Muchovník neboli indiánská borůvka

Muchovník - indiánská borůvka
Muchovník - indiánská borůvka

Všude kolem nás jsou superplody a superpotraviny, které slibují celou dávku bioaktivních látek a komplexní účinky na lidské zdraví. Byla by škoda je nevyužít! Pro superpotraviny přitom nemusíme chodit daleko, ne vždy. Najdeme je po celém světě, dokonce i v těch nejméně příznivých podmínkách, tam, kde nic jiného neroste… Na druhé straně si některé superpotraviny klidně můžeme pěstovat na vlastní zahrádce a jednoduše si zobnout, když nastane čas jejich sklizně. Mezi takové superpotraviny patří i muchovník (amelanchier), jehož plody se označují jako indiánská borůvka.

Indiánská borůvka

Přestože se muchovník – latinsky amelanchier takto označuje, nemá s borůvkou nic společného. Jako keř je podstatně větší, může jít o více kmenný opadavý strom. Nutno podotknout, že muchovník zahrnuje hned několik desítek druhů rostlin a v současnosti je k dostání i v mnoha a mnoha šlechtěných kultivarech. Některé z nich se pěstují zejména jako okrasné keře. Chuť plodů muchovníku totiž nemusí vyhovovat úplně každému a odvíjí se také od vybraného kultivaru.

Jak si vybrat ten pravý muchovník? To se dozvíte v článku: Muchovník skvěle zapadne do okrasné i užitkové zahrady. Jaká odrůda je ta pravá?

Pokud si vyberete ten pravý (většinou muchovník olšolistý nebo muchovník lamarkův), můžete se těšit ze zajímavé sladko-kyselé navinulé chuti, která se jen stěží dá přirovnat k nějakému českému ovoci. Vzhledově však plody muchovníku skutečně připomínají borůvky, dokonce i barevně a svým ojíněním. I proto se název indiánská borůvka u nás široce využívá.

Muchovník - indiánská borůvka
Muchovník – indiánská borůvka je užitečný, ale i okrasný prvek zahrady

Co všechno indiánská borůvka jako superpotravina nabízí?

  • Muchovník je zdrojem ovocných cukrů, které fungují jako zdroj energie.
  • V jeho složení najdeme i vitamín A, který nese antioxidační účinky.
  • Muchovník obsahuje také vitamíny skupiny B, které se obecně spojují se správnou činností nervové soustavy a užívají se pro pevné nervy, proti stresu, ale třeba i jako přírodní repelent (více tady).
  • Užitek přináší i velkou dávku vitamínu C nebo vitamín E, oba jako silné přírodní antioxidanty.
  • Vedle vitamínů nabízí muchovník i minerální látky jako je železo, hořčík, vápník, mangan, zinek, měď nebo fosfor.

Díky svému složení se muchovník, muchovník olšolistý, muchovník lamarkův, tedy indiánské borůvky pyšní antioxidačním, protizánětlivými a regeneračními účinky. Jsou lidskému organismu prospěšné v mnoha ohledech a dokonce pomáhají předcházet vzniku některých závažných chorob.

Chcete o muchovníku vědět víc?

Written By
More from rakri
Ostrava jede! Nový počin do dob koronaviru nese název Horníci na home office
Horníci na home office. Tak zní název nového projektu, se kterým přichází...
Čtěte více
Leave a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *