10 tipů jak jíst zdravě

10 tipů jak jíst zdravě
10 tipů jak jíst zdravě

Naučit se jíst zdravě – to je něco, co zajímá mnoho lidí. Ale je to také něco, co dokáže jednou lézt na nervy. Jsem si jistá, že přijde bod, kdy to chce člověk vzdát, i mě se to už tolikrát stalo. Ale nikdo nás nemůže vinit. Se všemi těmi radami a dietami, které existují, je nevyhnutelné skončit zmatení nebo to dokonce brzo vzdát. Někdy musíme trochu ustoupit od diet a trendů a jen mít na paměti několik základních principů. Na prvním místě si musíme hlavně pamatovat, proč je zdravá strava tak důležitá.

Proč je zdravá strava důležitá?

Zdravá dieta naplněná opravdovým jídlem pro nás může znamenat lepší hladinu cukru v krvi, delší život, větší soustředěnost, menší risk nemocí, zdravější srdce, lepší trávení a přirozeně zdravou hmotnost, se kterou nemáme neustálou potřebu něco dělat. Termín zdravá strava ale může znamenat mnoho různých věcí. Pro každého jednotlivce určitě nebude fungovat zcela totožný jídelní plán. Tady máte 10 úžasných tipů, jak jíst zdravě. Já sama se jimi řídím a doporučuji je svým přátelům!

  1. Vždy začněte s čerstvým jídlem

Čerstvé jídlo a produkty by měly být součástí každého jídla, které jíte. Přežívat celý den na duetových tyčinkách, fast foodu a kofeinu vás neuspokojí. Vyberte si ke každému jídlu alespoň 2 nebo 3 čerstvé položky. Pamatujte, že zelenina a ovoce nabízejí mnoho vitaminů a minerálů, které v jiných jídlech nenajdete. Také nás hydratují, a přestože obsahují málo kalorií, skvěle nás nasytí.

  1. Naslouchejte svému hladu

To se může zdát samozřejmostí, ale mnoho lidí na tuto klíčovou část puzzle zapomíná. Když máte hlad, jezte. Když nemáte hlad, nejezte. Neměli byste překročit 5 hodin bez jídla, ale tak stejně by nemělo být jídlo první věcí, co ráno uděláte, i když nemáte vlastně hlad. Čekejte, dokud vám tělo neřekne, že je připraveno jíst. Naslouchat svému hladu je jednou z nejdůležitějších věcí k udržení zdravého nastavení na každý den.

  1. Dívejte se na jídlo jako na více, než jen kalorie

Existuje kvantum nízkokalorických položek, které si můžete koupit v obchodě. Ale balené dietní jídlo není pro zdravý životní styl to klíčové. Ano, na kaloriích záleží. Ale je rozdíl mezi kvalitními kaloriemi a těmi zpracovanými. Jídlo je více než kalorie a je desetkrát lepší sníst 200 kalorií v čerstvém ovoci než 100 kalorií v podobě baleného oběda. Dejte svému tělo opravdové jídlo a naučte se vidět jídlo jako něco více, než jen kalorie.

  1. Pamatujte na důležitost cukru v krvi

Váš krevní cukr může podpořit nebo odrovnat vaše zdraví. Uhlovodíky, jako třeba přidávané sacharidy, mohou zvýšit hladinu cukru v krvi a vést ke zdravotním problémům, například až k cukrovce nebo nadváze. Tělo samozřejmě cukry potřebuje pro výrobu energie, ale je třeba pamatovat také na proteiny, vlákninu a některé zdravé tuky.

  1. Vynechte cukr

Lidé si často myslí, že cukr je neškodný. Já nejsem jednou z těchto osob. Syntetické cukry – a dokonce také některé přírodní – většinou vedou k přejedení. Kvůli nim také kůže stárne rychleji. To neznamená, že si nemůžete užít svůj narozeninový dort nebo dezert, pouze to znamená, že cukr ve skoro všech jeho podobách by neměl být vaší zdravou jídelní rutinou. Naučte se číst etikety. A také pamatujte, že čerstvé jídlo je vždy nejlepší volbou při plánování svého jídelníčku. Přírodní cukry z ovoce lze jednoduše uhlídat. Pokud chcete přírodní sladidlo do čaje nebo kávy, zkuste extrakty ze stévie. Ty jsou přirozenější pro organismus než syntetické cukry a navíc neobsahují žádné kalorie.

10 tipů jak jíst zdravě
Ovoce je skvělým zdrojem přírodního cukru
  1. Pamatujte – tuk není nepřítel

Dietní tuk je něco, co většinu z nás hodně mate. Nejde ale o nepřítele. Tuk může nasytit tělo, udržet pokožku a vlasy zdravé a také podporuje náladu a energii, pokud jej přijímáme ve zdravých dávkách. Nemusíte hned jíst kostku másla nebo tuny kokosového oleje denně, abyste měli dostatek tuku, ale i ve své dietě musíte mít nějaký zdroj tuků. Zaměřte se na přidání trošky tuku do každého jídla a sledujte, co to s vámi udělá. Mnoho zdravých jídel jako losos, avokádo nebo vajíčka v sobě obsahuje zdravé tuky. Nebojte se tuku – může to být váš kamarád!

  1. Zdravě hlavně jednoduše

Není důležité jíst pokaždé jiné jídlo a vždy jej hodinu připravovat. Držte se jednoduše zásady proteinů, čerstvých produktů a zdravých tuků v každém jídle. Klidně trochu experimentujte se semínky a luštěninami. Dávejte si oblíbená jídla během týdne klidně znovu. Hlavně nic nekomplikujte!

  1. Jezte hlavně ze své lednice

Spíž je skvělá pro úschovu plechovkových potravin, bylinek nebo koření. Většina lidí jí jídla ze své spíše, a tak nechávají lednici holou. Vaše lednice by ale měla být plná jídel, které jíte nejvíce. To ovšem neznamená, že naplníte svůj mrazák mraženou pizzou! Naplňte si lednici čerstvými potravinami, abyste nemuseli vždy při přípravě jídla chodit do spíže. Přeskočte cereálie, tyčinky a další balená jídla, která obsahují přidaný sodík, cukry a tuky.

  1. Ukliďte si ve spíži

Když už mluvíme o spižírně, určitě si ji trochu ukliďte. Nechte si tam pouze uzavřené položky, jako konzervovaná rajčata, fazole, čočku, dále koření a bylinky, a možná nějaké sklenice s ořechovými másly (po otevření dejte do lednice). Zbavte se čipsů, konzervovaných polévek a sladkých cereálií. Budete se bez nich cítit o moc lépe!

  1. Stop univerzální velikosti

Jedna z nejlepších rad, které mohu komukoli dát, je taková, že jedna velikost nesedí každému. Každý z nás má různé potřeby a skladbu těla. Jenom proto, že na někom vidíte, co mu prospívá, neznamená, že vám sedne přesně to samé. Každý si musí potřeby vykomunikovat se svým tělem. Máme velice individuální hormonální aktivitu, současné zdravotní potíže, hladinu aktivity, spící návyky a stresové levely – to vše ovlivňuje naše zdraví stejně tak, jako jídlo. Pamatujte, že jedna velikost prostě nesedí každému a snažte se pro sebe udělat to nejlepší, co můžete. Jednou si možná poděkujete.

Written By
More from Therese
Proč nakupovat online?
Přestože online nakupování už v dnešní době nikoho nepřekvapí, stále existuje to úzké...
Čtěte více
Leave a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *