Manul. Seznamte se!

Manul
Manul - seznamte se!

Manul. Znáte? Víte, o co jde? Představíte si, jak asi tak vypadá? No, vypadá skoro jako klasická domácí kočka, ale domácí kočka to není!

Manul. Kočka? Ne tak docela

Manul je charakteristický svoji dlouhou srstí. Dokonce jde o jednu jedinou divokou kočku, která má dlouhou srst. Tento tvor má dokonce tak dlouhou srst, že se v ní schovají i jeho uši, tolik typické pro jiné kočky.

Ostatní divoké kočky jsou krátkosrsté. Manulové mají tak dlouhou srst, že chlupy na břiše jsou mnohem delší než chlupy na zádech. Proč? Přežívají v extrémních klimatických podmínkách a dlouhé chlupy jim umožňují přežít a také se relativně hladce pohybovat i v tom nejhlubším sněhu.

Manul je odolná kočka, která zvládne hluboké noční mrazy i vysoké teploty během dne. Je to původní obyvatel nehostinných kamenitých asijských pustin, poradí si i s extrémními teplotními výkyvy. Na druhé straně mu však činí potíže středoevropské klima. Je sice k vidění i v českých zoologických zahradách, ale je to náchylné zvíře. Ve svém přirozeném mrazivém prostředí se nemusí potýkat s takovými bakteriemi jako u nás, a tak na ně není připravený. Je náchylný na zažívací potíže, je pro něho nebezpečná salmonela z jídla, ale i další nemoci, které ostatní zvířata tak často neohrožují.

Domácí kočka? To už vůbec ne

Mohlo by se zdát, že manul bude skvělý domácí mazlíček. Jeho vzhled však značně klame. Nejenže je velmi náchylný a málo odolný vůči běžným nemocem, nejenže ho často trápí zažívací potíže, tato zvláštní kočka k člověku není přátelská. Ve své domovině se manul s člověkem nepotkává, resp. člověk se nepotkává s manulem. Manul totiž přes den spí ve svých skrýších pod kameny a vylézá jen v noci na lov. Jeho zbarvení se světlými konečky chlupů navíc připomíná jinovatku, a tak je v krajině skoro neviditelný.

Manul se nenechá ochočit, je velmi plachý a k člověku se může chovat až agresivně.

Nečekejte od něho ani klasické kočičí mňoukání, manul na vás bude spíš syčet, vrčet nebo štěkat jako pes. Právě nevšední zvuky připomínající psa jsou pro toto zajímavé zvíře typické.

A ještě něco?

Přestože jsme manula označili jako kočku divokou, biologicky o kočku divokou nejde. Kočka divoká je samostatným druhem rodu Felis, kam patří i kočka domácí, také kočka bažinná, kočka pouštní nebo kočka černonohá.

Manul je jediným druhem samostatného rodu Otocolobus. Řadíme ho mezi malé kočkovité šelmy, ale i mezi nimi je výjimkou. Manul má totiž kruhovou zorničku, zatímco většina ostatních malých kočkovitých šelem má zorničku úzkou a svislou. Právě zornička odlišuje malé a velké kočkovité šelmy. Více o druzích koček…

Manul

Chcete manula spatřit?

Ve volné přírodě se vám to podaří jen velmi těžko. Za manuly se však můžete vypravit do zoologické zahrady. Manuly chovají je například v brněnské, jihlavské nebo ostravské ZOO.

Chcete vědět víc?

Tags from the story
,
Written By
More from rakri
Podzim – jeho slasti i strasti
Včera bylo kouzelně a dnes? Od rána se ten den tváří tak,...
Čtěte více
Leave a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *