Kryptoměna Ethereum na rozcestí

Kryptoměna Ethereum na rozcestí

Ethereum je jednou z nejznámějších kryptoměn. Digitální tokeny ETH jsou třetí nejdražší tokeny současnosti (po BTC a XBC – viz. Ethereum vývoj) a v tržní kapitalizaci drží Ethereum dokonce druhou příčku, hned za Bitcoinem. Na rozdíl od Bitcoinu ovšem vývojáři Etherea připravují řadu změn, které by měly vyřešit problém s nedostatečnou škálovatelností.

Škálovatelnost je jednou ze zásadních vlastností kryptoměnových sítí, která souvisí se schopností sítě zpracovávat efektivně velké množství dat. Bitcoin ani Ethereum nebyly navrženy pro miliony uživatelů a je pochopitelné, že s rostoucí popularitou kryptoměn začínají objevovat své limity. Patrné je to například při pohledu na maximální počet transakcí, které sítě mohou zpracovat za sekundu. Ethereum zvládne sotva několik desítek, zatímco třeba platební síť VISA zvládá tisíce.

Problémem je decentralizace. U centralizovaných sítí zajišťuje chod jeden správce, kterému všichni důvěřují. U decentralizovaných kryptoměn, které nepatří nikomu, se ovšem na každé změně musí shodnout většina. A to je problém.

Ethereum Sharding na cestě

V současné době funguje síť Ethereum tak, že každý uzel (řekněme počítač zajišťující chod sítě) musí potvrdit každou transakci. Tím je zaručena vysoká bezpečnost blockchainu. Na druhou stranu je ale rychlost sítě omezena nejpomalejším článkem (uzlem).

Současné technologie nedokážou zajistit decentralizaci, bezpečnost a škálovatelnost současně. Namísto toho lze dosáhnout jen dvou ze tří požadavků.

Vývojáři Etherea vidí řešení v tzv. Shardingu. Sharding je metoda pro zvýšení počtu transakcí, které dokáže blockchain zpracovat. Podstata metody spočívá v tom, že síť nefunguje jednotně, ale je rozdělena na několik dílčích částí. Části navzájem interagují, nicméně každá část (tzv. shard) funguje samostatně. Uzly tedy potvrzují jen ty transakce, které spadají do jejich části.

Shrading je poměrně složitá metoda a technickými detaily se proto zabývat nebudeme. Podstatné je to, že Shreding má zvýšit propustnost a škálovatelnost sítě. Na druhou stranu je jasné, že takový systém nemůže dosáhnout stejného zabezpečení, jako když všechny uzly potvrzují všechny transakce.

Kryptoměna terčem kritiků

Blockchain etherea se nedávno stal středem pozornosti kvůli jeho rapidně rostoucí velikosti. Na problémy s rostoucí velikostí blockchainu kryptoměny upozornil v květnu 2018 server Hackernoon.

Za výrazným růstem velikosti blockchainu stojí decentralizované aplikace, chytré kontrakty a tisíce tokenů založených na standardu ERC-20, které se často používají při předprodeji tokenů nově vznikajících kryptoměn (ICO). S rostoucí popularitou těchto technologií se zkrátka začínají objevovat problémy, které dříve nikdo nemusel řešit. A které si možná dříve nikdo ani nepřipouštěl. Objevují se také spekulace o tom, že by přehlížení tohoto problému mohlo vést k pádu celé sítě.

Ethereum nemá stanovenou maximální velikost bloku, která by regulovala rostoucí datovou velikost. Jedním z možných řešení by tedy bylo omezení velikostí bloků, tak jako například u Bitcoinu. To by ovšem mohlo způsobit nárůst poplatků, což by žádný přínos pro Ethereum nemělo.

Samotný autor Etherea Vitalik Buterin ovšem připomněl, že bloky Etherea už ve skutečnosti omezené jsou. Limitem ovšem není datová velikost, ale množství tokenů GAS, které fungují jako palivo decentralizovaných aplikací a chytrých kontraktů.

Tags from the story
, ,
Written By
More from PR článek
Zdravý spánek
Posilující, hluboký spánek je k nezaplacení. My to víme, a proto se specializujeme...
Čtěte více
Leave a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *