Ekologická nemusí být zdravá aneb Na co si dát pozor při výběru podlahy

Ekologická nemusí být zdravá aneb Na co si dát pozor při výběru podlahy

Podlaha zaujímá podstatnou část životního prostoru, a má tedy značný vliv na to, zda bude bydlení zdravé. Materiály obsahují množství látek, které se mohou pozvolna uvolňovat do okolního prostředí a působit na endokrinní soustavy. Na pozoru bychom se měli mít především při výběru podlahové krytiny do místnosti s podlahovým vytápěním. Velkou chybu přitom můžeme udělat i v případě „eko“ materiálů. Prodejci se stále častěji chlubí šetrností vůči životnímu prostředí, ale zapomínají zmínit, že i tyto podlahy mohou být napuštěny chemikáliemi.

Pozor na vinyl a laminát

V kombinaci s podlahovým vytápěním se často používá vinylová podlaha, pro kterou hovoří minimální tepelný odpor, odolnost vůči vodě a vlhkosti, měkká a teplá nášlapná vrstva či slušné akustické vlastnosti. Podlaháři však upozorňují, že k hlavním složkám polyvinylchloridu patří ropa, upravený chlór a množství dalších, často karcinogenních látek. Při zahřívání vinylu se mohou uvolňovat výpary a o zdravém bydlení nemůže být řeč.

Nejinak je tomu u laminátu. Plovoucí podlaha z kompozitního materiálu láká odolností, barevnou stálostí, jednoduchou údržbou či snadnou pokládkou, ale při zahřívání se z ní opět mohou uvolňovat zdraví škodlivé látky, obvykle chemická pojidla používaná při laminování.

Hledejte mezi certifikovanými podlahami

Kdo chce mít jistotu zdravé podlahy, musí se zaměřit na složení a hledat produkt bez obsahu formaldehydu, ftalátů a změkčovadel. Pokud se nevyznáte v názvech a terminologii, zjednodušte si výběr pomocí certifikátu. Ovšem pozor – musí se jednat o certifikát vydávaný nezávislou laboratoří, která produkty podrobuje přísné kontrole. Jedině tyto mají skutečnou, vypovídající hodnotu.

Zdaleka nejpřísnější limity, jejichž dodržování navíc prověřují opakovaně a náhodně, vydávají laboratoře Eurofins (certifikát Indoor Air Comfort Gold) a GREENGUARD (certifikát GREENGUARD Gold).

Written By
More from PR článek
Nastartujte svou kariéru v personalistice. Práce v HR má budoucnost
Ztratili jste v době pandemie koronaviru směr? Dostali jste výpověď z práce nebo vám...
Čtěte více
Leave a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *