Banksy – umělec, který ví co je satira

Jediné, co o pouličním graffiti umělci jménem Banksy víme je, že pochází z města Yale nedaleko britského Bristolu a narodil se v roce 1974. Jeho satirické práce, které se většinou zaměřují na kritiku politiky nebo společnosti, se začaly objevovat kolem roku 2000. Banksy opravdu dokáže přinutit člověka se zamyslet. Umí zachytit neobyčejnou myšlenku v obyčejných a každodenních problémech. Za ta léta, co se na ulicích jeho díla objevují, si získal mnoho fanoušků a obdivovatelů, včetně mně. Podívejme se na pár z jeho nejlepších děl.

1

Tříletá holčička Polly Dreezerová ukazuje na umělecké graffiti na zdi poblíž sídla britské odposlechové agentury Government Communivations Headquarters (GCHQ) v Cheltenhamu v západní Anglii. Fotografie byla pořízena 16. Dubna 2014. Britská media přisuzovala tuto novou práci britského street artového umělce Banksyho jako reakci na nedávné vládní špionážní skandály vystavené bývalým zhotovitelem americké Národní Bezpečnosti Edwardem Snowdenem. Ten řekl, že britská agentura GCHQ  využila optické kabely nesoucí mezinárodní telefonní a internetovou komunikaci a sdílela velké množství osobních informací s NSA. (Foto: Eddie Keogh / Reuters)

2

(Foto: Mike Segar / Reuters)

3

(Foto: Luke MacGregor / Reuters)

4

Nástěnnou malbu hravě vypadající kočičky pravděpodobně namalovanou Banksym můžete vidět na pozůstatcích domu, o kterém svědci řekli, že byl zničen izraelskou palbou během padesátidenní války minulé léto, ve městě Biet Hanoun v severní části Pásma Gázy. (Foto: Suhaib Salem / Reuters)

000214b7_medium

Muž, který vtipně pózuje s novou instalací Banksyho v New Yorku, 20. Října 2013. (Foto: Carlo Allegri / Reuters)

000214b8_medium

Žena, která se fotí před uměleckým dílem Banksyho s názvem „Dívka s propíchnutým ušním bubínkem“. V Bristolu, západní Anglii, 22. Října 2014. (Foto: Andrew Winning / Reuters)

000214bb_medium

Chodec prochází kolem graffiti na zdi v severním Londýně, 24. Září 2009. Britská média přidělila tuto práci rovněž umělci jménem Banksy. (Foto: Toby Melville / Reuters)

000214bd_medium

Nová práce Banksyho ve formě billboardu zdobí stěnu v blízkosti finanční čtvrti Canary Whart v Londýně, 22. Prosince 2011. (Foto: Finbarr O’Reilly / Reuters)

000214c1_medium

Banksyho malba mladé dívky s dynamitem v její zmrzlině. Malba byla představena na exibici v roce 2003. (Foto: Reuters / Stringer)

000214cc_medium

Návštěvníci stojí před malbou Banksyho vystavenou na exibici jeho tvorby v Los Angeles roku 2006. (Foto: Fred Prouser / Reuters)

Myslím, že díla mluví za vše. Ve světě se děje mnoho takových věcí a většina lidí to ani nevidí. A právě Banksy se snaží lidem ukázat, čeho je naše rasa vlastně vůbec schopná. Kéž by jeho umění vidělo více a více lidí.

Written By
More from Therese
Make-up rady a tipy, které musíš znát!
Být krásná – to je odjakživa přirozeností každé ženy. A pokud si...
Čtěte více
Leave a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *