíl od autistů mají normální vývoj řeči. Problémy mohou nastat v pozdějším věku.

Při přečtení knihy a pochopení problematiky v ní mohou ostatních vrstevníků ptát na velmi složité otázky, které dělají problém dospělým vzdělaným lidem, natož dětem. Vrstevníci se tomuto jedinci otočí zády. Stává se z něj samotář.

Toto onemocnění dostalo pojmenování podle rakouského lékaře Hanse Aspergerův, který jako první v roce 1944 popsal Aspergerův syndrom. Zkoumal 4 děti trpícími tímto zvláštním onemocnění, o kterých napsal práci.
Jaké jsou příznaky tohoto syndromu?
Příznaky mohou být v rozsahu od mírných až po těžké. Mezi nejběžnější příznaky patří:

Sociální interakce: Už malé děti mají problém začlenit se do skupiny. Působí jako samotáři. Mají problém pochopit významu slušnosti. Na jiných lidí mohou působit nezdvořile, což je způsobeno tím, že nerozumí významu zdvořilých gest a chování. Nedokáží něco dělat jen proto, že se to patří.

Zvláštní chování:
Je běžné si u nich všimnout tendenci k rutinnímu chování. Je pro ně obtížné pochopit, které chování je přiměřené situaci a které ne.

Potíže v komunikaci: Neuvědomují si, co je společenský vhodné. Dokáží vyprávět dlouhé hodiny o tématu, do níž jsou zapálení, aniž si všimli, že posluchače nudí. Říkají vždycky, co si myslí. Mají problémy s pochopením vtipů, nedokáží rozeznat ironické a sarkastické poznámky.

Nedostatek představivosti: Co se týče čísel a faktů tak tito lidé v nich vynikají. Nicméně v oblasti představivosti mají určité rezervy. To jim může dělat problémy například v předmětu jako je i náboženství.

Vychovávat dítě s tímto onemocněním může být náročné. Mnohé matky dlouho nevěděli, že jejich dítě má Apergerov syndrom. Brali je jako podivíny.

Partnerské i mezilidské vztahy jsou těžší, vyžadují čas a trpělivost.
Tato problematika byla popsána ve filmu Adam, který hovoří o mladém muži trpícím tímto onemocněním. Po smrti otce zůstává sám. Do vedlejšího bytu se přistěhuje sympatická žena, která Adama zaujme. I přes jeho handicap zkusí spolu vztah.
Tito lidé jsou jiní. Dívají se na svět odlišně než my. I přes popsaným problémům, které provázejí toto onemocnění, lidé mohou dokázat velké věci a fungovat bez závažnějších problémů. Někteří lidé jsou přesvědčeni, že Shakespeare, Jane Austen, Charles Darwin, Galileo, Pablo Picasso, Benjamin Franklin, Margaret Meadová a Aristoteles trpěli Aspergerovým syndromem. Tento syndrom spojuje v sobě dvě složky – podivínství a obrovskou dávku talentu. Ne nadarmo se říká, že děti trpící tímto syndromem jsou „malí géniové“.

Tags from the story
, ,
Written By
More from mimol
Hlášky ze seriálu: Dr. House
Už v předchozím článku jsem se zmiňovala o geniálním doktoru Houseovi. Pro...
Čtěte více
Leave a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *