Když si člověk zamiluje smoothies

Smoothie
Když si člověk zamiluje smoothies

Ještě před pár lety u nás smoothies bylo neznámým pojmem, ale časy se mění, s nimi i naše chutě. Mění se to, co máme rádi. A tak se stane, že se člověk zamiluje do smoothies.

Co to vlastně je „smoothies“?

„Co to vlastně je – to smoothie?“ říkáte si zpočátku a pátráte… Zjistíte, že je to něco hodně zdravého, hodně dobrého a že to má mnoho různých podob. Základem je vždy ovoce nebo zelenina, ale nemusí být jen v čerstvém stavu, běžně se dá jako základ smoothie využít třeba mražené ovoce. Ingrediencí smoothies se můžou stát i sušené potraviny, resp. prášek ze zelených potravin.

Mezi všemi barevnými variacemi smoothies vyniká právě zelené smoothie, které má základ v zelené zelenině. Zelenina v podobě smoothie je lépe stravitelná. Nejčastěji jde o zelené listy, které však nemusejí být čerstvé vždy dostupné – nebo je prostě jen nemáte doma. A to pak přichází na řadu i ony sušené zelené potraviny.

Definice smoothie by nebyla kompletní, kdybychom nezmínili konzistenci. Smoothie totiž charakterizují zdravé ingredience na jedné straně, na druhé straně pak také jejich podoba. Smoothie je hedvábně jemným nápojem s krémovitou konzistencí (odtud také pochází samotný termín, z anglického slova „smooth“ – krémový, hedvábný, jemný).

Smoothie představuje skvělou svačinku, ale výborně se hodí také jako snídaně. Více o snídaňových smoothies…

Ingredience smoothies:

  • domácí i exotické ovoce (čerstvé, mražené, sušené)
  • zelenina, listová zelenina, zelené potraviny
  • případně voda, mléko, rostlinné mléko
  • ovesné vločky, oříšky, kakaové boby
  • med nebo agáve sirup na doslazení (bílý cukr rozhodně není vhodný!)

Co do smoothies nedávat?

Aby smoothiee bylo skutečně smoothie, tedy zdravým nápojem, který dodá energii i množství živin, rozhodně ho nedoslazujte cukrem. Pokud vyznáváte sladkou chuť, využijte raději med nebo agáve sirup.

Čím smoothie zpestřit?

Pokud si připravujete ovocné smoothie a chcete ještě posílit jeho výživnou hodnotu, přidejte do smoothie i sušenou směs zelených potravin. Ta smoothie doslova nabije energií.

Smoothie je nejlepší formou, jak si dopřát a skutečně vychutnat zelené potraviny. Inspirací může být recept na zamilované smoothie z blogu Blendea.

Smoothie s lesním ovocem

Recept: zamilované smoothie s lesním ovocem

Toto smoothie si můžete připravit kdykoliv během roku. Využijete lesní buď čerstvé, nebo mražené lesní ovoce. K němu do mixéru přidejte i oloupané, na kousky nakrájené jablko a půlku grapefruitu. Zamilovanou chuť smoothie podpoří i kuličky hroznového vína (nejlépe vypeckované).

Aby smoothie fungovalo jako energetická bomba a budíček vašich smyslů přidejte k ovoci do mixéru také 2 lžičky směsi zelených potravin Blendea SUPERGREENS).

Nakonec vše důkladně rozmixujte. Pokud je na vás konzistence smoothie příliš hustá, můžete ho zředit vodou. A aby té lásky nebylo málo, ozdobte smoothie ve skleničce ještě lístkem máty.

A jaké je to vaše zamilované smoothie?

Written By
More from rakri
Chcete se vyznat v kočkách? Tady je přehled plemen koček!
Není kočka jako kočka. To platí i v případě, pokud půjde o...
Čtěte více
Leave a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *