Arganový olej – tekutá krása

Arganový olej, krásné dívky
Arganový olej - tekutá krása

Panenské rostlinné oleje nabízejí bohatý komplex mnoha cenných bioaktivních látek. Ty lze využít nejenom vnitřně, ale také v kosmetické péči o pokožku, vlasy nebo nehty. Arganový olej je poslední dobou hitem v oblasti krásy. A naprosto oprávněně.
V tomto článku si tento elixír krásy představíme. Těšit se můžete i na základní postupy, jak s olejem pracovat.

Kde se vlastně vzal arganový olej?

Arganový olej se nazývá také marocké zlato. Již tento název odkazuje na původ v Maroku, přesněji v jihozápadním Maroku, kde roste Argánie trnitá. Tento prastarý strom neroste nikde jinde na světě. A právě zde z jeho plodů lisují berberské ženy blahodárný olej.

Jaké má arganový olej účinky?

Arganový olej má mimořádné pečující účinky. Zkrášluje, omlazuje a uzdravuje pokožku. Je také prospěšný pro vlasy nebo nehty.
Arganový olej působí jako antioxidant, podporuje regeneraci a bojuje proti předčasnému stárnutí buněk. Navrací vitalitu, obnovuje poškozenou pokožku.
Arganový olej je hodnotným zdrojem přírodního vitamínu E, také karotenoidů, fytosterolů, esenciálních mastných kyselin nebo skvalenu. Tyto vzácné ingredience mu dávají regenerační a vyživující účinky. Arganový olej je také protizánětlivý a antibakteriální. Zvyšuje odolnost pokožky, chrání ji před slunečním zářením, ale i škodlivinami v ovzduší. Je užitečný při nejrůznějších kožních problémech (ekzémy, lupénka, akné). Je přitom vhodný i pro děti.

Účinky arganového oleje

  • pečuje o pokožku, vlasy i nehty
  • vyživuje a zvyšuje odolnost pokožky
  • chrání před negativním působením vnějších vlivů
  • omlazuje a zjemňuje pokožku
  • podporuje hydrataci
  • působí proti předčasnému stárnutí
  • regeneruje, má hojivé vlastnosti
  • působí protizánětlivě a antibakteriálně

Jak využít arganový olej?

Pro krásnou pleť

Arganový olej může nahradit jakýkoliv denní i noční krém. Aplikuje se jemným vtíráním do mírně vlhké, vyčištěné pokožky. Pokud někomu nevyhovuje olejovitá konzistence, může si tento olejíček přimíchat do běžně užívaného krému.
Vzácný marocký olej patří k těm jemnějším, ve srovnání například s ricinovým olejem není zdaleka tak hutný a mastný. Díky tomu se lépe vstřebává a je vhodný pro všechny typy pleti.
Olejíček se také skvěle hodí k blahodárné masáži obličeje.
Pozor – původní arganový olej z Maroka provází zvláštní aroma, které nemusí být právě příjemné. Do olejíčku, který se má uplatnit v kosmetické péči, se proto může přimíchat pár kapek čistého esenciálního oleje. Esenciální olej nosný arganový olej příjemně provoní a sáhnete-li třeba po oleji z květů růže nebo ylang-ylang, podpoříte navíc jeho omlazující působení. Smíchat ho můžete i s esenciálním olejem levandule, ten zase prohloubí jeho protizánětlivé a hojivé vlastnosti.

Pro krásné vlasy

Již byla řeč o tom, že marocký olejíček prospěje i vlasům. Po umytí vlasů ho můžete aplikovat do roztřepených konečků jako bezoplachovou kůru. Vlasům můžete dopřát také celkovou regeneraci v podobě olejové arganové masky.

Pro krásné nehty

Regenerační vlastnosti arganového oleje lze využít i pro obnovu nehtů. Olejíček pravidelně vtíraný do nehtů a nehtového lůžka viditelně posílí nehty a zlepší vzhled pokožky kolem nehtů.

Znáte arganový olej? Máte další tip na jeho využití? Podělte se s ostatními o své zkušenosti!

Tags from the story
, , , ,
Written By
More from rakri
Velikonoce. Co o nich (nejspíš) nevíte?
Dnes je zelený čtvrtek, jeden ze sedmi dnů Pašijového týdne, sváteční velikonoční...
Čtěte více
Leave a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *