Reishi – houba věčného mládí

Reishi – houba věčného mládí
Houba věčného mládí

Reishi je výjimečným přírodním zdrojem energie. Díky vzácnému složení dokáže nastartovat organismus. Je jí přisuzována schopnost posilovat imunitu a podporovat regenerační procesy, stejně jako dalším medicinálním houbám. Dokáže však mnohem víc.
V tomto článku se na reishi – houbu věčného mládí a nesmrtelnosti podíváme blíže. Ještě předtím si přiblížíme medicinální houby jako takové.

Co jsou to medicinální houby?

Medicinální houby, díky komplexu polysacharidů, minerálů, aminokyselin a dalších cenných látek, vynikají mimořádnou schopností posilovat imunitní systém. Pro posílení imunity, jako obrana proti mnoha externím patogenům jsou také tradičně využívány v čínské medicíně.
Tyto houby však nejsou prospěšné pouze ve stavech snížené imunity, pomáhají tak v případě abnormálních imunitních reakcí, při tzv. autoimunitních onemocněních jako jsou různé alergie, ekzémy aj.

Mezi medicinálními houbami najdeme vedle reishi také shiitake, maitake, cordyceps (housenice), hericium (korálovec ježatý), chaga (rezavec šikmý), coriolus, agaricus aj.

Reishi – královna hub

Reishi právem označována jako královna hub. Česky se nazývá leskorka lesklá, latinsky Ganoderma lucidum. Jde o dřevokaznou houbu podobnou chorošům.

Plodnice reishi má podobu vějířovitého klobouku o šířce až 30 cm. Barva klobouku může být v různých odstínech žluté a hnědé barvy, může být až skoro černá. Klobouk reishi je charakteristický velmi lesklým povrchem. Odtud také pochází český název houby.

Dužina houby je silně dřevnatá, má intenzivní hořkou chuť. Proto se nekonzumuje přímo. V Číně se od pradávna suší, aby se z ní připravoval čajový odvar, ale také nejrůznější tinktury nebo sirupy.

Vedle komplexu polysacharidů (betaglukanů) a dalších látek typických pro medicinální houby najdeme ve složení reishi také vitamíny skupiny B, vysoký podíl železa a selenu, nebo organické germanium, které podporuje detoxikaci organismu. Germaniu bývají někdy přisuzovány i protinádorové vlastnosti. Nejenom díky germaniu se reishi v některých asijských zemích dokonce užívá jako podpůrný lék při rakovinových onemocněních.

Reishi
Reishi – královna hub

Kde houbu hledat?

Přestože je reishi již tisíce let nedílnou součástí tradiční čínské medicíny, dnes ji ve volné přírodě najdeme jen výjimečně.
V současnosti se pěstuje na speciálních farmách, ze kterých se dále šíří do celého světa. I v našich končinách je reishi dostupná jako sušená houba nebo sušený extrakt.

Je obsažena v celé řadě tablet a potravinových doplňků.

Účinky reishi na lidský organismus

 • posiluje imunitu
 • funguje jako antioxidant
 • zpomaluje stárnutí buněk
 • má regenerační vlastnosti
 • má protizánětlivé účinky
 • napomáhá detoxikaci
 • podporuje činnost jater, žaludku a plic
 • stimuluje metabolismus a trávení
 • pozitivně působí na kardiovaskulární systém
 • je prospěšná při únavě a vyčerpání
 • příznivě ovlivňuje rekonvalescenci
 • působí proti stresu a nespavosti

A co vy? Podporujete imunitní systém? Znáte medicinální houby?

Tags from the story
, ,
Written By
More from rakri
Pes v bytě. Ano nebo ne?
Rozporuplné téma budí bouřlivé emoce. Zatímco nadšení chovatelé budou zarputile hlásat, že...
Čtěte více
Leave a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *