Naučná stezka Betonová hranice připomíná hrdinství Čechů

Naučná stezka
Naučná stezka Betonová hranice připomíná hrdinství Čechů

Kam na výlet s rodinou, s dětmi, anebo třeba na výlet se psem? K návštěvě láká nádherná krajina Orlických hor, ovšem nabízí mnohem více než jenom krásy přírody. Můžete zde nahlédnout také do historie… Můžete se tady také něco nového dozvědět, minimálně v případě, že se vydáte na naučnou stezku s příhodným názvem Betonová hranice.

Kde leží Betonová hranice?

Betonová hranice je označení pro československé opevnění z doby 2. světové války. Vojenské obranné bunkry a pevnosti vyrostly takřka okamžitě po vyhlášení mobilizace, kterou Češi vítali s nadšením. Připomíná hrdinství, odvahu a ochotu položit život za vlast, přestože následující události bohužel veškeré nadšení zastínily.

Naučná stezka Betonová hranice leží na samé hranici s Polskem. Na délce patnácti kilometrů narazíte hned na několik opevnění a bunkrů, ale čekají vás také nádherné výhledy. Vede částečně přes slavnou Jiráskovu cestu protínající vrcholy Orlických hor.

Na stezce je připraveno více než dvacet informačních cedulí s fakty o opevnění a osudech jednotlivých objektů. Naučná stezka Betonová hranice je nejrozsáhlejším naučným okruhem v Kralické pevnostní oblasti, ale dá se také zkrátit. Pokud si chcete výlet naopak protáhnout, v okolí na vás čeká i mnoho dalších turistických cílů, například Letohrad, město alejí.

Kam dál?

Budete-li v Orlických horách, vydat se můžete i do historického města Letohrad, i to je skvělým tipem na výlet, také tipem na výlet se psem.

Letohrad si oblíbil i secesní malíř Alfons Mucha, prožil zde nejednu chvíli a také zde tvořil. Rád se kochal výhledem z krásné aleje táhnoucí na na vrcholu Kopeček, dnes se tato alej označuje jako Muchova a nechybí tady ani Muchova vyhlídka. Ve městě Letohrad na vás pak čeká renesanční tvrz Orlice, barokní zámek obklopený zámeckým parkem. Přírodní krásy se tady snoubí s těmi architektonickými, historické dědictví s moderním životem. Dnes v Letohradu sídlí výrobce prvotřídního krmiva pro psy a kočky Nativia. Navštívíte-li Letohrad se svým čtyřnohým mazlíčkem, můžete mu tady rovnou obstarat něco dobrého (a také zdravého) k snědku.

Granule Nativia z Letohradu

Společnost Nativia si zakládá na kvalitě vstupních surovin a vyváženém složení, které respektuje přirozené potřeby psího organismu. Důmyslné receptury psovi nejenom chutnají, ale také prospívají. Přesvědčte se sami! Vyberte pro svého psa granule Nativia.

Written By
More from rakri
3 klíčové bylinky proti nespavosti
Spánek je nezbytná součást života, přesto si to často neuvědomujeme – anebo...
Čtěte více
Leave a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.