Zdravá svačina pro děti i pro dospělé

Svačina pro děti i pro dospělé
Svačina pro děti i pro dospělé

Nejde jenom o snídani, oběd nebo večeři, lidský organismus potřebuje pro správné fungování dodávat energii v podobě jídla v průběhu celého dne. Svačina pomáhá překonat dobu mezi hlavními jídly bez nepříjemných pocitů hladu. Díky svačině se vyhnete pocitům únavy a také jednorázovému přejídání.

Pokud jde o děti, správná svačina zajistí, že se jim bude ve škole dařit, že budou soustředěné a tedy i úspěšné. To ostatně platí i pro dospělé. I dospělým může svačina pomoci zvládnout denní úkoly, podpoří koncentraci a pracovní výkony.

zdravá svačina
Jak vypadá zdravá svačina? Třeba takto…

Jak by měla svačina vypadat?

Pokud jako rodič přemýšlíte, jak vypadá zdravá svačina pro děti, vězte, že právě od vás bude svačina nejzdravější. Můžete sice dát dítěti peníze, ale to si nikdy v nabídce všemožných lákadel nevybere právě to zdravé. Peníze na svačinu navíc dítě nezřídka využije i pro úplně jiné věci než jídlo. Bohužel.

Při přípravě svačiny pro děti také myslete na to, že nestačí, aby byla zdravá. Děti ve škole mají nespočet různých zájmů a přestávky jsou příliš krátké, snadno se stane, že na svačinu si dítě prostě neudělá čas. Aby zdravá svačina splnila svůj účel, musí být nejenom výživově hodnotná, ale také lákavá. Svačina musí děti bavit, k tomu pomůže její vzhled, ale třeba i svačinový box.

Zdravá svačina – jak na to?

Zdravá svačina obsahuje všechny živiny, v optimálním poměru. Nejde však jen o sacharidy, bílkoviny a kvalitní tuky. Chybět by pochopitelně neměli ani vitamíny, minerály a vláknina, tedy ovoce a zelenina jako nejlepší zdroj těchto mikroživin.

Naprosto nevhodné je naopak jídlo typu fast-food. Dětem příliš neprospějí ani příliš tučné a slané uzeniny, salámy, paštiky nebo tavené sýry. Jako zdravá svačina neuspěje ani tučné bílé pečivo, sladkosti a cukrovinky.

zdravá svačina s ovocem
I sladká svačina může být zdravá.

Tip na zdravou svačinu pro děti

Jako zdravou svačinu sice nedoporučujeme sladkosti a cukrovinky, to však neznamená, že by svačina nemohla být sladká. I sladká svačina může být zdravá. I sladké potraviny mohou být zdravé, zejména budeme-li je hledat mezi ovocem.

Ovoce může posloužit jako zdravá svačina samo o sobě – v rozmixované podobě jako smoothie. Ovoce bude sloužit jako zdroj vitamínů, minerálů a jednoduchých sacharidů. Přidáte-li do smoothie ovesné vločky nebo vařenou rýži, přidáte současně i komplexní sacharidy. Zdrojem bílkovin může být třeba jogurt či tvaroh, který do smoothie také skvěle zapadne. A nakonec zdravé tuky – i ty můžete do smoothie bez problémů dodat – třeba jako slunečnicová či lněná semínka.

Vyzkoušet můžete i smoothie bowl, třeba smoothie bowl s pečenými kaštany.

Zdroje a další informace:

Written By
More from rakri
Grep není jen ovoce, ale téměř přírodní zázrak
O tom, že ovoce je zdravé, snad nikdo nepochybuje. Není však ovoce...
Čtěte více
Leave a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *