Levandule jak ji možná neznáte

Levandule
Levandule jak ji možná neznáte

Levandule je jednou z nejoblíbenějších bylinek. Drobná rostlina, typická pro francouzskou Provence je i u nás známá již z dob našich babiček. Ty sušenou levanduli dávaly do skříně, aby provoněla prádlo. Jakkoli je levandulová vůně příjemná, hmyz ji rád nemá. A tak dokáže ochránit šatník či prádelník třeba i proti molům.

Více než dekorace

V současnosti se s levandulí setkáváme zejména jako s půvabnou ozdobou a dekorací. Nemusí přitom jít pouze o živou kytičku či sušené snítky plné konejšivé vůně, levandule se svoji typickou fialkovou barvou přináší potěšení i na pohled. Najdeme ji na celé paletě bytových doplňků, textilu nebo nádobí. Jako dekorace nedílně patří k romantickému stylu označovanému jako Provence.
Ve Francii a Středomoří však levandule znamená mnohem více než jenom dekoraci. Dotváří zde svoji vůní nezaměnitelnou atmosféru. Pro svoji vůni se ve francouzské kuchyni uplatňuje i jako koření.
Zatímco v Česku je levandule známá především jako okrasná aromatická květina nebo léčivá bylina ke ztišení podrážděných nervů, má i kulinářské využití. Mj. může být součástí některých variant hojně rozšířeného provensálského koření, spolu s rozmarýnem, tymiánem, bazalkou, dobromyslí, estragonem, saturejkou aj. Levanduli lze v kuchyni užívat i samostatně. Hodí se k dochucení masa i zeleniny, do slaných i sladkých pokrmů. Levandule například dokáže skvěle provonět klasickou jahodovou nebo meruňkovou marmeládu. Sušené květy lze přidávat do sladkých dezertů a moučníků. Z levandule se dá připravit také voňavý sirup, který pomáhá při nervovém vypětí, ale i kašli a nachlazení.

Zklidňující balzám na duši i na pokožku

Možná registrujete rostoucí zájem o přírodní kosmetiku. Často v ní nechybí ani levandulová složka. Půvabná voňavá bylinka se uplatňuje v kosmetické péči pro své hojivé a zklidňující vlastnosti. Ano, levandule umí zklidnit nejenom psychiku nebo třeba stresem podrážděné zažívání, ale zklidní i zanícenou pokožku.
Levandule má také protizánětlivé a antiseptické účinky. Jako čistý esenciální olej má obdobné uplatnění jako australský Tea Tree Oil. Na rozdíl od něho je jemnější a šetrnější. Levandulovým olejíčkem můžete potřít třeba hmyzí štípance nebo drobné oděrky. Potlačíte tak svědění a předejdete infekci. Na rozdíl od Tea Tree Oil je levandule vhodná i pro velmi malé děti.

Starořímské lázně

Levandule se nepojí jenom s Francií, hojně sloužila již ve starověku v legendárních římských lázních. O voňavé koupeli připravené ze sušené levandule nebo levandulového oleje jste už asi slyšeli. Také o levandulovém mýdle se u nás zpívá v nadčasové písni již desítky let. Kdo by neznal slavné: „Ty jsi má, levandulová…“? Možná však každý nezná původ slova levandule. Již samotné označení totiž pochází z latinského „lavare“ a dá se přeložit jako „umývat se, mýt se“. Levandule tak má již dle svého názvu význam „bylinka na mytí“.

Tags from the story
, , ,
Written By
More from rakri
Ideální společník pro letní dny? Kokosový olej!
Je jen málo superpotravin, které by budily tak rozporuplné reakce jako panenský...
Čtěte více
Leave a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *