Superpotraviny – velký přehled (2)

Superpotraviny
Superpotraviny – velký přehled (2)

Superpotraviny. Každý o nich mluví, každého zajímají, ale nikdo přesně neví, co to vlastně je. Nikdo vám nedá konkrétní seznam superpotravin. Bohužel, je to tak.

Superpotraviny jsou fenoménem současné doby, trochu tajemné, trochu mýtické, trochu neurčité. Přitom jde jednoduše o potraviny, které jsou super. Co na tom, že pojem superpotraviny je nový? Superpotraviny jako takové zdaleka nemusejí být novodobým vynálezem, často jde o potraviny, které lidé využívají již tisíce let. Některé jsou spojené s konkrétním místem, a tak je od pradávna používají jen místní, ale dnes si i tyto potraviny můžeme dopřát i v našich končinách. Svět není tak velký jak býval.

Peruánské superpotraviny

V minulém článku jsme se zabývali peruánskými superpotravinami jako je maca, jakon, lucuma, semínka chia, merlík čilský (quinoa) aj. Jde pouze o jednu z mnoha kategorií superpotravin. V tomto článku v tažení za superpotravinami pokračujeme. Našim cílem je dát dohromady velký přehled superpotravin, takže zdaleka nekončíme. Superpotravin totiž existuje celá řada. Najdeme mezi nimi i obiloviny a tzv. pseudoobiloviny.

Ano, jejich zástupcem je i jmenovaná quinoa, ale zdaleka není zástupcem jediným.

Obiloviny jako superpotraviny

Jako obiloviny (také obilniny) se označují semena jednoletých ušlechtilých trav. Tyto trávy se pěstují právě pro svá semena, které se označují také jako obilky nebo zrna. Vyrábí se z nich mouka a mlýnské výrobky (pšenice, žito), ale slouží i k přípravě samostatných pokrmů nebo příloh (rýže, pohanka). Jejich využití je však mnohem širší.

Obiloviny představují jednu z hlavních potravin, a to i z globálního pohledu. Najdeme je ve stravě všech národů, ačkoli jde pochopitelně o obiloviny různé.

  • Na jedné straně patří k obilovinám pšenice, která je však v poslední době zatracovaná pro vysoký obsah lepku.
  • Na druhé straně existují i bezlepkové obiloviny jako je ona quinoa, amarant, oves, nebo čirok.
  • Mezi bezlepkové obiloviny se řadí i hnědá rýže, kukuřice, proso (jáhly), pohanka nebo dokonce sója.
Superpotraviny, müsli
Müsli – i takto mohou vypadat superpotraviny

Z řady obilovin a superpotravin vyčnívá starodávný kamut, prapůvodní druh pšenice, který neprošel žádnými genetickými úpravami ani moderními zemědělskými procedurami. Nabízí tak výjimečnou nasládlou chuť a výživové složení, ve kterém nechybí kvalitní bílkoviny, vitamíny a minerální látky jako je například selen. Kamut obsahem minerálních látek předčí většinu ostatních obilovin. V jeho složení najdeme i vhodnější podobu lepku, přesto či právě proto se nedá označit jako bezlepkový a není tak vhodný pro celiaky.

I celiakové ocení bezlepkovou obilovinu, resp. pseudoobilovinu s pozoruhodným názvem teff. Říká se jí také milička habešská nebo trpasličí proso. Je alternativou rýže nebo kuskusu. Pyšní se obsahem bílkovin, ale také velké dávky vápníku nebo železa.

Za pozornost stojí také slzovka obecná, která je známá i pod označením Jobovy slzy, čínsky Yi yi ren, japonsky Hatomugi. Jedná se o jednu z nejstarších pěstovaných obilovin, která však postupem času byla zapomenuta, aby v době superpotravin zaznamenala svoji renesanci.

Slzovka je superpotravinou, která nese významné detoxikační vlastnosti a detoxikace organismu je dnes potřeba více než kdy jindy. I to je důvodem, proč slzovka budí pozornost, nejde však o důvod jediný. Slzovka nabízí celou řadu zdraví prospěšných účinků, mj. podporuje trávení, působí proti zánětům, pomáhá proti otokům. Mírní nejrůznější bolesti, podporuje léčbu nejrůznějších onemocnění. Je to díky složení, ve kterém nechybí vitamíny skupiny B, vitamín C, minerální látky jako je vápník, draslík, hořčík, železo, zinek aj. Ostatně je to právě mimořádně výživné složení, které z potraviny dělá superpotravinu.

O těch dalších superpotravinách se dozvíte více zase v některém z dalších článků.

Zajímá-li vás teď hned definice superpotravin, mrkněte na tento článek.

Written By
More from rakri
Hubnutí do plavek? Zkuste to se superpotravinami
O superpotravinách se toho píše hodně. Jde prostě o super výživné potraviny...
Čtěte více
Leave a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *