Malebné Adršpašské skály

Adršpašské skály
Malebné skalní útvary Adršpašských skal

Malebná skalní zákoutí s jedinečnými skalními útvary a krásná příroda – to jsou Adršpašské skály, jež jsou součástí Adršpašsko-teplického skalního města, které se pyšní jedním unikátem, kterým je skutečnost, že jde o největší skalní město ve střední Evropě. Adršpašské skály se nachází v chráněné krajinné oblasti Broumovsko, nedaleko polských hranic.

Můžete navštívit samostatně jen Adršpašské skály, ale pokud pro vás není problém ujít více kilometrů, určitě se dají projít obě části skal v jeden den.

Někdo považuje Adršpašské skály za hezčí, ale asi záleží na pohledu každého, každopádně mají trochu jiný charakter než skály teplické. Když se budete blížit ke skalám, nejprve vás upoutá bývalá pískovna s jezírkem krásné blankytné barvy, kolem které se lze projít po modré turistické trase. Než vstoupíte do Adršpašských skal, jistě vás zaujme branka, která s monumentálními skalami, jež se tyčí za ní, působí opravdu impozantně, možná jako kdyby měl člověk vstoupit do jiného světa – tajemného, kde se člověk může setkat i s neočekávaným, a to doslova.

Adršpašské skály
Jezírko

Zajímavé skalní útvary

Skalami vás spolehlivě provede zelená turistická značka, která zde vytváří okruh. Budete procházet mezi skalami, nejčastěji kolem samostatných skalních útvarů či věží, které vznikaly díky erozi. A protože lidé mají bujnou fantazii, získaly skalní útvary jména jako Milenci, Starosta a Starostová, Homole cukru, Papoušek či třeba Orlí hnízdo. Popravdě, v některých z nich člověk vidí podobnost s předlohou hned, ale někde ať jsem koukala, jak jsem koukala, danou věc, zvíře či osobu jsem v ní neviděla. Asi nemám tak dobrou představivost.

V Adršpašských skalách se skrývají i dva vodopády, kdy mnohem velkolepější je ten velký, který padá z výšky šestnácti metrů. Velmi oblíbená a vděčná je i plavba po skalním jezírku, kdy se od průvodce dozvíte mnoho zajímavých informací.

Adršpašské skály
Starosta a starostová

Vlčí rokle

Procházka Adršpašskými skalami není nikterak náročná, zelený okruh měří jen několik kilometrů, kondici vyzkoušíte, až pokud se rozhodnete projít do navazujících Teplických skal. Pak vás čeká zdolávání železných žebříků, schodů, což může být i trochu dobrodružství, ale jdete-li do Adršpachu z Teplických skal, může to být již značně náročné. Vlčí rokli, jež spojuje obě části skalních měst, budete zdolávat především po dřevěných můstcích, pod kterými se nachází voda či rašeliniště, kolem vás bude nespoutaná příroda a nachází se zde i voda zajímavé barvy, dospěla jsem k závěru, že barvu získala asi ze svého podloží. Dá se říci, že charakter cesty se bude měnit, kdy nejprve se chodí po rovince mezi skalami, později se na žluté trase přidají žebříky a stoupání nahoru a dolu, posléze se charakter změní a zase půjdete hlavně po rovince, ale tentokrát po můstcích mezi nespoutanou přírodou, spíše lesem.

Ke skalám se snadno dostanete jak autem, tak i vlakem, kdy se poblíž nachází vlaková zastávka. Nic tak nebrání návštěvě úchvatného koutu přírody.

Tags from the story
, , ,
Written By
More from Rezet
Jak do naší domácnosti přibyla druhá kočka
Kočka – zvíře, jež je velkou osobností a některé lidi dráždí svou...
Čtěte více
Leave a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *