Víte, jak pečovat správně o kudrnaté vlasy?

kudrnaté vlasy
Víte, jak pečovat správně o kudrnaté vlasy?

Být nositelem kudrnatých vlasů se někdy zdá jako prokletí. Ranní vstávání, kdy si sáhneme na naší kadeř a cítíme tam nějakou neplechu. A pak ten šok v zrcadle… S tímhle mám dneska vyrazit ven?!

Kudrnaté vlasy po ránu můžou být hotovým peklem.
Kudrnaté vlasy po ránu můžou být hotovým peklem.

Sama mám kudrnaté vlasy a tak vím, o čem přesně je řeč. Často slýcháváme od ostatních, co by za pár těch vlnek na nudných rovných vlasech dali. No jo. Jenže ono to není zase tak jednoduché jako namazat si chleba. Chce to neustálou péči a sebemenší zanedbání nějaké oblasti se okamžitě projeví.

Pokud si ale i tak žehlíte nebo fénem narovnáváte vlasy, či si je nějakým jiným způsobem narovnáváte, či upravujete, tento článek není určen pro Vás. Zaměřím se tu na péči a pár tipů, jak nechat vyniknout své přirozené kudrliny nebo vlny bez jakéhokoliv většího zásahu a poškozování struktury vlasů.

Neměli by nosiči kudrnatých vlasů vypadat právě takto?
Neměli by nosiči kudrnatých vlasů vypadat právě takto?

1. Nečesat, nečesat, nečesat!

Zdá se Vám to zvláštní? Ale kdepak! Pokud nechcete mít obrovské, elektrizující a neposedné afro na hlavě, tak hřeben odložte. Tím, že se budete několikrát denně nebo klidně i 1x za den česat, doslova tím zničíte všechny ty krásné vlnky, které se Vám po umytí vytvořily. A to Vy přece nechcete, nebo ano? Je doporučováno česat si kadeře pouze před umytím nebo při mytí vlasů ve sprše. Pak už na ně nejlépe vůbec nesahat a nechat je volně být.

Můj dodatek: Toto se mi velmi osvědčilo. Často jsem měla problémy roztřepených a suchých vlasů, zkrátka jako by jimi profrčelo tornádo. Jakmile jsem je začala pročesávat pouze před umytím, zregenerovali se (protože samozřejmě častějším kartáčováním se vlasy lámou a ničí), jsou hydratovanější a tvoří krásné kudrlinky nejen na konci vlasů, ale i na hlavě a tak celkový pohled pak vypadá velmi hezky.

2. Jaké přípravky jsou ty pravé pro tento typ vlasů?

Budete muset experimentovat. Každý má jinou strukturu vlasů a nejsou kudrnaté vlasy jako kudrnaté. Někdo může mít problém s vysoušením, jiný zas s roztřepenými konečky. Ale na co by se mělo dbát určitě, tak to je hydratace. Díky ní totiž kudrliny budou pevné, pružné, budou držet při sobě a vytvarují se do pěkných prstýnků. Měli bychom také dodržovat pitný režim a to alespoň 1,5 litru vody denně, pokud je to v našich silách. Vyplatí se to a odměna nikoho nemine.

Zkušenosti: Nejvíce mi vyhovovaly přírodní šampóny s různými bylinnými výtažky. Pokud máte v nějakých přípravcích silikony či parabeny, vaše vlasy to ještě víc vysuší a tak by bylo nejlepší je vyřadit. Pro tento typ vlasů je to opravdu nevhodné. Osvědčil se mi šampón z řady Ultra Doux od Garnieru, který je bez zmíněných silikonů a parabenů. 

Ultra Doux od značky Garnier - meruňka a mandle
Ultra Doux od značky Garnier – meruňka a mandle pro suchý typ vlasů

Po uschnutí můžete klidně krémem na tělo nebo ruce (zase bez jakýchkoliv zatěžujících látek) vlasy přejet a hydratovat. Samozřejmě na trhu je spousty značek a produktů (různé masky, zábaly, spreje), ale tyto již zmíněné věci nejen že nejsou finančně náročné, ale skutečně fungují a slibují to, čeho chce člověk docílit. Dobré je také produkty střídat a nezůstávat jen u jednoho jediného. Množství se řídí pravidlem: Někdy je méně více.

3. Jak a jak často si mýt vlasy?

Vzhledem k tomu, že kudrnaté a vlnité vlasy mají sklon k vysoušení, není nutnost si mýt vlasy více jak 3x týdně (stačí klidně i 1x týdně) natož pak každý den. Samozřejmě dle potřeby, ale čím větší intervaly, tím lepší stav a méně vysušené vlasy.

A jak probíhá celá tahle mycí procedura?

 • pořádně vykartáčovat a pročesat vlasy
 • „nachystat“ je zhruba tak, jak by měly vypadat po uschnutí (to je vcelku důležité vzhledem k tomu, že po umytí až do uschnutí bude každá manipulace s vašimi vlasy znatelná a viditelná)
 • namočit teplou vodou
 • učesat (pokud jste nečesali před, pokud ano, tento bod se může vynechat)
 • umýt šampónem (žádné drastické mytí! jemné krouživé pohyby na hlavě a konečky spíše jen promačkávat)
 • spláchnout opět teplou vodou
 • použít další přípravek (pokud máte masku, či kondicionér a pokud ne, opět můžete vynechat tento bod)
 • opláchnout vlasy vlažnou vodou (zdůrazňuji vlažnou, tedy studenější než jste si splachovali vlasy předtím; dodáte tím vlasům lesk a pevnost, takže nebudou mít tendenci se tolik rozlítávat do stran a elektrizovat)
 • jemně vymačkat vodu z vlasů a ručníkem netřít, ale pouze opatrně a s lehkostí přitiskávat, aby se nasákla přebytečná voda
 • dále můžete vlasy do ručníku zabalit nebo je nechat rozpuštěné a volně uschnout (nedoporučuji žádné vysoušení)
Když se vlasy nechají volně uschnout, kudrlinky jsou pak krásnější.
Když se vlasy nechají volně uschnout, kudrlinky jsou pak krásnější.

Můj tip: Pokud by kudrliny nějakým způsobem „zdivočely“, není problém kdykoliv si sprejem naplněným vodou vlasy trochu postříkat a upravit. Vlhkostí se tak vrátí do té původní podoby, jakou mají mít. Nejlepší je to takto udělat každé ráno po probuzení. Vlasy se tím oživí a nevypadají tak slehle.

4. Vlasy přes noc

Ožehavé téma. Tohle je jedna z věcí, která mě potrápila nejvíce a jednou za čas potrápí. Během spánku totiž člověk dokáže dělat doslova divy a ráno se pak jen ptá, jak k tomuhle mohlo dojít. Přišla jsem ale na způsob, jak mít vlasy pod kontrolou a to i když jdete spát s mokrou hlavou.

 • 1. Mokré vlasy: Metoda – Pineapple, nebo-li ananas. Předkloníte se a na temeni hlavy si svážete vlasy gumičkou (zkrátka jako když si děláte culík, ale hodně vysoko posazený).
 • 2. Suché vlasy: Metoda Pineapple nebo Pineapple ale do drdolu. Postup je téměř stejný, ale tentokrát vlasy nevytahujete, jen je povytáhnete. Zkrátka jako když si děláte klasický drdol. U mokrých vlasů toto nedoporučuji a to z toho důvodu, že byste mohli mít vlasy po usušení „zkrácené“ a nepěkně zmačkané. Za to u suchých to trable nenadělá.
 • Copánek. Taky jedna z variant, kdy budete mít nad vlasy kontrolu, ale zároveň je trochu zkrotíte a z kudrlinek můžete mít ráno mírnější vlny.
 • Culík s gumičkami. Nevím, jak tento účes jinak nazvat, ale určitě ho znáte z pohádky Aladin, kdy přesně ten samý měla Jasmina. Ráno vlasy budou narovnanější.
Pineapple metoda
Pineapple metoda

Kvalitní péče je zárukou úspěchu. Nelze očekávat výsledky hned po 2 dnech, pokud máte nyní vlasy v horším stavu. Potřebují regeneraci, ale trpělivost růže přináší. 🙂

Dodatek: Ani jeden z přidaných obrázků není můj, ale jsou stažené z webu.

Máte zkušenosti a chcete se o ně podělit? Nebo otázku týkající se tématu? Napište do komentářů.

Written By
More from Luck@
Bílé zoubky? Bez problémů, snadno a přírodně!
Už vám lezou krkem ty otravné reklamy v televizi, kde slečny a...
Čtěte více
Leave a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *