Grep není jen ovoce, ale téměř přírodní zázrak

Grapefruit, grep
Grep - nejen ovoce, ale i přírodní zázrak

O tom, že ovoce je zdravé, snad nikdo nepochybuje. Není však ovoce a ovoce. Některé se vychvaluje do nebes a jiné – naprosto neprávem – mezi ostatním zapadá.
V tomto článku jsem se zaměřila na starý dobrý grep, nebo jinak také grapefruit. Možná je grep dobrý jak pro koho, mě tedy rozhodně chutná! Možná bude lépe chutnat i vám, když se o něm dozvíte víc.

Jak se grep dostal do Evropy?

Grep se v Evropě poprvé objevil až v polovině 17. století. Poprvé byl údajně dovezen do Velké Británie, odkud se rozšířil i do dalších částí starého kontinentu. Zpočátku však figuroval především jako okrasná rostlina, teprve až v 19. století si v Evropě získal oblibu jako ovoce.
Jako jediný citrus se grapefruit do Evropy dostal z Ameriky. I v současnosti se do našich končin dováží ze Severní Ameriky či Brazílie. K významným pěstitelům dnes patří i Španělsko, Turecko nebo Izrael.
Za původní domovinu grepu je označován karibský ostrov Barbados, kde měl vzniknout jako kříženec pomeranče a pomela.

Rajské ovoce

Plody grepu jsou mírně nahořklé. Pocházejí však z citroníku, který se celým botanickým názvem označuje jako citroník rajský. Jde o vysoký strom, který dorůstá až do 15 metrů. Zdobí ho věčně zelené listy a než ho obsypou kulaté plody, stihne mámit nádhernou vůní svých sněhově bílých květů. Mladé větve však mívají ostré trny.
Jeden dospělý citroník urodí až několik stovek kilogramů grepů! Každý z nich je přitom vitamínovou bombou.

Vitamínová bomba

Grep je bohatý na vitamín C, ale je také zdrojem vitamínu B1, K nebo vitamínu E. Ve svém složení nabízí také minerální látky jako draslík, vápník, hořčík, železo nebo fosfor. Vedle antioxidačních flavonoidů nebo kyseliny listové obsahuje také třeba pektiny.

Jaké jsou účinky grepefruitu na lidské zdraví?

 • má antioxidační efekt
 • představuje přírodní antibiotikum
 • podporuje obranyschopnost
 • působí protizánětlivě
 • detoxikuje organismus
 • prospívá kosternímu aparátu
 • snižuje hladinu cholesterolu v krvi
 • příznivě ovlivňuje cévní systém
 • představuje prevenci rakoviny žaludku nebo střev
 • podporuje metabolismus
 • pomáhá při hubnutí

Grep na hubnutí

Grep je ovoce, které skvěle pomáhá při hubnutí, snižování váhy a odtučňovacích kúrách. Má jenom minimum kalorií, ale dokáže zasytit. A ještě snižuje chuť na sladké. Jeho ovocná, jemně hořká chuť je nenapodobitelná, skvěle osvěží a povzbudí.
Grep je vhodný i pro diabetiky

Jak si grep dopřát?

Nejjednodušším způsobem, jak se nabažit chuti a téměř zázračného složení grepu je prostě ho oloupat a sníst. Z grepu se dají připravit také vynikající ovocné saláty, koktejly nebo fresh nápoje.

Chcete-li si grep dopřát jako léčivý prostředek, dá se pořídit v podobě grepových kapek. Jde o extrakt ze semen grepu, kde se prospěšné účinky tohoto ovoce ještě násobí. Grepové kapky představují přírodní antibiotikum, které dokáže zničit asi 800 různých kmenů bakterií, virů, plísní a dalších parazitů. Podává se vnitřně (cca 15 kapek 2 – 3x denně), ale má i vnější uplatnění.

Jak vám chutná grep? A znáte grepové kapky? Nebo dáváte přednost penicilinu?:-)

Tags from the story
, , , ,
Written By
More from rakri
3 podoby detoxikace organismu
Detoxikace, očista organismu. Kdo z nás by někdy neslyšel, že tělo je...
Čtěte více
Leave a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *