Konec léta. Nástup doby LEDové

Halogenové žárovky skončily (LED žárovky nastupují v plné parádě) a Evropská komise vyslechla hlas evropského lidu a skončí nám pravidelné střídání letního a zimního času. Jak to spolu souvisí? Dozvíte se v článku.

Evropská komise připravuje návrh

Evropská komise připravuje návrh, který by měl ukončit střídání letního a standardního času. Ptáte se, proč nezmiňuji zimní čas? Protože ten se běžně nepoužívá. Jedná se o chybné označení standardního pásmového času. Zimní čas se používá v Irsku a v Chile, v minulosti se používal též v Namibii a jednorázově byl použit v Československu (zdroj: wikipedie).

Letní čas vs. standardní čas

Letní čas je úprava času. Používá se v letních měsících. Čas se v tomto období přesune o hodinu kupředu. Odpůrci letního času uvádějí narušování přirozeného biorytmu lidského organismu a s tím spojené nemoci. Někomu se může hůře pracovat, je netrpělivý a celkově se u citlivějších jedinců zhorší životní podmínky. Děti se ve škole hůře soustředí. Starší lidé mluví o pomalejším uzdravování, objevují se psychické problémy.

Když se zaváděl letní čas, důvodem byly energetické úspory. Zastánci letního času argumentují výhodou prodloužení dne. Přijdou domů z práce a mají díky světlu více času na další aktivity. Třeba jít do hospody nebo déle pracovat na zahrádce.

Časové pásmo je ta část Země, která používá stejný standardní čas. Základním časovým pásmem je pásmo, ve kterém platí UTC a které se rozkládá kolem nultého poledníku, který prochází Královskou observatoří v Greenwichi (Londýn, Anglie). Ostatní časová pásma jsou popsána rozdílem počtu hodin, o které se v nich platný čas liší od UTC (anglicky Coordinated Universal Time, francouzsky Temps Universel Coordonné, česky koordinovaný světový čas).

Středoevropský čas je označen UTC+1.

Střídání a dlouholetý boj

„Zrušte už konečně ten nesmysl,“ volají lidé již několik let. Na internetu existuje spousta článku „Jak to celé přežít?“

Kdy to ale začalo? Úspory energie, které by bylo možné docílit periodickým posunem času, zmiňoval už Angličan William Willett roku 1907 v eseji The Waste of Daylight (Plýtvání denním světlem). Tento spisek je pokládán za první vážně míněný návrh na letní čas. „Každý ocení dlouhé světlé večery,“ píše v něm Willett a upozorňuje na úspory elektrického světla, ropy, uhlí i svíček.

Zdroj: https://www.penize.cz/spotrebitel/360339-drazi-cesi-vyberte-si-cas

A co ty halogenky? Vyměňte za LED žárovky

Časy se měnily a s nimi i technika, která nám dává světlo. Podíl osvětlení na celkové spotřebě elektřiny v domácnostech výrazně poklesl. Životnost Edisonek (wolframových žárovek) byla pouze 1 000 hodin. Nahradily je úsporné kompaktní zářivky a LED žárovky. Nyní (v září 2018) procházíme poslední fází tzv. ekodesignu světelných zdrojů. Doprodávají se halogenové žárovky s klasickou paticí E27 či E14 v energetické třídě C či D.

Dnešní LED žárovky jsou často levnější, modernější a mají lepší vlastnosti, než zastaralá technologie. Takže v tomto směru již není co řešit.

Zdroj: uspornespotrebice.cz
Zdroj: uspornespotrebice.cz
Úsporné, halogen, LED žárovky a standardní žárovky
Úsporné, halogen, LED žárovky a standardní žárovky

Zabrousíme ještě trochu do historie. V článku: Češi a svícení: vedou úsporné žárovky, třetina čechů nezhasíná najdeme výše uvedený graf. Článek je z roku 2015. Na stejném webu najdeme i starší článek (rok 2014) s názvem: Kolik mohu ušetřit s LED osvětlením? Dnes již jsme zase o kousek dále, třeba je v ČR k dostání řada osvětlení osazená LED diodami značky Samsung.

Zpět ke změně času

Technologie osvětlení nahrává tomu, že změna času není potřebná. Zato se zvýšilo množství energie, kterou ve dne spotřebují klimatizace. Vyšší je také spotřeba energie nejen ke rannímu svícení, ale také k vytápění za studených podzimních a zimních rán.

Jak to celé dopadne zatím nevíme. Resp. není jasné, jaký čas (letní či standardní) si státy v následujících letech zvolí.

Členské státy by podle předsedy komise měly samy rozhodnout, zda se jejich občané budou řídit letním, nebo zimním časem. „Je to otázka subsidiarity. Věřím, že parlament a rada budou téhož názoru a naleznou fungující řešení,“ řekl předseda komise Jean-Claude Juncker. (Zdroj: Povinné střídání času skončí. Naposledy to bude v roce 2019, navrhuje komise).

Sledujte dál, budu sledovat a informovat vás o průběhu.

Tags from the story
, ,
Written By
More from Mirila
Cíl: pracovat ve zdravém prostředí
Několik let se zájmem sleduji soutěž CBRE Zasedačka roku. Kdy to začalo...
Čtěte více
Leave a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *