Shirodhara – rituál pro pevné nervy

Shirodhara - masáž třetího oka
Shirodhara - masáž třetího oka

V současné době máme k dispozici celou paletu nejrůznějších relaxačních, meditačních a zklidňujících technik. A přece nás stres a nervozita trápí mnohem více než kdy jindy. Dnešní doba je zkrátka hektická. Pokud se potřebujete na chvíli zastavit, uvolnit napětí a dopřát svým nervům klid, pomoci vám může i ajurvéda.

Moudrost prastaré ajurvédy

Ajurvéda je celým komplexem metod a technik, které se již celá tisíciletí praktikují v Indii. Jde o holistickou nauku, která usiluje o celkové zdraví. Je mnohem více než jenom relaxací.

Také Shirodara, jako jeden z ajurvédských rituálů nemá jenom relaxační, ale také léčebné působení. Je postavena na léčebném účinku ajurvédských bylinných olejů.

Bylinné oleje jako léčebný elixír

Bylinky a oleje představují základní léčivé prostředky ajurvédy. Nezřídka se mísí, aby se jejich efekt ještě násobil. Léčivou terapii podpoří i teplo. Oleje se totiž v ajurvédě hojně užívají nahřáté.
Mezi ajurvédskými oleji najdeme zejména sezamový olej, také olej mandlový, kokosový nebo hořčičný, většinou v panenské podobě.

Pro konkrétního člověka s konkrétním zdravotním stavem a obtížemi se pak vybírají konkrétní oleje. Při technice Shirodhara se tyto oleje nechají za pomocí speciální nádoby jemně stékat na střední část čela, tzv. třetí oko.

Masáž třetího oka

Shirodara, specifický typ ajurvédské masáže, má podobu stékání ajurvédských olejů na oblast třetího oka. Tento pro nás nezvyklý rituál trvá asi půl hodiny.

Má pomoci při nervovém vypětí a psychické vyčerpanosti. Zklidňuje mysl, zbavuje stresu.

Jde o jemnou techniku, které jsou však přisuzovány hluboké relaxační, terapeutické i léčebné účinky. Shirodhara má pomáhat proti bolestem hlavy, podporovat koncentraci a paměť. V neposlední řadě povzbuzuje činnost imunitního systému a pomáhá nastartovat vlastní samoléčebné schopnosti lidského těla.

Shirodhara a ty další

Shirodhara je pouze jednou z masážních a terapeutických technik indické ajurvédy.

V současnosti jsou i u nás ve specializovaných ajurvédských centrech k dispozici i další ajurvédské rituály. Půjde například o celotělovou olejovou masáž abhyanga nebo jemnější masáž zvanou Data Snéhan. Obě masáže jsou součástí tzv. marmové terapie pracující s marma body. Proto se někdy tyto indické masáže označují jako masáže marmové.

Dopřát si můžete i uvolňující a omlazující částečnou masáž Mukha Abhyanga – ajurvédskou masáž obličeje. Z částečných masáží stojí za zmínku i Paada Abhyanga. Jde o ajurvédskou masáž chodidel a nohou připomínající reflexní terapii. Tato velmi příjemná procedura dokáže nejenom uvolnit a zklidnit. Stimuluje také činnost vnitřních orgánů, které se zrcadlí právě na spodní části nohou.

Už jste vyzkoušeli některý z ajurvédských rituálů? Lákají vás prastaré indické techniky provoněné bylinkami a kořením?

Tags from the story
, ,
Written By
More from rakri
Velikonoce. Co o nich (nejspíš) nevíte?
Dnes je zelený čtvrtek, jeden ze sedmi dnů Pašijového týdne, sváteční velikonoční...
Čtěte více
Leave a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *