Naučná stezka Betonová hranice připomíná hrdinství Čechů

Naučná stezka
Naučná stezka Betonová hranice připomíná hrdinství Čechů

Kam na výlet s rodinou, s dětmi, anebo třeba na výlet se psem? K návštěvě láká nádherná krajina Orlických hor, ovšem nabízí mnohem více než jenom krásy přírody. Můžete zde nahlédnout také do historie… Můžete se tady také něco nového dozvědět, minimálně v případě, že se vydáte na naučnou stezku s příhodným názvem Betonová hranice.

Kde leží Betonová hranice?

Betonová hranice je označení pro československé opevnění z doby 2. světové války. Vojenské obranné bunkry a pevnosti vyrostly takřka okamžitě po vyhlášení mobilizace, kterou Češi vítali s nadšením. Připomíná hrdinství, odvahu a ochotu položit život za vlast, přestože následující události bohužel veškeré nadšení zastínily.

Naučná stezka Betonová hranice leží na samé hranici s Polskem. Na délce patnácti kilometrů narazíte hned na několik opevnění a bunkrů, ale čekají vás také nádherné výhledy. Vede částečně přes slavnou Jiráskovu cestu protínající vrcholy Orlických hor.

Na stezce je připraveno více než dvacet informačních cedulí s fakty o opevnění a osudech jednotlivých objektů. Naučná stezka Betonová hranice je nejrozsáhlejším naučným okruhem v Kralické pevnostní oblasti, ale dá se také zkrátit. Pokud si chcete výlet naopak protáhnout, v okolí na vás čeká i mnoho dalších turistických cílů, například Letohrad, město alejí.

Kam dál?

Budete-li v Orlických horách, vydat se můžete i do historického města Letohrad, i to je skvělým tipem na výlet, také tipem na výlet se psem.

Letohrad si oblíbil i secesní malíř Alfons Mucha, prožil zde nejednu chvíli a také zde tvořil. Rád se kochal výhledem z krásné aleje táhnoucí na na vrcholu Kopeček, dnes se tato alej označuje jako Muchova a nechybí tady ani Muchova vyhlídka. Ve městě Letohrad na vás pak čeká renesanční tvrz Orlice, barokní zámek obklopený zámeckým parkem. Přírodní krásy se tady snoubí s těmi architektonickými, historické dědictví s moderním životem. Dnes v Letohradu sídlí výrobce prvotřídního krmiva pro psy a kočky Nativia. Navštívíte-li Letohrad se svým čtyřnohým mazlíčkem, můžete mu tady rovnou obstarat něco dobrého (a také zdravého) k snědku.

Granule Nativia z Letohradu

Společnost Nativia si zakládá na kvalitě vstupních surovin a vyváženém složení, které respektuje přirozené potřeby psího organismu. Důmyslné receptury psovi nejenom chutnají, ale také prospívají. Přesvědčte se sami! Vyberte pro svého psa granule Nativia.

Written By
More from rakri
Těžké kovy kolem nás. Jak se jim vyhnout?
Doba jedová. Tak označuje Prof. RNDr. Anna Strunecká, DrSc. dnešní dobu plnou...
Čtěte více
Leave a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *