Základní dopravní značky by měly umět i menší děti. Jak je to naučit?

Základní dopravní značky by měly umět i menší děti. Jak je to naučit?

V životě (téměř) každého rodiče nastane okamžik, kdy nad dítětem ztratí stoprocentní kontrolu. Poprvé obvykle v momentě nástupu do první třídy, tedy ve věku mezi šestým a sedmým rokem života. Ale co když musí malý školák při cestě do školy přecházet přes přechody a poradit si s mnoha potenciálně nebezpečnými dopravními situacemi? Nespoléhejte se na štěstí a poučte své dítko o tom, jak se má ve městě chovat. Naučte ho základním pravidlům silničního provozu a významu dopravního značení, se kterým se bude pravidelně setkávat.

Většina dětí nemá problém s mechanickým učením (tzn. s učením nazpaměť bez logického třídění a asociativního ukládání). V praxi si však nedokáží svislé dopravní značení spojit se správným chováním. Školáci chodí rychle, vzájemně si sdělují své dojmy, poskakují, hrají si… a zapomínají, že jim jen pár desítek centimetrů od okraje chodníku hrozí velké nebezpečí. A je jen na rodiči, zda se přičiní o to, aby si potomek zásady bezpečného chování na ulici osvojil ještě před nástupem do školy. Jak na to?

Zařaďte do svého volna pár hodin rodinné dopravní výchovy a udělejte si s dítětem procházku, v rámci které ho seznámíte s dopravními značkami a naučíte ho, jak získat dobrý výhled, např. když před přechodem parkuje automobil.

Nekritičtější místa jsou ta, kde musí dítě přecházet vozovku. Zřejmě nejtěžším úkolem je odhadování rychlosti přijíždějícího vozidla. Poučte ho, že nemá absolutní přednost před vozidly a neustále mu opakujte, aby se řádně rozhlédlo vlevo a vpravo. Po přechodu může přejít pouze v případě, když auta zastaví nebo jsou v dostatečné vzdálenosti.

Dítě se může naučit svislé a vodorovné dopravní značení, jakožto i pravidla bezpečného chování silničním provozu i zábavnou formou. Stáhněte jim některou z propracovaných výukových her. Na Google Play najdete například Dopravní výchovu pro děti, která ve free verzi obsahuje tři hlavní tematické okruhy – chůzi po chodníku, chůzi po silnici a přecházení silnice.

Tags from the story
,
Written By
More from PR článek
Zahrádkářem díky kvalitnímu skleníku
Ať už patříte mezi zkušené zahradníky, nebo se zahradničením teprve začínáte, nic...
Čtěte více
Leave a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *