Kokosový olej: 7 tipů na jeho využití

Kokosový olej - palma
Kokosový olej a jeho praktické využití

Také vám učarovala vůně kokosu? Panenský kokosový olej znáte jako tělový balzám nebo zábal na vlasy? Nebo „kokosák“ s oblibou pojídáte?

Kokosový olej je zajímavý přírodní produkt v mnoha směrech. Jen málokterý olej se mu vyrovná ve všestrannosti a rozsahu praktického využití.

Jak jsem objevila kokosový olej?

Hledala jsem čistě přírodní olej, který by byl vhodný i pro tu nejcitlivější pokožku. Současně jsem chtěla, aby příjemně voněl bez toho, aby bylo třeba do něho přidávat vonné esence.

Objevila jsem kokosový olej, tedy panenský kokosový olej, který mezi všemi ostatními panenskými oleji vyniká. A nejenom svou vůní. Kokosový olej je totiž na rozdíl od ostatních panenských olejů složený z nasycených mastných kyselin, nikoli nenasycených. Toto složení mu dává mimořádné nutriční vlastnosti a dělá z něho také přírodní antibiotikum.

Kokosový olej toho však nabízí ještě mnohem víc…

1. kokosový olej jako přírodní antibiotikum

Kokosový olej je svým složením podobný mateřskému mléku. Není proto náhodou, že se využívá při výrobě náhradního mléka pro kojence.
Kyseliny laurová, kaprylová nebo myristová mu dávají antibakteriální, antivirové a protiplísňová vlastnosti. To se hodí. Kokosový olej tak pomáhá tlumit projevy kožních plísní, zánětů, ekzémů a jiných kožních neduhů.
Jako přírodní antibiotikum je prospěšný i vnitřně. Údajně zbavuje tělo plísní, podporuje zdravou střevní mikroflóru a je prospěšný při kandidě (stavu, kdy organismus nefunguje správně kvůli přemíře kvasinek).

2. relaxační masážní olej

Kokosový olej má díky svému složení hojivé účinky. Provází ho také úžasná kokosová vůně a ještě má zvláštní konzistenci.
Při běžné teplotě je kokosový olej tuhý. Tento mléčně zbarvený tuk taje do průzračného oleje teplotou lidského těla. Stačí ho nanést na pokožku a ihned se začne rozpouštět. Takové rozpouštění je příjemně relaxační. Kokosový olej je proto skvělým masážním olejem. Navíc má dobrou skluznost a pokožka ho vděčně vstřebává.

3. hojivý a pečující balzám

Regenerační a hojivé vlastnosti kokosového oleje se dají využít i bez masáže. Prostě se jím namažete jako tělovým olejem. Uplatní se také jako pečující balzám na suchou a rozpraskanou kůži (lokty, kolena, chodidla).
Kokosák také hydratuje rty, pomůže chránit pokožku před zimními mrazy i ostrými slunečními paprsky v létě. Dá se využít i po holení a depilaci, kdy zklidní podrážděnou pokožku a pomáhá předcházet jejímu zanícení.
Ocení ho kojící matky, protože napravuje rozpraskané bradavky. A neškodí přitom miminku (již byla řeč o tom, že má složení podobné mateřskému mléku).

4. regenerační vlasová maska

Kokosový olej se nehodí jenom na pokožku, ale i na vlasy. Poslouží jako voňavá vlasová maska. Stačí ho po umytí nanést na vlhké vlasy, nechat chvíli působit a poté opláchnout vodou s jemným šamponem. Dá se nanést i na konečky vlasů, aby se o ně postaral.
Na vlasy a vlasovou pokožku se kokosový olej uplatňuje i v indické ajurvédě. Vedle domácích i profesionálním masáží se tak využívá i k velmi příjemným masážím hlavy.

5. hypoalergenní lubrikant

Kokosový olej můžete bez starostí nanášet i na ty nejcitlivější tělesné partie. Je ideálním lubrikantem, protože nedráždí sliznice a je zcela hypoalergenní. Navíc má smyslné aroma a také skvěle chutná.
Jako lubrikant má však jednu nevýhodu – nedá se kombinovat s latexovými kondomy. Snižuje totiž jejich účinnost!

6. superzdravá potravina

Kokosový olej je snadno stravitelný, zasytí přitom až na několik hodin. Nepřepaluje se a je proto jedním z nejzdravějších tuků na smažení. Hodí se i na pečení, do sladkých koláčů a dezertů, ale i slaných exotických pokrmů.
Ve studené kuchyni může nahradit máslo, je užitečný lidem s alergií na mléko. Oceňují ho i diabetici, protože reguluje hladinu krevního cukru. Navíc nezatěžuje štítnou žlázu, neusazuje se v těle.

7. pomocník při hubnutí

Na závěr mám jeden tip od modelek. Ty ho totiž údajně nosí pořád s sebou pro případy, kdy je popadne hlad nebo chuť na sladké. Kousek kokosového oleje dodá energii a pomáhá zvládnout nežádoucí chutě. A ačkoli jde skutečně o tuk, kokosový olej je proto také pomocníkem při hubnutí.

A jak využíváte kokosový olej vy? Máte nějaké vlastní tipy? Podělte se v komentářích. Budu ráda.:-)

Tags from the story
, , ,
Written By
More from rakri
Lepek – jak to s ním vlastně je?
Bezlepková dieta vznikla jako zdravotní dieta, která je určena pouze pro úzký...
Čtěte více
Join the Conversation

1 Comment

Leave a comment
Leave a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *