3 klíčové bylinky proti nespavosti

Nespavost, bylinky proti nespavosti
3 klíčové bylinky proti nespavosti

Spánek je nezbytná součást života, přesto si to často neuvědomujeme – anebo uvědomujeme, ale nechováme se dle toho. Při nedostatku nekvalitním spánku se pak nemůžeme divit, že nás trápí zdravotní potíže.

Zhoršená psychická i fyzická kondice, únava, vyčerpání, náladovost, podrážděnost, snížená imunita a obranyschopnost organismu, dokonce i snížená reprodukční schopnost… to je jen malý ilustrační výčet toho, co všechno může mít původ v nedostatku nebo nekvalitním spánku.

Časté pocity hladu, vlčí hlad, nezdravé chutě, nezvladatelné chutě na sladké, tloustnutí a obezita, snížené libido, snížená psychická odolnost nebo horší psychomotorické schopnosti, zapomnětlivost, nesoustředěnost nebo dobře známé zívání… to všechno jsou projevy toho, že spíte málo nebo špatně.

Problémy se spánkem má přitom mnoho lidí, dle statistik trápí více než polovinu dospělých Čechů. Mohou se projevovat v obtížném usínání, ale také nočním buzení, předčasném vstávání apod. Vše se dá shrnout pod pojem nespavost, s tím vším mohou pomoci bylinky.

Vyplatí se také dodržovat zásady spánkové hygieny a znát tipy pro lepší spánek, nejenom ty bylinkové. Najdete je například v článku: 11 tipů, jak klidně spát a budit se odpočatá.

Tady jsou naše bylinkové typy aneb

3 klíčové bylinky proti nespavosti

1. Kozlík lékařský

Kozlík lékařský (latinsky Valeriana officinalis), nazývaný také valerián nebo baldrián, sice nevyniká zvlášť příjemnou vůni, zato vyniká svými sedativními účinky. Přírodní cestou, nenásilně, ale efektivně zklidňuje podrážděné nervy a napomáhá tak nejenom usnutí, ale i kvalitnímu spánku.

Stres spánku škodí a kozlík působí proti stresu. V dnešní době tak přijde vhod téměř každému. Tou nejoblíbenější podobou kozlíku jsou kozlíkové kapky, známé také jako baldriánské nebo valeriánské kapky. Stačí si dát navečer pár kapek a spánek by měl být rázem mnohem lepší.

Kozlík proti nespavosti
Kozlík (valerián) proti nespavosti: nenabízí takovou krásu nebo vůni jako třeba levandule, zato nabízí skvělé účinky

2. Třezalka tečkovaná

Třezalka tečkovaná (latinsky Hypericum perforatum), také bylina Svatého Jana, je známá jako přírodní antidepresivum. Podobně jako kozlík dokáže před spaním zbavit stresu, úzkostí, neklidu a dovoluje tak příjemně usnout a spát. Navíc pomáhá i proti bolesti hlavy, působí protizánětlivě a je užitečná i při ženských potížích.

Třezalka se nejčastěji připravuje jako antidepresivní čaj, jeho účinnost ještě podpoří další bylinky, například dobromysl nebo meduňka.
Třezalka je skvělá bylinka proti nespavosti, hodí se před spaním, i z důvodu, že v kombinaci se slunečním zářením může způsobovat fotosenzitivní reakce. Nesmí se kombinovat ani s některými léky – antidepresiva nebo léky snižující hladinu cholesterolu. Může snižovat účinnost antikoncepce.

3. Levandule lékařská

Levandule lékařská (Lavandula angustifolia) je silně aromatická rostlina z čeledi hluchavkovitých, jedna z nejoblíbenějších bylinek vůbec. Její příjemně hřejivá vůně má příjemně zklidňující účinky.

Zklidňující účinky levandule si můžete vychutnat například jako levandulový čaj. Bude užitečný nejenom proti nespavosti, ale také proti bolestem hlavy, při nervových potížích, zažívacích nebo respiračních potížích.

Levandule má i hojivé účinky, zvláště při vnějším použití. Jako bylinná koupel prospěje pokožce, ale i nervům. Pokud si bylinnou koupel z levandule dáte před spaním, bude se vám lépe usínat i spát.

Dobrou noc.:-)

Tags from the story
,
Written By
More from rakri
Existují mimozemšťané? To je otázka, která dnes hýbe světem
Je to věčná otázka mnoha lidí, ale i náplň práce vědců. Věda...
Čtěte více
Leave a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *