Velikonoce. Co o nich (nejspíš) nevíte?

Velikonoce
Velikonoce. Co o nich (nejspíš) nevíte?

Dnes je zelený čtvrtek, jeden ze sedmi dnů Pašijového týdne, sváteční velikonoční den. Asi víte, že na Velikonoce byste měli obědvat špenát, ještě lépe jíst jenom zeleninu, bylinky, kopřivy či zelí. To vám zaručí, že budete po celý rok zdraví.

Můžete vyzkoušet i něco netradičního třeba zelené potraviny, například zelený ječmen, mladou pšenici, ale také třeba i spirulinu či chlorellu… Zatímco takový mladý ječmen si dopřávali i naši předkové, takovou spirulinu či chlorellu v tradicích nenajdete. Pochopitelně.  Copak by na ni asi naši předci říkali? Můžete si dát třeba hned čtyři zelené potraviny najednou a ty spirulinu s chlorellou třeba schovat za zelený ječmen a mladou pšenici (více tady).

Můžete si upéct i Jináše, a pokud ho sníte, i ten by vám měl přinést zdraví…

  • Možná nevíte, že byste se o Zeleném čtvrtku měli vyhnout hádkám. Hádky se vám pak dle lidových pověr měly vyhýbat po celý rok.
  • Také byste měli odnést z domu všechno smetí, nejlépe na nějakou křižovatku. Údajně tak svůj dům ochráníte před blechami.

Velikonoce, velikonoční vajíčka

Velikonoce. A co ještě?

  • Nad ránem před Zeleným čtvrtkem byste měli zatřepat všemi stromy na zahradě, to údajně zaručí, že stromy urodí tolik ovoce, kolik jenom můžou.

Ve čtvrtek večer odletí všechny zvony do Říma, v kostelích je proto neuslyšíte až do soboty, tedy Bílé soboty pašijového týdne.

Magický Velký pátek

Ale ještě předtím vás čeká Velký pátek, je to velký postní den, kdy byste měli jíst jenom střídmě, nejlépe vůbec.

  • Možná nevíte, že o co méně jídla, o to více vína si můžete dopřát. Dle pověr totiž místo vody z pramenů poteče na Velký pátek víno.
  • Velký pátek je magickým dnem, kdy se otevírají země a s ní i všechny cesty k pokladům, údajně je přístupná i legendární hora Blaník.

Bílá sobota – čas na očistu a úklid

Na Bílou sobotu se vracejí zvony z Říma, v kostelech je pořád ticho, zato v domácnostech je plno ruchu kvůli očistě a úklidu, který je s Bílou sobotou spojený. Vše by mělo být v pořádku, každá věc na svém místě – a na stole vedle jidáše i tradiční velikonoční beránek. Dobře, nemusí být tak tradiční, můžete ho vyzkoušet třeba i ve zdravé variantě z mrkvového těsta (recept tady).

Velikonoce

Boží hod velikonoční

Velikonoční neděle má být dnem oslav, je to také den, který ukončuje dlouhý postní čas. Nyní si můžete dopřát velikonočního hodování, nejlépe v rodinném kruhu. Pokud si na Boží hod velikonoční dáte beránka (pozor, ale musí být posvěcený), údajně najdete ztracenou cestu, ať už jste ztraceni jakkoli hluboko v lese. Pokud ztraceni nejste, nezapomeňte si uplést tradiční pomlázku z vrbového proutí. Na Velikonoční pondělí se jistě bude hodit!

Ještě než přijde Velikonoční nebo také Červené pondělí, tradičně plné vajíček, těšte se z Velké noci.

  • Právě nedělní noc, tzv. Velká noc dala vznik celému názvu Velikonoce. Věděli jste to?

 

Přehled použitých zdrojů:

Written By
More from rakri
Těžké kovy kolem nás. Jak se jim vyhnout?
Doba jedová. Tak označuje Prof. RNDr. Anna Strunecká, DrSc. dnešní dobu plnou...
Čtěte více
Leave a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *