Jaké změny nás čekají na realitním trhu?

Jaké změny nás čekají na realitním trhu?

V době koronaviru nás potkalo několik změn na realitním trhu a jiné mají v dohlednu teprve proběhnout. Které z těchto změn jsou ty nejdůležitější? 

Mnozí z vás, kteří jste si v nedávné minulosti zakoupili nemovitost, si postesklo nad povinností platit čtyřprocentní daň z nabytí. Vláda nyní schválila její zrušení. Je to ale skutečně taková výhra, jak se zdá? Týká se vás když prodáváte nemovitost nebo když ji kupujete? 

Zrušení daně z nabytí nemovitosti

Tajně jste doufali, že se daň z nabytí nové nemovitosti zruší? Teď byste se mohli dočkat – zrušení daně je vládně schváleno, a jestli vše proběhne úspěšně, vstoupí oficiálně v platnost. Dle nejnovějších informací má dokonce platit i zpětně – a to pro všechny, co nabyli nemovitost od prosince 2019. A pokud kupující daň již uhradil, peníze dostane zpět.

Co platilo doposud?

Výše daně z nabytí činila čtyři procenta z kupní ceny nemovitosti a musela se zaplatit do tří měsíců od provedení vkladu vlastnického práva na katastru nemovitostí. 

Od roku 2016 hradil tuto daň kupující (tedy nabyvatel vlastnického práva). 

Koho zrušení daně z nabytí nejvíc ovlivní?

Zvažujete v blízké době prodej nemovitosti bez realitky? Kdo na zrušení této daně prodělá? Více se dozvíte v článku „Jaké změny nás čekají„. 

Jaké další změny v roce 2020 proběhly?

Mezi další klíčové novinky na realitním trhu patří zvýšení poplatku za návrh na vklad nemovitosti do katastru – z 1000 Kč vzrostl na rovné 2000 (již od ledna tohoto roku).

S čím dalším můžeme počítat kromě již zmíněných novinek? Začátkem roku se očekávalo zpomalení růstu cen nemovitostí a větší zájem o bydlení na venkově – jak se těchto předpokladů dotkne současná krize nelze s jistotou říct.

Obecně však platí následující: máte-li nemovitost k prodeji, příliš neotálejte, bylo by zbytečné čekat, až se situace změní.

Tags from the story
Written By
More from PR článek
Sandále, polobotky nebo holínky – kterou pracovní obuv si vybrat?
Nohy nesou váhu celého těla, a proto jsou jejich pohodlí a bezpečnost...
Čtěte více
Leave a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *