Čas se o víkendu změnil

Před více, než měsícem jsem napsala článek Konec léta. Nástup doby LEDové. Co se od té doby změnilo? V noci na neděli si jsme si o hodinu přispali, neboť jsme opět přešli na zimní čas. Teoreticky je možné, že šlo o poslední střídání času.

A jaký čas nakonec zvolíme?

„Jednoznačně se přikláním k tomu používat středoevropský čas, který je souměrný ke světlu i ke tmě, kdy je pravé poledne skutečně v poledne a největší tma kolem půlnoci. Trvalé zavedení letního času považuji za nesmysl,“ řekl pan Pavel Suchan z Astronomického ústavu AV ČR, v. v. i.

Je důležité, aby v rámci EU platil stejný čas. Je to logické. Není možné vystrčit nos z České republiky a potýkat se třeba v Německu s jiným časem. A letní čas prý prosazuje jak Rakousko, tak Německo.

A co je proti letnímu času?

Celoroční užívání letního času nám podle Suchana poskytne o dva měsíce delší období, kdy ještě ve 20 hodin bude světlo. „To je to, co jsme si užívali v létě a okolo léta – dlouhé světlé večery. Zároveň nám to ale přidá dvouměsíční období, kdy ještě v 8 hodin ráno bude venku tma nebo šero. Tak se budou například děti v prosinci ráno učit ještě za tmy,“ vysvětlil Suchan.

Díky LED osvětlení by to v dnešní době nebyl takový problém a zátěž pro školy, školky a zaměstnavatele. Halogenky nedávno skončily. Oproti klasickým žárovkám ušetřilo halogenové osvětlení asi 30 % energie, ovšem LED žárovky jsou o 80 % úspornější a mají mnohem delší životnost.

I tak se více přikláním ke středoevropskému času.

Kdo je pro a kdo proti?

Lidé většinou 56 procent žádali jen letní čas. Upřednostnili by ho hned v 21 zemích. Opačně to vidí jen Češi, Dánové, Finové, Belgičané, Rumuni, Bulhaři a Nizozemci. Z Čechů podpořilo letní čas necelých 40 procent.

Zdroj: Čas se o víkendu změní. Možná naposledy

Tento článek sponzorují

Tento článek zatím nemá sponzora. Buďte první!

Pod tento příspěvek můžete přidat vlastní odkaz jako reklamu

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..