Jak překonat nervozitu: 7 jednoduchých návyků (1. část)

nervozita
Co můžete dělat pro překonávání nervozity?
„Neočekávejte potíže a neobávejte se toho, co se nemusí nikdy stát. Zůstaňte v záři slunce.“
– Benjamin Franklin
„Pokud dost necvičím, jistěže jsem nervózní.“
– Haile Gebrselassie

Začíná to jen malými otřesy někde v hloubi břicha. Každý si tím určitě tolikrát v životě prošel. Tento tlak se ale začíná brzy vyvíjet. Ruka nebo noha se začíná vrtět. Dlaně jsou najednou zvlhlé a začínáte se cítit ne tak ve své kůži. Vnitřní klid, který jste cítili dříve, už dávno vyletěl někam z okna.

Nervozita je zpátky, něco jako starý přítel, kterého si zrovna nepřejete znovu vidět. Přesně v ten čas rande, na které jste se poslední týden tak moc těšili. Nebo před důležitým pracovním meetingem nebo prezentací ve škole.

Co tedy v takové chvíli můžete dělat? Vycouvat, vymyslet si nějakou ubohou omluvu a zrušit to? Proplout jen tak schůzkou nebo setkáním vědouce, že nepředvádím své nejlepší já? To je určitě možné. Obojí jsem si už tolikrát zažila.

Ale ještě lepším způsobem jak překonat nervozitu je najít si strategie a vybudovat návyky, které pomohou zvládnout takové výzvy lépe. Tady máte 7 návyků pro překonávání nervozity:

  1. Pokud je to možné, určitě se připravte.

Je to dost zřejmé. Ale provést vaši přípravu včas (ne na poslední chvíli) a dobře (bez snahy udělat to dokonale, ale zase ne nedbale)- to vše může přivést velikou změnu. Budete se cítit sebejistěji a uvolněněji v tom, co se zrovna chystáte udělat.

Pokud máte před sebou důležitý meeting, udělejte si domácí úkol, abyste tak byli připraveni na všechno, co by mohlo během meetingu nastat. Pokud míříte na rande, zkuste přemýšlet nad 2-3 zajímavými tématy/otázkami, které byste mohli vytáhnout v případě, že konverzační spát narazí na zeď. Pokud máte třeba pracovní pohovor, přemýšlejte nad tím, co by se vás váš případný budoucí zaměstnavatel mohl během pohovoru zeptat, a samozřejmě zkuste vymyslet nějaké dobré odpovědi.

  1. Zeptejte se sami sebe: Co je to nejhorší, co by se reálně mohlo stát?

Tato otázka vám může pomoct uklidnit se a přestat dělat z komára velblouda. Co nejhoršího se může stát na rande? Můžete mít takové to divné rande s někým, s kým nesdílíte žádnou chemii, žádnou jiskru. Možná z toho budete den dva smutní, ale to je tak všechno. Svět se nezboří kvůli pár špatným schůzkám. Často se z nich můžete i naučit něco dobrého.

  1. Představujte si to pozitivně.

Je tak jednoduché zaseknout se v obvyklých negativních představách toho, jak by se mohla situace vyvíjet. A právě proto začnete být nervózní.

Zkuste si od těchto negativních myšlenek vzít pauzu, když budete mít další rande, party nebo pracovní schůzku. Jen pro tentokrát si dovolte vidět věci v pozitivním světle. Udělejte to takto:

Lehněte si do postele nebo se posaďte tak, abyste se cítili pohodlně. Zavřete oči. Ve své mysli pozorujte, jak skvěle situace dopadne – pozorujte a poslouchejte  – a také jak skvěle se budete na tomto setkání cítit. Koukejte na tu pozitivní osobu, která má úsměv na tváři. A dívejte se na ten excelentní výsledek, který si ve své mysli tajně přejete.

Potom si představte, že už je po všem, že setkání proběhlo přesně podle vašich pozitivních představ. Je to překvapivě efektivní způsob jak se dostat do dobré, sebevědomé a uvolněné nálady před tím, než vstoupíte do konferenční místnosti, třídy či restaurace.

Zkuste to a pozorujte, jak toto „cvičení“ působí na vás. Možná to bude něco, co budete chtít provozovat i nadále!

Pokračování příště.

[paypal_Ads]
Written By
More from Therese
Skryté zákoutí Francie, které nechce zůstat zapomenuto
Mezi kouty nádherného kraje Provance v jihovýchodní Francii se skrývá mnoho míst, která...
Čtěte více
Leave a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *