Sandále, polobotky nebo holínky – kterou pracovní obuv si vybrat?

Sandále, polobotky nebo holínky – kterou pracovní obuv si vybrat?

Nohy nesou váhu celého těla, a proto jsou jejich pohodlí a bezpečnost důležité. Vybrat si správnou pracovní obuv vzhledem k vaší profesi je základem bezpečné práce.

Ve chvíli, kdy si potřebujete vybrat novou pracovní obuv, zamyslete se nejdříve nad tím, jaké zaměstnání vykonáváte a zda pro něj nejsou stanoveny bezpečnostní normy určující požadavky, které by měla vaše obuv splňovat. Jinou obuv bude potřebovat stavební dělník, jinou svářeč a po jiné sáhne prodavačka v obchodě.

Dělení pracovní obuvi podle no2rem a tříd

Při výběru obuvi sledujte nejen normu (označení typu obuvi vzhledem k bezpečnostním prvkům), ale také třídu (materiál). Široký výběr kvalitní pracovní obuvi najdete u prodejce Tomis CZ, který se zaměřuje na poskytování kompletních pracovních oděvů a pomůcek pro všechny typy profesí.

V zásadě se obuv rozděluje podle norem do tří kategorií. Všeobecně se stanovují vlastnosti a zkušební metody podle mezinárodní normy ČSN EN ISO, která je upřesněna dalšími normami u konkrétních typů obuvi.

  • Bezpečnostní obuv – je označena číslem 20345. Jde o obuv s ochrannou špicí, která poskytuje ochranu jak před nárazem, tak před stlačením.
  • Ochranná obuv – u této obuvi naleznete číslo 20346. Je také vybavena ochrannou tužinkou ve špičce, ale neposkytuje takovou míru ochrany jako bezpečnostní obuv.
  • Pracovní obuv – značí se číslem 20347 a poskytuje nejnižší ochranu, protože neobsahuje tužinku.

U obuvi sledujte také jestli má vyhovující podešev nebo jestli má speciální vlastnosti vhodné pro vaši profesi. U lesníků, silničářů nebo pracovníků v nepřehledném prostředí se hodí obuv s reflexními prvky. Svářeči budou potřebovat antistatickou obuv. Ti, co pracují v chladírenských provozech nebo se pohybují venku i v zimě ocení zimní zateplenou obuv. Pro lesníky se zase hodí holínky a protipořezová obuv. V chemickém průmyslu i v autodílnách se uplatní chemicky odolná obuv. Ve zdravotnictví a v potravinářském průmyslu zase najde uplatnění bílá pracovní obuv nebo zdravotní obuv.

Vaší profesi přizpůsobte i výběr montérek. K tomu vám pomůže tento článek.

Se správnou pracovní obuví zvládnete pracovní den v pohodě

Jaký typ obuvi ale zvolit? Jsou lepší pantofle, sandály, polobotky, kotníková nebo vysoká obuv? Odpověď najdete podle toho, jak vypadá váš pracovní den, kde se nejčastěji pohybujete a jaké požadavky na bezpečnost vaše profese vyžaduje.

Pracovní pantofle a galoše – hlavní je pohodlí

Jednoduché pantofle a galoše jsou tu hlavně proto, abyste se do nich mohli přezout z klasické obuvi a nepařili jste si nohy například ve vytopených kancelářích. Pantofle vám neposkytnou ochranu před okopem nebo pádem předmětu, naopak mají být především pohodlné. Pokud chcete udělat alespoň něco pro své zdraví, sáhněte po zdravotních pantoflích a galoších, které mívají anatomicky tvarovanou stélku a jsou zhotoveny z prodyšných materiálů.

NÁŠ TIP: Pro každodenní využití se hodí pracovní pantofle SANTÉ, které nabízejí anatomicky tvarovanou stélku podpírající klenbu nohy a jsou vyrobeny z kůže. Využijete je jak v práci, tak na vycházky, a i při dlouhodobém nošení bude chůze stále komfortní. Koupit je můžete za necelých 700 Kč.

Pracovní sandály – aby se noha nepotila, ale přesto měla pevnou oporu

Zejména v létě je nepříjemné nosit uzavřenou pracovní obuv. Abyste dopřáli chodidlům komfort v podobě cirkulace vzduchu, nazujte si pracovní sandály, které mají oporu paty a nebudou se vám nikde vyzouvat. Hodí se při řízení vozidel, při pohybu ve skladech i v průmyslové výrobě. Pracovní sandály se hodí i do kanceláří nebo je využijete jako obuv na výlety v parném létě.

NÁŠ TIP: Praktické pracovní sandály MEMPHIS vám nabídnou ochranu proti elektrostatickým výbojům, bezpečnostní tužinku, absorpci energie v patě, olejivzdornou, antistatickou a protiskluzovou podešev. Navíc jsou sandály opravdu trendy, takže v nich budete styloví. Jejich cena se pohybuje kolem 900 Kč.

Pracovní polobotky – když potřebujete chodit sem a tam

U pracovních polobotek se už setkáte s vysokým stupněm ochrany proti pádu předmětu na nohu nebo proti okopu. Polobotky využijete kdekoli. V kancelářích, v provozech, ve výrobě, v průmyslu, ve strojírenství, ve stavebnictví i lesnictví. Důležité je zaměřit se na konkrétní vlastnosti, které polobotky nabízí (přítomnost tužinky, odolnost vůči olejům, ESD ochranu, nepromokavý materiál, reflexní prvky atd.).

NÁŠ TIP: Cenou pohybující se kolem 800 Kč se pyšní bezpečnostní polobotky STRONG STRADA S1 SRC vybavené ocelovou tužinkou, protiskluzovou a antistatickou podešví s odolností proti olejům a schopností absorpce energie v patě.

Kotníková pracovní obuv – terén pro vás nebude překážkou

S kotníkovou pracovní obuví se nemusíte bát vyrazit si do nezpevněného terénu. V případě podklouznutí nebo pádu bude kotník bezpečně zafixován a nebude hrozit jeho zranění. Kotníkovou pracovní obuv si pořiďte, pokud běháte po stavbách, po lese nebo pokud se pohybujete například po silnicích. 

NÁŠ TIP: Pohodlí vám poskytne kotníková obuv CORTINA MF S3 SRC, která má nekovovou tužinku i stélku. Stélka je také odolná proti propíchnutí. Obuv je vyrobena z lícové kůže a cena je lehce přes 2 500 Kč.

Vysoká holeňová obuv – maximální bezpečí ať už skáčete kdekoli

Pokud potřebujete chránit nejen chodidlo a kotník, ale také holeně, nazujte si vysokou holeňovou pracovní obuv. Získáte maximální míru ochrany, odolnost a pevnost a budete se moct pohybovat opravdu kdekoli. Vysokou obuv ocení zejména lesníci, u kterých hrozí zranění pádem v terénu nebo poškrábání od roští a větví. 

NÁŠ TIP: Vysoký stupeň ochrany vám poskytne vysoká bezpečnostní obuv STRONG PROFESSIONAL TIGROTTO S3 SRC. Obuv je voděodolná, má ocelovou tužinku i stélku. Ta je odolná proti propíchnutí, proti olejům, je antistatická a protiskluzová. Svršek z prodyšné kůže působí moderně. Obuv je navíc opatřena reflexními prvky. Cena se pohybuje pod 1 500 Kč.

Sáhněte i vy po kvalitní pracovní obuvi s potřebnými vlastnostmi a uvidíte, jak se vám bude celý pracovní den pohodlně chodit, vaše chodidla budou v bezpečí, a ještě naděláte parádu.

Koukněte se také na našich dalších 10 tipů na stylovou a pohodlnou pracovní obuv

Tags from the story
,
Written By
More from PR článek
Srážka s chodcem na kole? Škoda v obchodě? Kryjte se kvalitním pojištěním!
Každodenně se stávají malé nehody, které mohou mít dalekosáhlé finanční důsledky. Na...
Čtěte více
Leave a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *