Jíst normálně? Ano, intuitivní stravování je tím, co vás to znovu naučí

Jíst normálně? Ano, intuitivní stravování je tím, co vás to znovu naučí
Jíst normálně? Ano, intuitivní stravování je tím, co vás to znovu naučí

Denně jsme konfrontování s dobrými radami a návody na šťastný život. Nespočet expertů nás tlačí do toho, jak žít, jak být fit, jak si udržet zdraví. Výživový specialisté na nás hrnou svá moudra a výživové doporučení, který je jako máku, mnohé z nich si přitom vzájemně odporují. A to nikde není psáno, že to, co se považuje za správné dnes, nemůže být zítra považováno za omyl. Nebylo by to ani poprvé ani naposled, kdy se ukázalo, že výživové doporučení přináší více škody a užitku. Snad nikde jinde nenajdeme tolik omylů a mýtů jako v oblasti zdravé výživy. A to jsou tu ještě ty diety! Diety, které slibují téměř zázračné výsledky, diety, do kterých se pouštíme i přesto, že jo-jo efekt jde ruku v ruce s každou dietou. S každou dietou přichází také rozlišování jídla na dobré a špatné. A tady je začátek všech problémů…

Dobré a špatné jídlo

Jídlo je způsob, jak dodat organismu energii a živiny. Slouží k uspokojení jedné ze základních lidských potřeb. Jídlo tak nikdy nemůže být špatné, pokud jíme proto, abychom dočerpali energii a do organismu dostali tolik potřebné živiny, cukry, tuky, bílkoviny, vitamíny, minerální látky aj.

Každý z nás umí jíst, nepotřebujeme  k tomu odborný manuál. Přestože to tak v záplavě všech těch výživových směrů, výživových doporučení, rad a diet vypadá, každý z nás se bez nich obejde. Právě přemíra informací vede k tomu, že z jídla se stává strašák a trpíme pokřiveným postojem k jídlu. Ne, jídlo není špatné, jídla se není třeba bát. Jídlo nám neublíží, pokud jíme s ohledem na potřeby svého těla, pokud jíme tak, jak nám velí hlad a přirozené chutě. To jsou myšlenky, které hlásá intuitivní stravování.

Nebojte se jídla

Dejte se na intuitivní stravování

Intuitivní stravování stojí proti všem těm omezením, zákazům a příkazům. Nerozlišuje jídlo na dobré a špatné. Naopak radí jíst dle své intuice, dle přirozených potřeb, dle toho, jak nám radí hlad a chutě. Avšak pozor, jde o fyzický hlad, který je signálem o tom, že organismu chybí energie. Nejde o hlad emoční neboli mentální, kdy jídlem řešíme emoce, které jinak neumíme zpracovat. Stres, smutek, nuda nebo touha po potěšení, radosti nebo lásce rozhodně nejsou těmi správnými důvody, proč jíst. Tyto emoce bychom se měli naučit zpracovávat jinak než jídlem. I o tom je intuitivní stravování.

Současná společnost je založená na strachu. Vymanit se z bludných kruhů současné společnosti, které vládne potravinářský a farmaceutický průmysl, je přitom jednodušší, než by se mohlo zdát. Stačí jíst, stačí jíst přirozeně, vědomě, užívat si jídlo. Nebojte se jídla!

Written By
More from rakri
Nejzdravější kuchyně světa: japonská kuchyně
Máte už dost vydatných knedlíků, smetanových omáček nebo třeba koláčů a koláčků,...
Čtěte více
Leave a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *