Mělník – město nejen vína

Přemýšlíte, kam vyrazit na výlet ve středních Čechách? Chtěli byste vidět nějaké památky, zároveň i pěkné přírodní scenérie a ochutnat dobré víno? Pak vyrazte do Mělníka, města ležícího na soutoku Labe a Vltavy, zhruba 30 kilometrů severně od Prahy. Ač se to třeba nezdá, tak ve městě je několik míst a objektů stojících za návštěvu.

Město vína

Pro vinnou révu, jež se pěstovala na slunečných stráních v okolí města, byly dobré podmínky již dávno v minulosti. Dokonce sama pověst praví, že první sud vína byl do Čech poslán knížetem Svatoplukem. Sud obdržel Bořivoj k příležitosti křtu Spytihněva, syna Bořivoje a Ludmily. Od té doby se zde pěstuje víno. A pokud chcete ochutnat nejlepší česká vína, tak jistě navštivte regionální muzeum nacházející se na náměstí, kde si jednak můžete prohlédnout historické vinné sklepy, ale degustovat i vybraná vína. Každý rok se v Mělníce koná mělnické vinobraní, letos připadá na 18.-20. září.

Dominanta města – kostel sv. Petra a Pavla

Dominantu města tvoří kostel sv. Petra a Pavla spolu se zámkem, u nich se také nachází velmi oblíbená vyhlídka na soutok Labe a Vltavy.

Chcete-li mít město a jeho široké okolí jako na dlani, tak zdolejte mnoho schodů na ochoz kostela sv. Petra a Pavla, nacházejícího se ve výšce 37 metrů, z něhož se vám naskytne krásný rozhled na zámek, centrum města, ošklivou elektrárnu Mělník, v dálce spatříte horu Říp, Milešovku, kousek pod vámi se ve vodách Labe a Vltavy odráží slunce, vidět můžete i umělý kanál se zdymadlem Hořín. Pakliže vás výhled již přestane bavit, sneste se zpátky na zem a tentokrát zavítejte do kostela, jehož historie sahá až k přelomu 10. a 11. století.

Pod presbytářem se nachází velmi známá a také jedna z nejzajímavějších kostnic v republice. Nečekejte pár kostí, ale naopak hodně velké množství, kdy se zde nachází ostatky až 15 000 lidí, svému účelu sloužila od 15. století do téměř konce 18. století. Současnou podobu srovnání kostí provedl univerzitní profesor Jindřich Matiegka, zakladatel československé antropologie. Kosti jsou srovnány tak, že vytváří obrazy či nápisy, uvidíte tu tak kotvu, kříž či srdce symbolizující víru, naději a lásku. Ale vším se prolíná opět myšlenka memento mori neboli pamatuj na smrt, již vám připomene i úvodní text pouštěný z reproduktorů jako výklad – Co jste vy, byli jsme i my, co jsme my, budete i vy …

Mělník

Zajímavé centrum města

Jste-li milovníky zámků, tak můžete navštívit zdejší zámek, který v současné době vlastní Lobkowiczové.  I ve zdejších vinných sklepích můžete ochutnat vína.

Na náměstí se nachází regionální muzeum, pokud vás zajímá historie a navíc kočárky, určitě navštivte stálou expozici Historických kočárků, kde uvidíte průřez toho, jak se kočárky vyvíjely od poloviny 19. století do 70. let 20. století.

Zajímavá je i prohlídka Mělnického podzemí, vznikajícího již od konce 13. století s tím, jak pomalu rostlo město. Podzemí se nachází ve hloubce kolem 8-10 metrů a nachází se tu jeden unikát, kterým je studna hluboká 54 metrů, kdy voda sahá do výšky kolem sedmi metrů, ale unikátní je svou šířkou, jež činí 4,5 metru, což ji činí nejširší studnou v České republice. Pohled do té hloubky je opravdu fascinující. Máte-li zájem o prohlídku, navštivte turistické informační centrum, kde zakoupíte vstupenky a odkud se na prohlídku také odchází.

Procházka hořínským parkem

Máte-li čas a chcete-li se projít a obdivovat vinice s dominantním zámkem a kostelem odjinud, projděte se hořínským parkem ke zdymadlu, otevřou se vám zajímavé pohledy a navíc i samotné zdymadlo Hořín je zajímavé, můžete zde spatřit obrovské a velmi hluboké plavební komory, zdymadlo vzniklo spolu s kanálem v letech 1902-1905 a v dnešní době je považováno za ojedinělou technickou památku. Hořínský park vznikl jako anglicky park k zámku Hořín, kde je pozoruhodná především zámecká kaple. Procházka je to opravdu příjemná.

Mělník

Neváhejte tedy a vypravte se do Mělníka, města, které vás jistě mile překvapí svou malebností a spoustou zajímavých památek i přírodními scenériemi.

Written By
More from Rezet
Malebné Adršpašské skály
Malebná skalní zákoutí s jedinečnými skalními útvary a krásná příroda – to jsou...
Čtěte více
Leave a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *