Kočičí plemena aneb Jak porozumět kočce?

Kočičí plemena aneb Jak porozumět kočce?
Kočičí plemena aneb Jak porozumět kočce?

Kočky jsou úžasná stvoření, která v kousku své duše budou vždy šelmami. Je úplně jedno, zda jde o obyčejnou kočku nebo nějaké šlechtěné plemeno. Šelma se skrývá v té nejobyčejnější i té nejvíce šlechtěné kočce.

Nevadí, že žijí doma, myšky už potkávají jenom plyšové a spoléhají se na to, že páníček vždy doplní misku. Kočky si v sobě nesou divokost a nespoutanost, kterou nezlomí ani ta nejlepší péče, dokonce ani šlechtění. A je to dobře. Každá kočka je osobnost a život s takovou osobností je radost.

Vůbec nevadí, že osobnost neposlouchá na slovo. Ne, že by byla tak hloupá nebo neschopná, ale nechápe, proč by na slovo poslouchat měla. Kočka si prostě dělá, co chce. A když se jí chce zrovna páníčka poslouchat, tak ho poslechne, jinak ne. Naslouchat kočce musejí zejména páníčci. To proto, aby kočce zajistili vše potřebné a aby se všem v domácnosti žilo spolu dobře.

Každá kočka je jiná

Samozřejmě záleží na povaze každé konkrétní kočky. Přesto o kočce vypovídá něco i její plemeno (kočičí rasa). Doma s námi totiž nežiji jenom ty obyčejné kočky domácí, ale také různá kočičí plemena, které předurčují vzhled, velikost, také chování a částečně i povahu kočky.

V žebříčku mezi nejoblíbenějšími plemeny koček kraluje v Česku mainská mývalí kočka (Maine Coon), která má původ ve Spojených státech. Je to kočičí obr, který je rozhodně nepřehlédnutelný (viz obrázek nahoře). Je typický svým mohutným ocasem, ale také bezproblémovou povahou. Mainská kočka bývá přítulná a mazlivá, jak se na kočku sluší. Přitom zbytečně nedivočí, ale je šikovná a ráda si hraje. Je to přátelská kočka, která zaujme i svým nenápadným mňoukáním připomínající vrkání holuba.

Britská kočka, kočičí plemena
Britská kočka – i takto může vypadat

Z těch klidnějších kočičích plemen je i britská kočka, která je v žebříčku nejpopulárnějších koček Česka na druhém místě. Může mít různé zbarvení, ale vždy je její vzhled roztomilý, jak už to tak u koček bývá. Její roztomilý vzhled odpovídá příjemné povaze, ve které je velká dávka klidu a rozvahy. Britská kočka nepatří mezi ty vtíravé kočky, které nedají žádnému členovi domácnosti pokoj. Naopak, je to vysoce samostatné plemeno. Jinak to má ragdoll, třetí nejoblíbenější kočičí plemeno Česka.

Ragdoll - neobyčejné kočičí plemeno
Ragdoll – neobyčejné kočičí plemeno

Ragdoll je kočka silně závislá na svém pánovi, dokonce svým chováním může připomínat i psa. Je hravá, společenská, ideální kočka na hraní. Nepatří k těm divokým kočkám, ale ke kočkám, které se přizpůsobují svému pánovi. V tom je ragdoll tak trochu výjimkou.

A jaké jsou další kočky? Sibiřská kočka, perská kočka, ruská modrá, bengálská kočka, Sphynx, něvská maškaráda, kartouzská kočka? Spolu se zmiňovanou mainskou mývalí, britskou kočkou a ragdollem jde o nejpopulárnější kočičí plemena v České republice. Každé plemeno, každá kočka je jiná, každá je svá. Více se dozvíte třeba tady v článku.

Přehled všech kočičích plemen najdete tady. Dozvíte se také, jaké známe druhy kočky.

Ať už je ta vaše kočka jakákoliv, přejeme, ať se vám spolu pěkně žije!

Tags from the story
,
Written By
More from rakri
Chcete zhubnout? Jaký sport si vybrat?
Pokud jde o hubnutí, není to jen výživa, co může pomoci. Na...
Čtěte více
Leave a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *