Před více, než měsícem jsem napsala článek Konec léta. Nástup doby LEDové. Co se od té doby změnilo? V noci na neděli si jsme si o hodinu přispali, neboť jsme opět přešli na zimní čas. Teoreticky je možné, že šlo o poslední střídání času.
A jaký čas nakonec zvolíme?
„Jednoznačně se přikláním k tomu používat středoevropský čas, který je souměrný ke světlu i ke tmě, kdy je pravé poledne skutečně v poledne a největší tma kolem půlnoci. Trvalé zavedení letního času považuji za nesmysl,“ řekl pan Pavel Suchan z Astronomického ústavu AV ČR, v. v. i.
Je důležité, aby v rámci EU platil stejný čas. Je to logické. Není možné vystrčit nos z České republiky a potýkat se třeba v Německu s jiným časem. A letní čas prý prosazuje jak Rakousko, tak Německo.
A co je proti letnímu času?
Celoroční užívání letního času nám podle Suchana poskytne o dva měsíce delší období, kdy ještě ve 20 hodin bude světlo. „To je to, co jsme si užívali v létě a okolo léta – dlouhé světlé večery. Zároveň nám to ale přidá dvouměsíční období, kdy ještě v 8 hodin ráno bude venku tma nebo šero. Tak se budou například děti v prosinci ráno učit ještě za tmy,“ vysvětlil Suchan.
Díky LED osvětlení by to v dnešní době nebyl takový problém a zátěž pro školy, školky a zaměstnavatele. Halogenky nedávno skončily. Oproti klasickým žárovkám ušetřilo halogenové osvětlení asi 30 % energie, ovšem LED žárovky jsou o 80 % úspornější a mají mnohem delší životnost.
I tak se více přikláním ke středoevropskému času.
Kdo je pro a kdo proti?
Lidé většinou 56 procent žádali jen letní čas. Upřednostnili by ho hned v 21 zemích. Opačně to vidí jen Češi, Dánové, Finové, Belgičané, Rumuni, Bulhaři a Nizozemci. Z Čechů podpořilo letní čas necelých 40 procent.