Jak vybrat záclony a závěsy

Jak vybrat záclony a závěsy

Chtěli byste obměnit váš interiér, ale neláká vás výměna nábytku? Velký rozdíl může udělat i změna záclon a závěsů. Vybrat je se na první pohled může zdát jednoduché. Správná volba vašim místnostem dodá příjemnou atmosféru a zkrášlí vaše okna. Je to ovšem o něco složitější a při výběru si proto musíte dávat pozor na několik věcí.

Počítejte s rezervou

Je důležité vědět rozměry, které budete potřebovat. Změřte šířku okna, délku tyče, na které budou záclony viset a vzdálenost od tyče ke spodku záclony. Pokud máte představu spíše dlouhých záclon až na zem, lépe vypadají ukončené 5 centimetrů nad zemí. Ujasněte si, jak bohaté řasení budete chtít (většinou se doporučuje dvojnásobek šíře záclony). Abyste se vyvarovali optickému zmenšení okna, mějte na obou stranách přesah. Spotřeba látky je poměrně velká, proto počítejte i s finanční rezervou. Tu vám může zajistit například půjčka na účet.

Zvolte vhodný materiál

Materiálů je skutečně mnoho, takže se nemusíte bát, že byste si nevybrali. Záleží jen na vás a vašich preferencích. Záclony z organzy jsou průhledné, lehké a snadné na údržbu. Hladké záclony vám zajistí čistotu a jednoduchost. Síťové záclony (lidově “prší”) na sobě mají jemné tečky či proužky. Další možností jsou vyšívané záclony, které dříve byly dostupné jen pro bohaté, zatímco v dnešní době už mohou zdobit interiér každému.

Barevné kombinace

Ve výběru barev se také nachází některá určitá pravidla. Na severní stranu se dávají spíše světlé tóny, zatímco na jižní stranu patří většinou ty sytější. Je to protože závěsy mají sloužit především k ochraně před slunečními paprsky. Pokud vám toto barevné rozvržení nevyhovuje, můžete si vybrat odstíny, jaké jen chcete. Před světlem vás mohou chránit i žaluzie či rolety.

Optické zvětšení prostoru vám mohou zajistit světlejší barvy. Oproti tomu tmavé barvy prostor zmenší a zútulní. Barvy by měly zároveň korespondovat s těmi, které v místnosti již jsou. Můžete je ladit do barvy doplňků, zdí a pohovky nebo naopak do tónu, které původním barvám kontrastují. Výsledná kompozice by se měla navzájem doplňovat.

Nebojte se pozvat si domů odborníka. Mohlo by se totiž stát, že při výběru v obchodě netrefíte správný odstín. Nakoupíte pak desítky metrů látky, která se do vašeho interiéru vůbec nehodí. Bytový designér přinese vzorky přímo k vám. Vy tak budete moci rozhodovat přesně podle toho, jak které látky v daných místech vypadají, což je to hlavní.

Tags from the story
,
Written By
More from PR článek
Fakta o pánském spodním prádle aneb Co byste o něm měli vědět?
Dámy nechť prominou – následující řádky jsou určeny zejména bezradným mužům, neboť...
Čtěte více
Leave a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *