Proč je lepší být turista a ne cestovatel?

V dnešní době se zdá, že mezi milovníky cestování zuří debata o rozdílu mezi „turisty“ a „cestovateli“. Turisté jsou považováni jako kulturně necitliví, neochotní k výstupu ze své komfortní zóny a jako ti, kteří se vždy pohybují ve smečkách. Na druhou stranu na cestovatelích každý vidí jejich dobrodružného a nezávislého ducha, jejich nenasytnou zvědavost a jejich schopnost ponořit se do kultury místa, kde se zrovna nachází.

Ve skutečnosti se slovo „turista“ pro některé stalo jakousi urážkou či způsobem, jak označit lidi, o kterých se předpokládá, že cestují špatně. Být turistou ale není tak špatné. Můžete se podívat na výhody toho, když jste turista a ne cestovatel.

5825408292_11759e3304_o

Turisté vědí, jak maximalizovat svůj volný čas.

Místo toho, aby ztráceli svůj drahocenný čas a peníze v internetové kavárně, snažíce se zabookovat pokoj na poslední chvíli nebo najít „místní klenot“ či dobře hodnocenou restauraci, turisté tráví svůj čas mnohem efektivněji a smysluplněji, protože si dovolí dělat to, co opravdu chtějí. Ať už jde o lenošení na pláži nebo poznávání nových míst.

Turisté mohou být líní bez pocitu viny.

Turisté mohou vylehávat na karibské pláži bez toho, aby pociťovali vinu, že přichází o něco autentického. Být cestovatelem může být hodně stresující – stres může přinášet snaha najít méně ježděnou silnici, nasáknout co nejvíce z kultury, vidět všechno a přitom se vyhnout jiným cestovatelům (protože být mezi ostatními cestovateli z vás automaticky dělá turistu). Zatímco turisté mohou lenošit na pláži a popíjet piña coladu, bez toho aby se cítili vinni, že nedělají něco významnějšího.

beach-vacation-people-sand-large

Turisté se mohou snadno uvolnit.

Dosáhnout cestovatelského stereotypu tak, aby to vypadalo bez námahy, zabere hodně práce: cestovatelé tvrdě pracují, aby viděli, dělali a zažili všechno – a aby to všechno zvládli bez pomoci mapy nebo cestovatelské příručky. Cestovatelé mohou být zahlceni snahou proměnit každou minutu v kulturně významný moment. Skoro každou cestu pak promění ve výlet, o kterém zapomněli, že má být vlastně jejich dovolená. Turisté si ale naopak mohou užít ten potřebný relax a odpočinek.

Turisté mohou dělat to, co doopravdy dělat chtějí.

Od získávání cornrows na Jamaice, přes ježdění na slonech v Thajsku, až k těm kýčovitým fotografiím typu „držím věž v Pise, aby nespadla“, turisté si mohou užít všechno. Jejich nezájem o to, aby dělali věci, které jsou turisticky ohrané, je osvobozuje k tomu, aby doopravdy dělali to, co chtějí a kdykoli to chtějí. Jedině tak mohou převzít kontrolu nad svým volným časem.

coronation_drive_traffic

Turisté mohou prozkoumat vyšlapané cesty.

Vyšlapaná cesta může být vyšlapaná z nějakého důvodu. Proč? Protože je dobrá. Protože je zajímavá. Navštívili byste snad Káhiru, aniž byste viděli pyramidy, protože je to moc turistické místo?

Turisté mohou získat ty nejlepší fotky.

Musí být ochromující vždy se strachovat o to, co si o vás ostatní myslí. Cestovatelé často nemají svůj fotoaparát po ruce právě ze strachu, že by „vypadali jako turisté“. To je škoda, protože mohou přijít o tolik okamžiků jenom proto, že zrovna hledali svůj foťák v batohu. Zato turisté se nemusí bát pobíhat všude se třemi foťáky a mobily v každé ruce – nikdo je za to nebude vinit.

person-beach-holiday-vacation-large

Turisté si mohou dovolit faux pas.

Turista se může vymluvit na to, že neznal zvyky a tradice navštívené země, a udělal tak něco nemístného. Ovšem o někom, kdo se považuje za cestovatele, by se předpokládalo, že to pravděpodobně vědět předem měl.

Turisté mohou sdílet své zážitky s ostatními.

Seznamovat se s místními je samozřejmě skvělé, ale to by nemělo nutně znamenat vyhýbání se své vlastní zemi jako čert kříži. Na rozdíl od cestovatelů, kteří se mezi sebou nesnesou na jednom místě, turisté nečekají, že si svatá místa a světové divy nechají pro sebe. Je jednodušší navázat novou známost a sdílet s ní své zkušenosti, když se nesnažíte vyhnout se lidem, které cestují také.

Turisté mohou odstrčit lupiče svými masivními cestovatelskými příručkami.

Můžete se tomu zasmát, ale poslední smích může mít právě kapsář, když zjistí, že taková velká kniha se může stát zbraní.

Upřímně si myslím, že mezi turistou a cestovatelem určitý rozdíl existuje. Ale také si myslím, že to, jestli budete turisty nebo cestovateli, záleží jen a jen na vás. Já osobně vidím asi větší kouzlo v cestovatelích, ale být turistou mi žádný problém nedělá. Tak či onak se můžete určitě dostat na velice zajímavá místa na světě, což o sobě nemůže říct každý. Držím palce při letním cestování a věřím, že objevíte mnoho zajímavých a vámi dosud neprozkoumaných míst!

Tags from the story
, , ,
Written By
More from Therese
Horské vlny v podání umělce jménem Ray Collins
Ray Collins je barvoslepý australský horník, který velmi miluje oceán. Své volné...
Čtěte více
Leave a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *