Poutáte své dítě v autě správně? Často nevědomky riskujeme jeho život

Poutáte své dítě v autě správně? Často nevědomky riskujeme jeho život

Bezpečnost je při jízdě autem tou nejdůležitější věcí, na kterou bychom měli dbát. Tím spíše to platí pro situace, kdy převážíme malé děti. Rodiče často považují za dostatečné připoutání dítěte do autosedačky. Při tomto úkonu ale dochází k mnoha chybám a často opomíjíme zcela zásadní věci, které mohou mít při nehodě fatální následky.

Chybná instalace autosedačky

Alarmující je skutečnost, že při nedávném průzkumu v Polsku, mělo pouze 5 % řidičů správně uchycenou dětskou autosedačku. Často se chybuje u tzv. vajíček pro ty nejmenší, která musejí být vždy umístěna proti směru jízdy. Pokud máte autosedačku na místě spolujezdce, nezapomeňte vypnout airbag! Ten může dítěti při nehodě způsobit smrtelná zranění. Pokračovat lze u základního prvku, kterým jsou bezpečnostní pásy. Sedačky využívající tříbodový systém musejí mít pás umístěn tak, aby byl veden přes rameno dítěte, nesmí jít kolem krku. Zde také rodiče často chybují. Další chyby děláme u:

  • (Ne)čtení návodu
  • Hlavové opěrky
  • Oblečení

Zejména pro správné upevnění autosedačky je vždy naprosto zásadní číst návod. Někdy je uchycení komplikovanější a samotnou intuicí nemusíte dojít ke správnému upevnění. U větších dětí je potřeba také vyjmout hlavovou opěrku, aby se o ni vyšší autosedačka neopírala. Opět z toho pak vzniká situace, kdy není uchycena správně.
Rodiče také často poutají dítě do sedačky třeba v hrubé zimní bundě. V takovém případě ale nedoléhají dobře bezpečnostní pásy a dítě může při nárazu vyklouznout. Nejeden motoristický magazín o tom uveřejnil studii. Proto by mělo mít dítě v sedačce tenčí vrstvu oblečení. Raději tak v autě zatopte a bundu sundejte.

Neupevněné předměty

Potíže také mohou nastat, necháme-li malému dítěti něco v ruce na hraní. Takový předmět by mohl při nehodě zranit. Ve skutečnosti děláme chyby, které mohou mít důsledky na bezpečnost v dopravě, také při poutání věcí i zvířat. Třeba prázdná autosedačka by v autě také neměla být neupevněná. Mnozí majitelé zase vozí na volno psy. Nepřipoutaný pes je však při nehodě nebezpečím pro posádku.

Written By
More from PR článek
Dřevostavby na klíč
Moderní, příjemné a pohodlné bydlení v dřevostavbě už nemusí být pouze vaším nesplněným...
Čtěte více
Leave a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *