Vůně proti stresu a depresím

Dívka s barevnými balónky, vůně proti stresu
Vůně proti stresu a depresím

Moderní doba přináší řadu výhod, má však i své stinné stránky. Shon a stres patří bohužel pro mnoho z nás ke každodenním rutinám. Není divu, že se pak odráží také v bolestech hlavy, zažívacích potížích nebo hlubších psychických problémech, třeba depresích.

Výkon, práce a řešení nepříjemných záležitostí bychom měli kompenzovat adekvátní dávkou odpočinku a relaxace. Na odpočinek však není čas a relaxaci si málokdo z nás dovolí. Zbavit se stresu přitom nemusí být nijak náročné.
Stačí na chvíli vypnout, oprostit se od starostí a dopřát si chvilku jen pro sebe. Pomoci může relaxační hudba, tlumené světlo svíčky či příjemná vůně. Aromaterapie nabízí celou řadu vůní proti stresu a depresím. Jen si vybrat tu pravou.

Lesní vůně pro povzbuzení

Představte si procházku zeleným lesem, ten klid, pohodu a čerstvý vzduch. Les má svoji vůni, která pochází z vonných silic stromů. Pročišťuje mysl, prohlubuje dech a pomáhá také při rýmě a nachlazení. Lesní vůně v podobě esenciálních olejů z borovice, smrku, jedle nebo modřínu mají pročišťující, povzbuzující a také antiseptické vlastnosti.

Bylinné vůně pro klid duše

Kdo by neznal levanduli? Její bylinná vůně zklidňuje mysl, uvolňuje od napětí a zbavuje depresí. Bylinné vůně jsou prospěšné při únavě a vyčerpání. Vedle levandule si pro klid duše můžete dopřát také meduňku, dobromysl, dále hřejivé vůně rozmarýnu nebo vavřínu. Všechny jsou prospěšná také jako vůně proti stresu.

Citrusy proti depresím

Citrusové vonné esence nemají jenom osvěžující působení, dokážou také dodat pozitivní energii a zlepšit náladu. Může jít třeba o klasický citron, také limetku, esenci litsea cubeba, grep nebo pomeranč. Antidepresivní vlastnosti jsou připisovány vůni mandarinky nebo pomerančového listí, které se označuje jako petitgrain.

Tip na výběr vůně proti stresu

Vnímání vůní je individuální. Obecné působení přisuzované vůni je proto pouze první indicií pro výběr. Vůně proti stresu by totiž měla být v každém případě především subjektivně příjemná. Pokud vám jakákoliv vůně nebude z jakéhokoliv důvodu vyhovovat, sáhněte po jiné. Možností je celá řada.
Pokud vás nezaujaly lesní, bylinné ani citrusové vůně, ještě máte k dispozici kořenité vůně (santal, cedr) nebo sladce květinové esence jako je ylang-ylang, vanilka nebo růže.

Pozor, terapeutické působení mají jen čistě přírodní vůně. Přestože chemické náhrady mohou vonět líbivě, nemají žádoucí příznivé účinky, spíše naopak. Chemické vůně mohou zdraví spíše uškodit, se stresem, bolestmi hlavy ani s depresemi nepomohou.

Jaké je praktické využití vůní?

Někdy stačí pouze otevřít lahvičku s vonným olejem a přičichnout. Olej můžete také nakapat na kapesníček a položit na topení. O rozptýlení vůně se postará teplo, obdobně jako je tomu u aromalampy. Ta patří k nejčastěji využívaným nástrojům aromaterapie.
Esenciální oleje jsou vysoce koncentrované, proto se nikdy neužívají přímo na pokožku. Zředíte-li je však s vhodným rostlinným olejem, můžete je využít i pro relaxační masáže nebo aromakoupel.

Jaká je vaše nejoblíbenější vůně proti stresu a jak si ji dopřáváte? Inspirujte ostatní v komentářích!

Tags from the story
, , ,
Written By
More from rakri
Velikonoce. Co o nich (nejspíš) nevíte?
Dnes je zelený čtvrtek, jeden ze sedmi dnů Pašijového týdne, sváteční velikonoční...
Čtěte více
Leave a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *