New York City a já

Říká se, že New York si buď člověk naprosto zamiluje, nebo ho nenávidí. Já jsem příkladem té první teze, i když ne tím klasickým, protože najít si vztah k New Yorku se mi poštěstilo až napodruhé.

New York poprvé

Poprvé jsem se do New Yorku podívala v létě roku 2011. Strávila jsem tu asi 4 dny, přespávala v Harlemu, podnikla v podstatě naprosto klasický tourist trip, a nikdy nezapomenu na svůj první zážitek z newyorského metra. V přecpaném vlaku (ano, bylo to kolem odpoledne během rush hours, kdy je nejlepší se metru vyhnout, o čemž jsem samozřejmě neměla nejmenší tušení), se potácela zdrogovaná žena, evidentně nakažená žloutenkou s viditelnými vpichy po jehlách na obou předloktích. Metro bylo plné a každý se oné ženě snažil vyhnout, což šlo jen stěží. Vzpomínám si, jak jsem se bála, že jestli se mě ta osoba dotkne, tak žloutenka bude asi to nejmenší, čím by mě mohla nakazit. Nedotkla.

283327_1979025113037_4262632_n
New York, Statue of Liberty. Léto 2011

 

Z onoho léta si pamatuju neuvěřitelné horko a vlhko. Mraky lidí na Times Square. Mraky lidí na Brooklyn Bridge. Válení se na dece, piknik a pohodu v Central Parku. Neuvěřitelně dlouhou frontu na trajekt ke Statue of Liberty. Strach v nočním Harlemu. Zmatky v metru. Nákupy a nekonečně dlouhou večerní štreku po Broadwayi za tou úžasnou kabelkou na druhém konci Manhattanu. Bezradnost v tom, čeho a kde se vlastně najíst. ALE: Byl to New York! A byl úžasný. Přesto jsem si ho po těch čtyřech dnech nezamilovala. Zanechal ve mně smíšené pocity.

 New York podruhé

O dva roky později, na tom samém místě. Najednou jsem neměla jen pouhé čtyři dny, měla jsem rok, možná dva. A tak jsem začala New York objevovat znovu a jinak. Bez stresu a bez spěchu. Objevila jsem místa, kam turisti nechodí, i když tím o dost přicházejí. Začala jsem žít New York. Chvíli to trvalo, ale když jsem si udělala přátele mezi locals, bylo to nakonec to nejlepší. Protože kdo vám může ukázat a zprostředkovat město lépe než ten, kdo v něm už nějaký ten rok žije nebo se v něm dokonce narodil? Go local. Dnes můžu říct, ano, miluju New York. And I mean it. Bezpochyby.

SAM_1654
New York, Brooklyn Bridge. Léto 2014

 

Vy, kteří se sem chystáte na dovolenou, na týden nebo na pár dní, go local. Ano, všechny ty turistické atrakce jsou nutností, jsou nádherné a rozhodně stojí za to. Brooklyn Bridge je a bude jedním z mých nejoblíbenějších míst, výhled z Empire State je skutečně stunning, ale zkuste dát šanci i tomu ne tolik populárnímu. Vyzkoušejte si noční život, místní restaurace, Deli, pouliční stánky a hlavně choďte! Potom jsem si jistá, že si New York zamilujete i vy. Napoprvé.

Jaké jsou vaše zkušenosti s první návštěvou New Yorku? Ráda si o nich přečtu v komentářích!

Leave a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *