Co možná nevíte o ricinovém oleji…

Láhev s ricinovým olejem
Ricinový olej

Ricin je prudce toxický jed. Zdrojem ricinu je ricinovník (botanicky skočec obecný), jednoletá rostlina, která je sama o sobě nebezpečná již na dotek.

Na druhé straně má však ricinovník široké praktické využití.

Možná budete až překvapeni, kde všude se dá ricin, resp. ricinový olej najít.

Okrasná i technická rostlina

Výška až 10 metrů, nápadné načervenalé zbarvení, zajímavý tvar listů a ještě zajímavější tvar plodů s tygrovanými semeny dělají z ricinovníku oblíbenou okrasnou jednoletku. Jako dekoraci ricinovník najdeme i v některých českých zahradách.
Pozor, ke smrtelné otravě stačí pozřít i deset čarokrásných semen ricinovníku. Rostlina navíc může ublížit i látkami, které vylučuje na povrch listů, stonků či plodů. Hrozí vážnými poruchami nervového systému.
Ve své domovině, tedy tropických a subtropických oblastech, se i přes svoji toxicitu ricinovník pěstuje pro komerční účely. Slouží ve farmaceutickém a kosmetickém průmyslu. Vyrábí se však z něho i barviva, nátěrové hmoty, plasty nebo vosky.
Někteří muži budou ricinový olej znát jako motorové mazivo…
Podstatně jinak ricinový olej znají ženy. Jeho promašťující působení se totiž dá skvěle využít v kosmetické péči.

Ricinový olej v kosmetice

Ricinový olej, který se uplatňuje pro kosmetické účely, není nijak nebezpečný. Prochází několikanásobnou filtrací a je tak oproštěn od všech potenciálně nebezpečných látek. Tento hutný olej dokáže nabídnout tak silné promašťující vlastnosti, že se mu v nich stěží vyrovná jakýkoliv jiný rostlinný olej.
Ricinový olej dokáže promastit nepříjemně vysušenou a ztvrdlou pokožku. Hodí se k ošetření nohou, kolenou nebo loktů. Regeneruje nehty. Jako vlasová maska se dá nanášet i na velmi suché vlasy.
Údajně dokáže také zacelovat rány a hodí se k regeneraci jizev nebo léčbě některých druhů bradavic.

Tip na krásné řasy

Velmi mastný ricinový olej se v poslední době často spojuje s řasami. Která žena by netoužila po krásných, hustých a dlouhých řasách? Která by nechtěla vyzkoušet levný přírodní prostředek v podobě ricinového oleje? Ricinový olej se nanáší jen na konečky řas. Ty údajně vyživuje a posiluje. Neměl by se však dostat přímo do očí, které může podráždit. Vedle toho ho lze velmi jednoduše nanášet na obočí. Má podporovat jeho růst. Více se dozvíte na samostatných stránkách o ricinovém oleji.

Ricinové zábaly na bolavé klouby

Když už budete mít „riciňák“ doma, můžete ho nahřát a přiložit jako obklad na bolavé klouby. Bolestivou oblast pak zabalte a oddávejte se hojivému teplu. Ricinový olej má vytahovat bolest a škodliviny z těla. Podporuje lymfatický oběh a napomáhá detoxikaci postižených tkání.

Tohle raději nezkoušejte!

Ricinový olej je všeobecně známý pro své projímavé účinky. Hledáte-li přírodní projímadlo, raději však sáhněte po něčem jiném. Ricinový olej totiž působí velmi silně a intenzivně, a to již v miniaturních dávkách.
Dokonce je natolik projímavý, že se v době 2. světové války v Itálii užíval k mučení. Nezřídka vyvolával tak těžké stavy a dehydrataci, že vedl ke smrti nebohých mučených.
Takže, chystáte-li se vyzkoušet účinky ricinového oleje, pusťte se do toho jen zevně. Vnitřně ho rozhodně nezkoušejte!

Jak jsem na tom s ricinovým olejem já?

Ricinový olej na řasy mě hodně láká. Rozhodně víc než předražené regenerátory řas, které slibují zázraky na počkání, navíc díky chemickému složení. Musím se však přiznat, že nemám trpělivost každý večer olej opatrně nanášet na řasy (kartáček od staré řasenky to dost ulehčuje) a čekat, kdy se jeho účinky projeví.
Ricinový olej mám ale vždy při ruce. Trápí mě hodně suchá kůže a neznám na intenzivní promaštění nic lepšího (rozuměj hutnějšího).

Jak jste na tom vy?

Už jste ricinový olej vyzkoušely? Vyhladil vám staré jizvy, vyrostly po něm řasy, zlepšil se vzhled suché pokožky, vlasů nebo nehtů? Přestaly vás po něm bolet klouby? Podělte se o své zkušenosti!

Tags from the story
, , ,
Written By
More from rakri
Bylinky na nespavost
Spánek. Tolik opomíjený a přitom tak důležitý pro fyzické a psychické zdraví!...
Čtěte více
Leave a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *