Nevíte, jaké světlo použít do chodby? Poradíme vám!

Nevíte, jaké světlo použít do chodby? Poradíme vám!

I když se to nezdá, chodby patří mezi velmi důležité součásti interiérů. Často navazují na předsíně, spojují jednotlivé místnosti a v mnoha případech se jim při průchodu domem nebo bytem nevyhnete vy, ani vaše návštěvy. Na správném osvětlení chodeb byste si proto měli dát záležet.

Proč jsou světla v chodbě důležitá

Chodby jsou velmi často umístěny v centrálních částech domů a bytů, proto v nich většinou nebývají okna, kterými by do prostoru proudilo světlo. Světla do chodby jsou tedy v mnoha případech jediným způsobem, jak sem světlo dostat. Chodby bývají často úzké, a proto by měly být dobře osvětleny, aby zde nedocházelo k úrazům. Svítidla v chodbě by měla také dobře osvětlovat místa, jako jsou věšáky, botníky a skříňky.

Typy světel, které můžete do chodby umístit

Jak už bylo řečeno, chodby jsou většinou malé. Proto se jako osvětlení do chodby nehodí lustry nebo závěsná svítidla, která zbytečně opticky ubírají prostor a mohla by překážet i při každodenním využívání místnosti. Existují ale svítidla, která jsou do chodeb naprosto ideální. S jejich nabídkou se můžete seznámit u prodejce Tympol Plus, u kterého najdete jak světla vhodná na chodby, tak osvětlení pro kuchyně, obýváky, ložnice, dětské pokoje i venkovní svítidla. O tom, jaká svítidla do jaké místnosti zvolit, si můžete přečíst v tomto článku.

Stropní světla

Stropní světlo do chodby by mělo osvětlit celý prostor tak, aby nikde nevznikaly tmavé kouty. Pokud chcete mít osvětlení chodby ve formě stropních svítidel, máte řadu možností. Nejvhodnější jsou svítidla přisazená, která mají velmi malou výšku, často jsou úplně plochá a nezasahují tak do prostoru chodby. Další možností jsou stropní podhledová svítidla, která se umisťují přímo do podhledů. Ta bývají nejčastěji ve formě bodových svítidel. 

Nástěnná svítidla

Pokud vám to prostor dovoluje, je velmi zajímavou variantou osvětlení nástěnné světlo do chodby, které vám umožní pohrát si s atmosférou celého prostoru. Nástěnná svítidla mohou tvořit samostatné osvětlení chodby nebo mohou být doplňkem ke stropnímu osvětlení. V menších chodbách volte opět nástěnné osvětlení přisazené, ve větších prostorách chodeb si můžete dovolit osvětlení na stěnách ve formě lampiček, svícnů nebo dalších designových svítidel, která ale budou ubírat na prostoru. Pomocí nástěnného bodového osvětlení můžete nasměrovat světla na rodinné fotografie, na obrazy nebo na kresby dětí vystavené na nástěnce.

Velmi elegantně bude působit například LED svítidlo do chodby Largo, které působí minimalisticky a moderně.

Orientační osvětlení

Velmi praktické je orientační osvětlení chodeb, které vám zajistí bezpečí při nočních návštěvách toalet nebo když nechcete v noci rozsvěcet velká světla a rušit tím ostatní. Orientační osvětlení chodeb se zpravidla umisťuje u země, aby osvětlovalo hlavně podlahu.

Můžete si pořídit jak osvětlení, které bude svítit neustále, tak osvětlení s regulací intenzity světla nebo osvětlení se soumrakovým čidlem, které se zapne automaticky při poklesu hladiny světla v místnosti nebo osvětlení se senzorem pohybu, které se zapne jen ve chvíli, kdy zaznamená pohyb. Orientační osvětlení do chodby může plynule navazovat i na osvětlení schodišť.

Náš tip: Ušetřete za elektřinu díky LED osvětlení. Více zde

Tags from the story
Written By
More from PR článek
Chůva pro vaše děti 
Že jsou děti radost, ale především starost, člověk pochopí, až když si...
Čtěte více
Leave a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *