Jaké změny nás čekají na realitním trhu?

Jaké změny nás čekají na realitním trhu?

V době koronaviru nás potkalo několik změn na realitním trhu a jiné mají v dohlednu teprve proběhnout. Které z těchto změn jsou ty nejdůležitější? 

Mnozí z vás, kteří jste si v nedávné minulosti zakoupili nemovitost, si postesklo nad povinností platit čtyřprocentní daň z nabytí. Vláda nyní schválila její zrušení. Je to ale skutečně taková výhra, jak se zdá? Týká se vás když prodáváte nemovitost nebo když ji kupujete? 

Zrušení daně z nabytí nemovitosti

Tajně jste doufali, že se daň z nabytí nové nemovitosti zruší? Teď byste se mohli dočkat – zrušení daně je vládně schváleno, a jestli vše proběhne úspěšně, vstoupí oficiálně v platnost. Dle nejnovějších informací má dokonce platit i zpětně – a to pro všechny, co nabyli nemovitost od prosince 2019. A pokud kupující daň již uhradil, peníze dostane zpět.

Co platilo doposud?

Výše daně z nabytí činila čtyři procenta z kupní ceny nemovitosti a musela se zaplatit do tří měsíců od provedení vkladu vlastnického práva na katastru nemovitostí. 

Od roku 2016 hradil tuto daň kupující (tedy nabyvatel vlastnického práva). 

Koho zrušení daně z nabytí nejvíc ovlivní?

Zvažujete v blízké době prodej nemovitosti bez realitky? Kdo na zrušení této daně prodělá? Více se dozvíte v článku „Jaké změny nás čekají„. 

Jaké další změny v roce 2020 proběhly?

Mezi další klíčové novinky na realitním trhu patří zvýšení poplatku za návrh na vklad nemovitosti do katastru – z 1000 Kč vzrostl na rovné 2000 (již od ledna tohoto roku).

S čím dalším můžeme počítat kromě již zmíněných novinek? Začátkem roku se očekávalo zpomalení růstu cen nemovitostí a větší zájem o bydlení na venkově – jak se těchto předpokladů dotkne současná krize nelze s jistotou říct.

Obecně však platí následující: máte-li nemovitost k prodeji, příliš neotálejte, bylo by zbytečné čekat, až se situace změní.

Tags from the story
Written By
More from PR článek
Sport je protiváhou sedavého zaměstnání. Proč je tak důležitý?
Moderní doba s sebou přinesla skutečnost, že mnozí lidé se od manuální...
Čtěte více
Leave a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *