Bolest hlavy

Bolest hlavy ze stresu

Snad největší přispěvatel bolesti hlavy v dnešní době je stres.

Stres a úzkost mohou způsobit bolesti hlavy tím, že narušuje v mozku chemickou rovnováhu. Stres také vede k chování, které způsobují větší bolesti hlavy s větší pravděpodobností poruchy spánku a vynechávání jídla.

Tyto stresové účinky mohou být dlouhodobé. Podle výzkumu prezentovány na výročním zasedání Americkej Headache Society v červnu, negativní zážitky v raném dětství vedou k větší bolesti hlavy v dospělosti. Emocionální zneužívané děti mají nejsilnější spoušť pro bolest hlavy a migrény. Další stresové faktory z dětství, jako je rozvod rodičů nebo drogově závislí rodinní příslušníci, zvyšují riziko ještě víc.

Výzkumníci tvrdí, že když lidé mají v životě hodně stresu, mění jim to v podstatě mozek.

Mnohé z těchto změn probíhají v části mozku zvané hypotalamus-hypofýza-nadledviny, nebo HPA. Tato osa reguluje stres, paměť a emoce. Abnormální hladiny stresových hormonů ovládaných HPA osy byly spojeny s migrénami.

Vyčerpanost

Bolesti hlavy jsou často známkou toho, že vaše tělo potřebuje pauzu. Mnozí lidé jsou velmi zaneprázdněni, ale při bolesti hlavy by si měli najít čas na ulehnutí si do miestnsoti, kde si zatáhnou žaluzie a budou alespoň 15 minut odpočívat.
Mark W. Green, MD, ředitel Centra pro bolesti hlavy v Mount Sinai Medical Center v New Yorku, s tím souhlasí. Ten doporučuje ležet v tmavé, dobře větrané místnosti. Skutečně taková jednoduchá věc může pomoci.

Jezte malé porce 5x denne

Pokud jste nic nejedli začne vás bolet hlava, může být důsledkem nízké hladiny krevního cukru. V tomto prípade, sí dajte pod zub neco malé. Některé výzkumy naznačují, žé potraviny bohaté na hořčík, jako je například špenát, tofu, olivový olej, slunečnicová nebo dýňová semínka, můžu být obzvláště užitečné.

Led na čelo

Ľahnite si a dajte si na čelo studený obklad. Tento spôsob Vám môže bolesť utísiť alebo môže dokonca úplne zmiznúť.

Váš mozek se soustřeďuje na chlad, proto mu nezbývá tolik času myslet na bolest.

Horká sprcha

Někdy mají lidé tendenci preferovat chlad před teplem při bolestech hlavy, ale horká sprcha je možná to pravé co při bolesti potřebujete.
Pokud se vzbudíte již ráno s bolestí hlavy, lepším způsobem než ležet v psoteli je dát si vydatnou snídani, kávu a teplou sprchu.
Pokud Vaše bolest souvisí s nachlazením, teplý vlhký vzduch může pomoci vašim ucpaným nosním dírkám.

Masáže

Jedním z nejstarších způsobů jak utišit bolest hlavy je masáž. Jemný tlak na spáncích může alespoň dočasně ulevit od bolesti. V podstatě ledajaký typ masáže vám pomohou zbavit se bolesti. Ve studii z Nového Zélandu, lidé, kteří dostávali rpavidelné masáže hlavy, trpěli migrénami méně a měly lepší spánek než ti, kteří masáže neměli. Zjistili se u nich i zlepšení psychického stavu.

Čaj z oregana nebo majoránky

Tyto bylinky obsahují vzácné oleje, které tlumí bolesti. Čerstvé nebo sušené oregánový zda majoránkového lístky zalijte jako čaj. Vícekrát denně si dopřejte tento chutný nápoj, který můžete osladit medem.

Citronová kůra na spánky

Výborné na bolesti hlavy ze stresu a propracovanosti je masírování spánků citronovou slupkou. Citron oloupejte, oddělte bílou část od žluté a tou žlutou si minutu až dvě masírujte spánky. Postup můžete opakovat vícekrát za sebou.

Pijte hodně vody

Nedostatek tekutin vyvolává řadu zdravotních problémů včetně bolesti hlavy. Proto je důležité dodržovat pitný režim a pít dostatečné množství tekutin během celého dne. Nejlepší je kvalitní voda, pramenitá nebo minerální, čistá nebo ředěná ovocnými šťávami.

Devětsil lékařský

Čaj z něj uvolňuje křeče, tlumí bolest a působí uklidňujícím dojmem. Čajovou lžičku rozdrceného kořene zalijte čtvrt litrem vlažné vody, nechte přes noc vyluhovat, ráno přihřejte a sceďte. Pijte po doušcích jednu až dvě šálky za den.

Tags from the story
, ,
Written By
More from mimol
Výjimečný den
Jeho nervozita stoupala. Dlouho snil o tomto okamžiku. Představoval si ho téměř...
Čtěte více
Leave a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *