Muchovník neboli indiánská borůvka

Muchovník - indiánská borůvka
Muchovník - indiánská borůvka

Všude kolem nás jsou superplody a superpotraviny, které slibují celou dávku bioaktivních látek a komplexní účinky na lidské zdraví. Byla by škoda je nevyužít! Pro superpotraviny přitom nemusíme chodit daleko, ne vždy. Najdeme je po celém světě, dokonce i v těch nejméně příznivých podmínkách, tam, kde nic jiného neroste… Na druhé straně si některé superpotraviny klidně můžeme pěstovat na vlastní zahrádce a jednoduše si zobnout, když nastane čas jejich sklizně. Mezi takové superpotraviny patří i muchovník (amelanchier), jehož plody se označují jako indiánská borůvka.

Indiánská borůvka

Přestože se muchovník – latinsky amelanchier takto označuje, nemá s borůvkou nic společného. Jako keř je podstatně větší, může jít o více kmenný opadavý strom. Nutno podotknout, že muchovník zahrnuje hned několik desítek druhů rostlin a v současnosti je k dostání i v mnoha a mnoha šlechtěných kultivarech. Některé z nich se pěstují zejména jako okrasné keře. Chuť plodů muchovníku totiž nemusí vyhovovat úplně každému a odvíjí se také od vybraného kultivaru.

Jak si vybrat ten pravý muchovník? To se dozvíte v článku: Muchovník skvěle zapadne do okrasné i užitkové zahrady. Jaká odrůda je ta pravá?

Pokud si vyberete ten pravý (většinou muchovník olšolistý nebo muchovník lamarkův), můžete se těšit ze zajímavé sladko-kyselé navinulé chuti, která se jen stěží dá přirovnat k nějakému českému ovoci. Vzhledově však plody muchovníku skutečně připomínají borůvky, dokonce i barevně a svým ojíněním. I proto se název indiánská borůvka u nás široce využívá.

Muchovník - indiánská borůvka
Muchovník – indiánská borůvka je užitečný, ale i okrasný prvek zahrady

Co všechno indiánská borůvka jako superpotravina nabízí?

  • Muchovník je zdrojem ovocných cukrů, které fungují jako zdroj energie.
  • V jeho složení najdeme i vitamín A, který nese antioxidační účinky.
  • Muchovník obsahuje také vitamíny skupiny B, které se obecně spojují se správnou činností nervové soustavy a užívají se pro pevné nervy, proti stresu, ale třeba i jako přírodní repelent (více tady).
  • Užitek přináší i velkou dávku vitamínu C nebo vitamín E, oba jako silné přírodní antioxidanty.
  • Vedle vitamínů nabízí muchovník i minerální látky jako je železo, hořčík, vápník, mangan, zinek, měď nebo fosfor.

Díky svému složení se muchovník, muchovník olšolistý, muchovník lamarkův, tedy indiánské borůvky pyšní antioxidačním, protizánětlivými a regeneračními účinky. Jsou lidskému organismu prospěšné v mnoha ohledech a dokonce pomáhají předcházet vzniku některých závažných chorob.

Chcete o muchovníku vědět víc?

Written By
More from rakri
Co jíst když ne maso? Přece maso vegetariánské!
V době, kdy se vegetariánství, veganství nebo raw food dají označit jako...
Čtěte více
Leave a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *